Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cyfryzacja radia w Polsce. Do 2016 roku plan dla rządu, a od kiedy zmiany?

0
Podziel się:

- Radio nie może pozostać analogową wyspą w cyfrowym świecie - mówi przewodniczący KRRiT.

Cyfryzacja radia w Polsce. Do 2016 roku plan dla rządu, a od kiedy zmiany?
(Jan Kucharzyk/East News)

Radio cyfrowe to przyszłość radiofonii - takie przekonanie przyświeca organizatorom konferencji na temat mediów w Poznaniu. Eksperci z Polski i zagranicy rozmawiali o cyfryzacji telewizji, dziś radia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak (na zdjęciu) nie ma wątpliwości, że trzeba iść drogą, którą w Polsce wytycza Polskie Radio jako pierwsze nadające w technologii cyfrowej.

- _ Nie ma tutaj innego wyjścia. Radio nie może pozostać analogową wyspą w cyfrowym świecie _- mówi Dworak.

Śladem cyfryzacji telewizji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje zrewolucjonizować rynek radiowy. Pionierem na rynku jest Polskie Radio, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej w Warszawie i na Śląsku. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce.

Jan Dworak podkreśla, że cyfryzacja radia publicznego wynika także z konieczności wypełnienia przepisów zawartych w ustawie o radiofonii i telewizji. Mówią one, że Polskie Radio jest zobowiązane do dotarcia do wszystkich odbiorców w kraju z czterema programami ogólnokrajowymi.

Polskie Radio otrzyma w tym roku na cyfryzację 10 mln zł, które są zarezerwowane we wpływach z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Celem jest wyłączenie nadawania analogowego i poprzestanie już tylko na nadawaniu cyfrowym, co oznacza kilkudziesięcioprocentową redukcję kosztów emisji.

Jednak zanim do tego dojdzie trzeba utrzymywać dwa systemy nadawania równolegle - analogowy i cyfrowy - przyznaje Jan Dworak.

- _ Zalety nadawania cyfrowego są niewątpliwe. To jest potanienie nadawania, czyli również dla nadawców jest to duża zaleta. Problem jest w tym, że trzeba przejść etap nadawania równoległego, i analogowego, i cyfrowego. Dlatego to, co ma być tańsze, na razie robi się droższe _ - tłumaczy szef KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizje chce w cyfryzację radia zaangażować polski rząd.

- _ Do roku 2016 opracujemy takie pełne założenia, referencje dla rządu. Bo projekt musi mieć szczególne ramy w postaci ustawy o cyfryzacji nadawania radiowego _ - dodaje Dworak.

W wielu państwach Europy cyfrowa radiofonia ma ugruntowaną pozycję. Radio cyfrowe obecne jest między innymi w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. W kwestii wdrażania technologii DAB+ Polska w dużej mierze czerpała z doświadczeń zagranicznych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)