Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy zaczęli dostarczać gaz Ukraińcom

0
Podziel się:

Niemiecki koncern energetyczny RWE rozpoczął dostawy gazu ziemnego na Ukrainę przez Polskę - podał koncern RWE.

Niemcy zaczęli dostarczać gaz Ukraińcom
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

RWE poinformował, że jest pierwszą europejską firmą, która rozpoczęła dostawy gazu na Ukrainę w tym roku. Surowiec trafia do ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz.

Umowa RWE-Naftohaz ws. dostaw gazu na Ukrainę została zawarta jeszcze w 2012 r. Zakłada dostawy do 10 mld metrów sześciennych w ciągu 5 lat.

W 2013 r. RWE dostarczył na Ukrainę ok. 1 mld metrów sześciennych. Niemiecka spółka podała, że wierzy, iż w przyszłości znaczne ilości gazu będą mogły być dostarczone na Ukrainę poprzez interkonektor na granicy słowacko-ukraińskiej, po tym, gdy rozwiązane zostaną kwestie _ polityczne i techniczne _ dot. warunków przesyłu.

Jak poinformowała Małgorzata Polkowska, rzeczniczka polskiego operatora sieci przesyłowej Gaz-System, surowiec dostarczany jest na Ukrainę przez punkt wyjścia Hermanowice, w ilości ok. 4 mln m sześc./dobę.

Przesył gazu z Polski na Ukrainę poprzez punkt Hermanowice po raz pierwszy uruchomiono w listopadzie 2012 roku. Przydział przepustowości odbywa się w ramach aukcji. _ - Dostępna przepustowość wynosi 4 mln metrów sześć/dobę, to jest 1,5 mld rocznie _ - podała rzeczniczka.

Ukraina zużywa rocznie ok. 50 mld metrów sześciennych gazu. W kraju wydobywanych jest ok. 20 mld metrów sześciennych. Ponad 60 proc. gazu pochodzi z importu, a niemal monopolistycznym dostawcą jest Gazprom (od którego firmy ukraińskie kupiły w 2013 r. ok. 26 mld m sześc. surowca). Niewielką rolę (2,1 mld m sześc.) odgrywa import od RWE.

Z końcem marca br. przestała obowiązywać preferencyjna cena gazu ziemnego zaoferowana Ukrainie przez Gazprom na pierwszy kwartał 2014 r. Zniżka do 268,5 dol. za 1000 m sześc. była politycznym gestem wobec ekipy Wiktora Janukowycza w zamian za niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Wskutek zmiany sytuacji na Ukrainie od 1 kwietnia br. obowiązywać miała cena 385,5 dol., tymczasem dwa dni później Rosja podniosła ją do 485 dol. Wynika to z wypowiedzenia przez Moskwę umowy z 2010 r. na stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie, w zamian za którą Naftohaz, ukraińska państwowa spółka energetyczna, otrzymał 30 proc. zniżki na zakup gazu. Wysoka cena sprawia, że Ukraina chce uniezależnić się od dostaw z Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zrobi Ukraina bez gazu z Rosji? Eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy rozwiązaniem może być terminal LNG do importu surowca.
_ List Putina to majstersztyk dyplomacji _ Putin oznajmił, że Rosja nie może dłużej w pojedynkę wspierać Ukrainy, przyznając jej zniżki na gaz i darując długi.
Rosja na razie nie odetnie Ukrainy od gazu Informacja, która uspokaja Ukraińców ma wynikać z wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który według agencji Interfax spotkał się dziś z przedstawicielami rosyjskiego rządu.
Co z gazem - ciąg dalszy... Sytuacja polityczna na Ukrainie i Krymie ma bezpośredni wpływ na stosunki polityczne i gospodarcze w całej Europie. Jest ona powodem napięć powstających głównie pomiędzy Rosją a państwami UE, które wciąż grożą Rosji sankcjami gospodarczymi. Potrzebujemy rosyjskiego gazu Sytuacja na Ukrainie bardzo skomplikowała politykę gospodarczą w całej Europie. Rosja prowadząc agresywną politykę na Krymie wymierzoną w ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)