Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE czy ZUS? Mateusz Szczurek: to nie jest wybór kluczowy

0
Podziel się:

Do tej pory tylko nieco ponad 20 tys. osób zdecydowało się na złożenie w ZUS oświadczenia o kontynuacji odkładania części składki emerytalnej w OFE.

OFE czy ZUS? Mateusz Szczurek: to nie jest wybór kluczowy
(Stefan Maszewski/REPORTER)

_ Pamiętajmy o tym, że decyzja ta nie jest decydująca, kluczowa dla przyszłej emerytury. Nie mówimy tutaj o wielkich decyzjach, które powodują, że będę na starość bogaty lub nie _ - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

Szef resortu finansów w _ Sygnałach Dnia _ w radiowej _ Jedynce _ odpowiadał na pytanie, czy dziwi go, iż do tej pory tylko nieco ponad 20 tys. osób zdecydowało się na złożenie w ZUS oświadczenia o kontynuacji odkładania części składki emerytalnej w OFE.

Dodał, że biorąc pod uwagę taki punkt widzenia, można wyjaśnić _ dlaczego Polacy tak masowo tej decyzji nie podejmują _. - _ Pamiętajmy też, że mamy przed sobą kilka miesięcy na podjęcie wyboru i jak zwykle tydzień lub dwa tygodnie przed terminem prawdopodobnie zobaczymy nieco więcej wniosków _ - dodał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie zapisane w I filarze (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Jak informował niedawno rzecznik ZUS Jacek Dziekan do poniedziałku włącznie do ZUS wpłynęło 21 tys. 109 oświadczeń o dalszym przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE. Przed miesiącem wiceminister finansów Izabela Leszczyna powiedziała, że jej resort szacuje, iż spośród tych, którzy mogą podjąć decyzję (ok. 14 mln osób), połowa zdecyduje się na pozostanie w OFE.

Czas na podjęcie decyzji mija 31 lipca br. Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl , a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS. Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki emerytalne trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)