Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Dywidendowego drenażu nie będzie. Rząd odpuści spółkom z GPW

0
Podziel się:

Ekipa Donalda Tuska dzięki OFE i naszym podatkom jest w komfortowej sytuacji.

Dywidendowego drenażu nie będzie. Rząd odpuści spółkom z GPW
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

Dzięki grubym miliardom zabranym z OFE oraz rosnącym dochodom z naszych podatków rząd Donalda Tuska prawdopodobnie odpuści spółkom w kwestii tegorocznej dywidendy. Tak wynika z rozmów Money.pl z analitykami giełdowymi. Co prawda nie wszystkim. W przypadku spółek, które mają zbyt dużo gotówki w kasie i nie wiedzą co z nią zrobić, rząd Donalda Tuska nie będzie miał skrupułów i wydrenuje je jak w 2013. Fakty są jednak takie, że w tym roku do państwowej kasy ma trafić 5,2 miliarda złotych wobec około 6 miliardów rok temu i nic nie wskazuje, żeby resort skarbu chciał ten wynik zmienić.

_ - Skarb Państwa ma niezłą sytuację. Po pierwsze, do budżetu trafił ogromny zastrzyk w postaci pieniędzy z OFE, a po drugie przychody z podatków, ze względu na ożywienie gospodarcze, są wyższe. Resort nie ma więc teraz takiej presji na wyciąganie pieniędzy ze spółek, jak to miało miejsce w minionych latach - _ przyznaje Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Faktycznie - sytuacja budżetu państwa jest komfortowa. Po pierwsze wiele wskazuje, że tym razem rząd zbyt ostrożnie prognozował wzrost PKB w 2014 roku - zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej ma to być 1,5 procent. Już teraz widać, że może być więcej. Mateusz Szczurek przedwczoraj ogłosił, że polska gospodarka w tym roku wzrośnie aż o 3,3 procent.

Gospodarka rozwija się szybciej, Polacy zarabiają lepiej, a więc i do kasy państwa wpada więcej. W okresie od stycznia do końca marca dochody wyniosły niemal 67 miliardów złotych, co stanowi już ponad 24 procent sumy zakładanej na cały 2014 rok. Innymi słowy - wszystko idzie (niemal) zgodnie z planem.

Źródło: Ministerstwo Finansów

W ustawie budżetowej resort finansów założył, że do końca marca do kasy państwa wpłynie 68 miliardów złotych. Mimo że w kasie brakuje okrągłego miliarda, to powstałe manko nie jest niczym strasznym - państwo miało równocześnie o miliard złotych mniejsze wydatki.

Druga kwestia, to OFE. Oszczędności 16 milionów Polaków w wysokości ponad 153 miliardów złotych tymczasowo zasypały dziurę budżetową i na chwilę uśpiły apetyt Skarbu Państwa.

  • prognoza Źródło: Ministerstwo Finansów

W 2012 roku do kasy państwa z tytułu dywidend trafiło około 6 miliardów złotych. Większość ze spółek notowanych na krajowej giełdzie. W tym roku dochody z dywidend spółek Skarbu Państwa - również tych, które nie są notowane na giełdzie - mają w 2014 roku wynieść 5,2 mld zł, innymi słowy, o około 13 procent mniej.

Wypłata KGHM w centrum uwagi

O nastawieniu resortu do dywidend ze spółek najwięcej mówi przykład KGHM. W ubiegłym roku rząd Donalda Tuska nie odpuścił konglomeratowi i zażyczył sobie wypłatę 40 procent z osiągniętego zysku za 2012 roku, czyli ponad 1,9 miliarda złotych. Dało to 9,8 zł na akcję, przy czym zarząd spółki rekomendował wypłatę równo 8 złotych.

Wściekły Herbert Wirth, prezes spółki, wcześniej stwierdził nawet, że firma będzie musiała zaciągnąć w tym celu pożyczkę. _ - Przy wypłacie takiej dywidendy będziemy musieli zaciągnąć dług, być może o podobnej wielkości - _ mówił prezes na konferencji prasowej.

Wszystko wskazuje, że w tym roku obejdzie się bez różnicy zdań. _ - Mamy propozycję zarządu na poziomie jednej trzeciej zysku za miniony rok i z dotychczasowych wypowiedzi resortu skarbu wynika, że na walnym uda się ją przeforsować - _ mówi nam Łukasz Bugaj. _ - Skarb Państwa tym razem wykazuje się większym zrozumieniem i pamięta o dużych wydatkach firmy, między innymi na budowę kopalni Sierra Gorda w Chile. _

Wilk w owczej skórze

Nieco inny obraz Skarbu Państwa wyłania się z rozmowy z Mirosławem Sajem, analitykiem Banku DnB Nord_ : Mimo wszystko nie sądzę, żeby resort w tym roku odpuścił. Pieniądze zawsze się w państwie przydadzą. Tym bardziej, że sytuacja spółek się poprawia, więc rząd nie powinien mieć większych skrupułów, żeby wyciągnąć z nich nadwyżki. _

Zdanie Mirosława Saja podziela Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao. _ - Pamiętajmy o tym, że efekt reformy OFE będzie dla budżetu jednorazowy. Z kolei wszystkie prognozy na 2015 rok wskazują na deficyt bez względu na metodologię jego liczenia. A z zapowiedzi ministra finansów w wynika, że do utrzymania ścieżki schodzenia z deficytem, wzrost dochodów jest potrzebny - _tłumaczy Paszkiewicz.

