Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Motoryzacyjny koncern zainwestuje 250 mln euro

0
Podziel się:

General Motors ujawnił szczegóły ekspansji w Polsce. To będzie największa inwestycja w historii Tychów.

Motoryzacyjny koncern zainwestuje 250 mln euro
(PAP/Andrzej Grygiel)

General Motors poinformował dzisiaj o ulokowaniu produkcji silników wysokoprężnych nowej generacji o średniej pojemności w fabryce w Tychach. Wartość inwestycji w fabrykę działającą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sięgnie 250 milionów euro.

Rozpoczęcie produkcji czterocylindrowych silników diesla o pojemności 1,6 l, wykonanych w całości z aluminium, łączących wysoką kulturę pracy z doskonałymi osiągami oraz bardzo niskim zużyciem paliwa, przewidywane jest na 2017 r.

Wartość inwestycji w fabrykę działającą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyniesie 250 milionów euro. Jest to największa inwestycja w historii tego zakładu, a jej zakres obejmować będzie budowę nowych obiektów i instalację nowej technologii produkcyjnej. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. jednostek rocznie.

Powierzchnia użytkowa budynków zostanie zwiększona o 30 procent. W ramach rozbudowy powstaną obszar magazynowania produktów oraz nowe, zaawansowane technicznie linie produkcyjne i testowe. Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji. Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r.

_ - Nowa rodzina wysokoprężnych jednostek napędowych stanowi istotny element naszej ofensywy silnikowej. Doceniamy dobrą jakość i wysoką wydajność naszego polskiego zakładu i z nadzieją czekamy na wdrożenie tego wyjątkowego projektu - _ powiedział Peter Thom, członek zarządu spółki Adam Opel AG oraz wiceprezes General Motors Europe, odpowiedzialny za produkcję w Europie.

_ - Sektor motoryzacyjny to ważny segment naszego rynku dlatego nowa inwestycja w GMMP Tychy to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla regionu, ale i dla całej gospodarki _- powiedział Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP.

_ - Nowa inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju zakładu GM Manufacturing Poland, który zabezpiecza jego przyszłość. Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych silników i samochodów jesteśmy częścią ofensywy produktowej marki Opel/Vauxhall. Dziękujemy polskiemu Ministerstwu Gospodarki za wsparcie udzielone dla tej inwestycji - _ powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny GM Manufacturing Poland.

Nowa rodzina silników będzie spełniać wymogi standardów emisji Euro 6 przy zachowaniu wysokiej mocy i wartości momentu obrotowego, niskim zużyciu paliwa i zmniejszonej emisji dwutlenku węgla. Silniki te będą montowane w szerokiej gamie modeli Opla/Vauxhalla, wyznaczając w ten sposób nowe standardy w zakresie poziomu hałasu, wibracji i kultury pracy.

Fabryki GM Manufacturing Poland w Gliwicach i Tychach zatrudniają 3500 osób. Aktualnie produkowane są tam samochody Opel Astra, kabriolet Opel Cascada oraz silniki wysokoprężne o pojemności 1,7 litra. Suma inwestycji GM w Polsce, łącznie z dzisiaj ogłoszonym projektem, wyniesie ponad 1 miliard euro.

Zmiany również w Gliwicach

W czasie gdy w Tychach przygotowywane będzie zaplecze do produkcji nowych silników, tamtejsi pracownicy będą mogli być przesuwani do Gliwic, gdzie w tym czasie będą trwały przygotowania do wdrożenia produkcji piątej generacji opla astry. _ Najprawdopodobniej będziemy w Gliwicach organizować trzecią zmianę, więc to się idealnie kompensuje _ - ocenił Korpak.

Pytany o kwestię nowych miejsc pracy w Tychach w związku z inwestycją, Thoma zaznaczył, że do 2017 r. jest jeszcze trochę czasu, aby zaplanować organizację produkcji i trudno dziś mówić o ewentualnym dodatkowym zatrudnieniu.

Do 2017 r. powierzchnia tyskiego zakładu wzrośnie o ok. 12 tys. m kw. Powstaną nowe działy - m.in. obróbki mechanicznej bloków silnika i wałów korbowych. W fabryce wymienione zostaną praktycznie wszystkie urządzenia - staną nowe linie produkcyjne, powstaną też stanowiska do nowoczesnego sprawdzania wyprodukowanych silników - poprzez tzw. zimne testy.

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż astry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 r., kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała się otwarta w październiku 1998 r. fabryka w Gliwicach.

Od listopada 2009 r. w Gliwicach powstaje astra IV w wersji pięciodrzwiowej, a od października 2011 r. również trzydrzwiowa astra GTC. Od 2012 r. wytwarzana jest astra IV w wersji sedan, a od lutego 2013 r. kabriolet cascada. Tegoroczny wolumen produkcji planowany jest na 125 tys. samochodów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)