Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Mocny wzrost WIG20. Orange rośnie przed wynikami

0
Podziel się:

Zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów Janet Yellen odpowiada właśnie na pytania dotyczące polityki monetarnej banku centralnego USA. Inwestorzy przywitali nową szefową Fed wzrostami głównych indeksów.

Po oficjalnym wystąpieniu, które opisaliśmy tutaj, Janet Yellen odpowiada teraz na pytania dotyczące przede wszystkim rynku pracy i sposobów na walkę z bezrobociem. Dla inwestorów najważniejsze jest jak na razie stwierdzenie z wystąpienia, że Fed będzie kontynuował swoją politykę, co oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych cięć w programie skupu obligacji QE3.

Od początku handlu na Wall Street możemy obserwować wzrosty głównych indeksów. Na warszawskiej giełdzie inwestorzy mają za sobą bardzo dobrą sesję. WIG20 ostatecznie zyskał ponad 1,3 procent.

Główne indeksy GPW podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przez całą sesję na warszawskim parkiecie w indeksie WIG20 wyróżniały się notowania Orange Polska. Kurs zyskał ponad 3 procent przed jutrzejszą publikację wyników finansowych. Inwestorzy liczą też na pozytywne informacje dotyczące dywidendy.

GPW: Tak inwestorzy reagują na słowa szefowej Fed

Łukasz Pałka, godz. 15.47

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od symbolicznej zwyżki głównych indeksów. Na warszawskim parkiecie optymiści wciąż są w przewadze.

Przed rozpoczęciem handlu na Wall Street inwestorzy zdążyli już poznać treść wystąpienia Janet Yellen przed Izbą Reprezentantów, którego rozpoczęcie jest zaplanowane na godzinę 16 polskiego czasu. Nowa szefowa Fed stwierdza w nim m.in. że sytuacja na rynku pracy w USA jeszcze nie jest zadowalająca. Wskazuje również na to, że Fed najprawdopodobniej będzie kontynuował serię cięć w programie skupu obligacji QE3. Przyznaje jednocześnie, że sprawa podwyżek stóp procentowych w USA wcale nie jest jeszcze przesądzona.

Na Wall Street początek sesji jest więc dość spokojny. W Polsce WIG20 utrzymuje się w okolicach 2.430 punktów.

WIG20 na tle wskaźników w Europie podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 niezmiennie najbardziej wyróżniają się dzisiaj akcje Orange Polska. Kurs spółki, która ma jutro opublikować wyniki, idzie w górę o 3 procent. To między innymi zasługa spekulacji na temat wysokiej dywidendy, którą może wypłacić spółka.

Coraz bliżej rozstrzygnięcia, a optymizm nie gaśnie. Wnioski?

Damian Słomski, godz. 13.20

Wzrosty na rynkach akcji wyhamowały, ale i tak indeksy są około procent powyżej wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy grają pod pozytywny przekaz ze strony Fed.

O 14:30 poznamy treść wystąpienia Janet Yellen. Inwestorzy liczą na to, że nowa prezes Fed wskaże kierunek, w którym podąży Fed. Mowa oczywiście o przyszłości QE3 i stopach procentowych. Ostatnie gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA (zmiana zatrudnienia) są odczytywane jako przesłanka do ewentualnego przyhamowania w zacieśnianiu polityki. Wzrostowo zapowiada się sesja na Wall Street.

Największy optymizm w Europie panuje w Niemczech. Tamtejszy DAX rośnie już ponad 1,2 procent. W czołówce jest też rodzimy WIG20, który około 12:00 nieśmiało dobijał w okolicę 2450 punktów.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dużo słabiej wypadają małe spółki zgrupowane w sWIG80. Kurs indeksu oscyluje w okolicy zera. Z kolei najszerszy indeks WIG jest najwyżej od dwóch miesięcy. Prawdziwe żniwa mają akcjonariusze m.in. Cash Flow (+20 procent) czy Celtic (+14 procent). Obrót na tych spółkach jest jednak względnie mały.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się papiery Orange. Wartość transakcji przekracza już 45 milionów złotych. Towarzyszy temu ponad 3-procentowy wzrost. Jutro spółka publikuje raport za 2013 rok. Wśród możliwych czynników zachęcających do kupna akcji jest być może oczekiwanie wypłaty wyższej dywidendy. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

#

Dobry początek dnia na giełdach Europy. WIG20 rośnie już...

Damian Słomski, godz. 09:58

Sesja na GPW jak i na większości parkietów Europy rozpoczyna się od wzrostów. Tym samym kontynuowany jest ruch w górę, który obserwowaliśmy wczoraj na Wall Street i dziś rano na rynkach azjatyckich.