Ekonomiści w jednym są zgodni: mimo że polityka dywidendowa rządu nie ulegnie zmianie, to resort tym razem nie będzie decydować się na horrendalne wypłaty, rzędu 80, 100 procent osiągniętego zysku. Z rozmów z analitykami wynika również, że resort tym razem powinien odpuścić firmom, które w minionych latach drenowane były zbyt mocno, a wcześniejsze decyzje o wypłacie budziły kontrowersje wśród uczestników rynku. Do tej pory nie uzyskaliśmy jednak komentarza z Ministerstwa Skarbu.

Sezon przynajmniej tak dobry, jak rok temu

Choć na podsumowanie jest jeszcze za wcześnie, to wszystko wskazuje, że spółki z GPW podzielą się w sumie podobną dywidendą, co w 2012 roku. Do tej pory wypłatę dywidendy zapowiedziało lub już podjęło decyzję w sumie ponad sto spółek z rynku regulowanego. Jeśli chodzi o firmy w indeksu WIG30, oczekiwana stopa dywidendy ma wynieść ponad 3 procent, względem niemal identycznego wyniku w roku ubiegłym.

##Oczekiwane dywidendy spółek z WIG30
Spółka Stopa dywidendy Status Spółka Stopa dywidendy Status
źródło: Money.pl na podstawie danych spółek, PAP * - brak informacji, ** - najwięcej 30 proc. zysku, prawdopodobieństwo niewielkie
ASSECOPOL 5,82% oczekiwana LPP 1,21% oczekiwana
ALIOR 0,00% oczekiwana LOTOS -** oczekiwana
GRUPAAZOTY 0,36% oczekiwana BOGDANKA 4,68% oczekiwana
HANDLOWY 6,25% oczekiwana MBANK 3,28% zatwierdzona
BORYSZEW -* - NETIA 7,97% oczekiwana
BZWBK 2,76% zatwierdzona ORANGEPL 4,92% zatwierdzona
CCC 1,27% oczekiwana PEKAO 5,20% oczekiwana
CYFRPLSAT -* - PGE 5,46% oczekiwana
ENEA 3,83% oczekiwana PGNIG 3,55% oczekiwana
EUROCASH 1,99% oczekiwana PKNORLEN 3,34% oczekiwana
GTC -* - PKOBP -* -
INGBSK 3,39% zatwierdzona PZU -* -
JSW 0,00% oczekiwana SYNTHOS 6,01% zatwierdzona
KERNEL -* - TAURONPE 2,96% oczekiwana
KGHM 4,45% oczekiwana TVN 0,00% oczekiwana

Relatywnie najwyższą dywidendę mają wypłacić Netia, Bank Handlowy oraz Synthos, choć walne zgromadzenia akcjonariuszy nie podjęły jeszcze ostatecznych decyzji. Warto w tym gronie zwrócić uwagę zwłaszcza na Handlowy, którego stopa dywidendy najprawdopodobniej wzrośnie o 2 punkty procentowe względem ubiegłego roku. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku Netii, bowiem spółka w 2013 roku nie podzieliła się zyskiem wcale. Z kolei stopa dywidendy chemicznej spółki Synthos - mimo że na tle rynku robi wrażenie - to rok temu była więcej jak dwukrotnie wyższa.

_ - Wiele spółek z całego rynku zapowiada podział zysku dający stopę na poziomie 4 procent. To pozytywna wiadomość, bowiem nieco niżej notowane są 10-letnie obligacje skarbowe. Innymi słowy, akcjonariusze mogą liczyć na nieco większy zysk, niż gdyby zainwestowali w teoretycznie najbardziej bezpieczne aktywa w kraju - _ tłumaczy Łukasz Bugaj.

Analityk dodaje, że póki co ciężko ocenić, czy i o ile ten sezon będzie lepszy _ - Wciąż nie mamy decyzji największych firm, głównie energetycznych. Ich wyniki były lepsze, niż w 2012 roku, ale zarządy mogą mieć nieco inne zdanie odnośnie podziału zysków. Komplet danych poznamy dopiero w czerwcu - _ mówi Łukasz Bugaj. Pod znakiem zapytania stoją też instytucje finansowe, ale prognozy analityków w ich przypadku są jednomyślne.

Gwiazdą sezonu będzie sektor bankowy

_ - Dywidendy banków będą dużo większe niż rok temu. Wszystko dzięki rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która znacznie poluzowała wymagania - _ mówi w rozmowie z Money.pl Michał Sobolewski, analityk DM IDM SA.

Komisja pod koniec roku dopuściła możliwość wypłaty dywidendy dla banków, których współczynnik wypłacalności (w uproszczeniu stosunek funduszy własnych oraz sumy aktywów ważonych ryzykiem) przekracza 12 procent. Takim wynikiem może pochwalić się ogromna większość banków, a w przypadku niektórych - na przykład PKO BP - wskaźnik ten wynosi w pobliżu 20 procent. To duża zmiana w porównaniu z poprzednimi latami.

Dlaczego Komisja odpuściła instytucjom? _ - Kondycja całego sektora jest bardzo dobra. Banki osiągają świetne rentowności, akcja kredytowa znacząco przyspieszyła, a prognozy na 2014 rok już dawno nie były tak optymistyczne. Nie ma sensu, żeby banki utrzymywały tak dużo kapitału _ - tłumaczy Michał Sobolewski. Zdaniem ekonomisty, wzrost dywidendy w przypadku sektora bankowego będzie dwucyfrowy, w pobliżu 20 procent.

Jak zainwestować?

Warto zwrócić uwagę, że każda spółka, która chce podzielić się zyskiem, musi podać tak zwany dzień dywidendy. Inwestor musi jednak kupić udziały firmy trzy dni robocze wcześniej, aby akcje był zaksięgowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Zakup spółki wypłacającą dywidendę i tak nie oznacza pewnego zysku. Trzeba się bowiem liczyć, że kurs akcji w dniu wypłaty dywidendy może spaść.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)