WIG20 już w pierwszych minutach przebił 2420 punktów, rosnąc blisko 0,4 procent. Tak więc obawy w związku z nerwowym końcem sesji wczoraj okazały się na wyrost. Dobre nastroje panują zresztą w całej Europie. Trzecią sesję z rzędu rosną też indeksy w Azji.

Wśród blue chipów podobnie jak wczoraj wyróżniają się notowania Orange. Papiery drożeją już ponad 3 procent. W nielicznej grupie _ spadkowiczów _są natomiast walory Handlowego i KGHM. Presję podaży na akcjach banku wywołuje komunikat giełdy, która ogłosiła, że Handlowy opuści WIG20, a zastąpi go Alior Bank. Z kolei miedziowy gigant otrzymał dziś bardzo negatywną rekomendację _ sprzedaj _od analityków Erste. Wycenili oni jedną akcję na poziomie 91,5 złotych.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na szerokim rynku uwagę zwraca Sygnity. Spółka opublikowała wyniki kwartalne, które okazały się znacznie gorsze od prognoz. Zysk netto w I kwartale 2013/2014 wyniósł 6,1 mln zł. Zarząd tłumaczy to rezerwą zawiązaną na poczet sporu z Urzędem Kontroli Skarbowej odnośnie rozliczenia transakcji w 2008 roku w wysokości 2,1 mln zł.

#

Jak wypadnie debiut Yellen? Nie ma się czego bać

Damian Słomski, 10. lutego godz. 22:30

Nieco nerwowa atmosfera pod koniec sesji w poniedziałek może niepokoić. Jeśli inwestorzy obawiali się jutrzejszego raportu Fed, to sesja na Wall Street powinna te obawy znacząco zminimalizować. Więcej atutów w rękach mają obecnie kupujący.

Wydawało się, że zaostrzająca się polityka Fed to już pewnik i przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni temat ten przestanie straszyć rynki akcji. Jednak zachowanie inwestorów podczas poniedziałkowej sesji, a szczególnie w końcowej jej fazie, może niepokoić.

Inwestorzy, nieco asekuracyjnie, woleli ograniczyć ekspozycję na ryzyko i sprzedawali akcje, co skutkowało w przypadku rodzimego WIG20 kilkunastopunktowym zjazdem w dół podczas ostatniej godziny handlu. Tym samym indeks znalazł się pod kreską około 0,4 procent i jest znowu niewiele powyżej granicy 2400 punktów.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jest się czego obawiać? Trudno oczekiwać fajerwerków po jutrzejszym raporcie na temat polityki monetarnej Fed. Wszystkie karty są już bowiem na stole. Zapowiedzi przyspieszania redukcji programu QE3 raczej nie będzie, ze względu na choćby ostatnie dane o niskim przyroście nowych miejsc pracy w USA czy zaskakująco niskim wyniku odczytu indeksu ISM dla przemysłu. Co więcej, na rynku pojawiają się głosy o możliwym bardziej ostrożnym podejściu do kolejnych cięć w comiesięcznym skupie obligacji. Taki scenariusz byłby z kolei dobry dla giełd.

Wychodzi więc na to, że albo Yellen potwierdzi to co już wiemy, albo pozytywnie zaskoczy. To powinno być atutem kupujących. Już zachowanie inwestorów z Wall Street nie wskazuje na to żeby na rynku pojawiła się presja związana z wyprzedażą akcji. Zamknięcie wypadło w okolicach dziennych maksimów. W przypadku S&P500 i Dow Jones na niewielkim plusie. Lepiej zachowywały się spółki technologiczne zgrupowane w Nasdaq100.

Zmiany wartości głównych indeksów z Wall Street podczas poniedziałkowego handlu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Raport Fed będzie tym ważniejszym wydarzeniem, że będzie to oficjalny debiut nowej pani prezes - Janet Yellen, która na stanowisku głównodowodzącego zastąpiła Bena Bernanke.

W zasadzie na tym można zakończyć zapowiedź jutrzejszego dnia. Kalendarz publikacji , nie licząc mało znaczących publikacji z Chin i Australii, jest bowiem pusty. Do czasu wystąpienia Yellen, czyli do godziny 16:00, inwestorzy będą pozostawieni sami sobie. Tym samym nabiorą znaczenia informacje płynące ze spółek.

Bardziej aktywni mogą być inwestorzy zainteresowani papierami LPP, Alior Banku, GTC i Banku Handlowego. Pierwsze dwie spółki zastąpią bowiem kolejne dwie w najbardziej prestiżowym indeksie WIG20 już 24 marca. Dla LPP i Alioru może to oznaczać jeszcze większe zainteresowanie kapitału zagranicznego, który z kolei może częściowo odpłynąć z GTC i Handlowego. Dzisiaj akcje dewelopera potaniały o 1,5 procent, podczas gdy walory banku wyróżniały się zyskując ponad 2 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)