Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spokojna sesja w Europie. WIG20 w środku stawki

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończył się handel na najważniejszych giełdach.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Relatywny spokój zagościł dziś na rynkach europejskich. WIG20, jak i inne czołowe indeksy giełd ze starego kontynentu zyskały dziś około 0,5 procent. Danych gospodarczych było niewiele, ale za to wyniki finansowe pokazały dwie duże spółki.

Indeks WIG20 rozpoczął tydzień blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Sytuacja zmieniła się już po godzinie. Wówczas wskaźnik zbliżył się do poziomu 2450 punktów i tych okolicach pozostał do końca dnia na rynkach. Ostatecznie sesja zakończyła się wzrostem wskaźnika blue chipów o 0,35 procent. O wiele słabiej wypadły dziś spółki małe i średnie.

Przed południem w centrum zainteresowania inwestorów były dwa banki: Millennium i mBank. Oba prezentowały dziś bowiem swoje wyniki za pierwszy kwartał 2014 roku. W pierwszym przypadku zysk netto uległ poprawie.Millennium zarobił 355 mln złotych wobec 266 mln złotych rok wcześniej. W drugim przypadku takiej poprawy już nie odnotowano. Zysk netto mBanku był tylko nieznacznie lepszy od oczekiwań. Informacje te nie przełożyły się jednak na zmianę cen akcji tych banków. Oba straciły dziś na wartości.

Prymusem sesji był PGNiG, który poinformował o swoich planach restrukturyzacyjnych. W końcówce sesji zyskiwał ponad 4,5 procent. Inwestorzy oczekują dzisiaj jeszcze wyników Boryszewa. Raport za 2013 rok zostanie opublikowany już niebawem, bo po zakończeniu notowań ciągłych.

Niewielkie wzrosty były dziś obecne również w Europie zachodniej. CAC i FTSE100 zyskały około 0,5 procent, a na prawie procentowym plusie zakończył sesję DAX.

Zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po niespełna 2 godzinach sesji w USA, tamtejsze indeksy znajdują się na ponad pół procentowych plusach. Najwięcej zyskuje Dow Jones. Impulsem do wzrostów, poza sytuacją na Ukrainie były dobre dane z rynku nieruchomości.

W marcu liczba podpisanych umów kupna domów wzrosła o 3,4 procent w stosunku do lutego. Wynik jest znacznie lepszy od oczekiwań, gdyż rynek spodziewał się wzrostu o 1 procent. Była to jedyna, warta uwagi, publikacja makroekonomiczna u progu początku nowego tygodnia.

WIG20 wpasował się w europejskie nastroje. Liderem PGNiG

Przemysław Ławrowski, godz. 15:01

Indeks krajowych blue chipów po dobrym starcie sesji ustabilizował swoje notowania. Podobne nastroje widać dziś na innych rynkach Europy. Niespodzianką dnia jest PGNiG, który poinformował planach restrukturyzacji zatrudnienia.

WIG20zyskuje około 0,5 procent w stosunku do piątkowego zamknięcia. Jego wartość oscyluje w granicach 2440-2450 punktów. Tylko ten indeks powiela dzisiejsze nastroje widoczne w Europie. Indeksy WIG50 znajduje się na niewielkim minusie, a WIG250 traci około 0,7 procent.

Spośród dużych spółek najwięcej zyskuje dziś PGNiG. Wzrost to ponad 4,5 procent. Powodem wzrostów jest informacja o rozpoczęciu realizacji programu dobrowolnych odejść pracowników. Będą oni mogli liczyć na spore odprawy. Ci, którym zostało nie więcej niż cztery lata do emerytury otrzymają kwotę w wysokości od trzech do sześciu średnich miesięcznych wynagrodzeń. Otwarte zostaje pytanie, ile będzie to kosztowa spółkę. Firma również zaczęła wprowadzać w życie porozumienie w sprawie zasad współpracy ze spółkami z grupy kapitałowej.

Publikacji makroekonomicznych na dziś nie znajdziemy już wiele. Te, które były zaplanowane w większości się pojawiły. Przed nami jeszcze dane na temat indeksu podpisanych umów kupna domów w USA. Nie są jednak to informacje, które wpłyną na losy sesji.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty indeksów z Europy zachodniej to dziś około 0,5 procent. Kontrakty terminowe amerykańskich indeksów przed startem sesji na Wall Street świecą się na zielono. Start zapewne wpisze się w to, co widzimy dziś na czołowych rynkach europejskich.

[GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/): Umiarkowane wzrosty przy niewielkich obrotach, ale jest czempion

Maciej Rynkiewicz, godz. 13:05

Wzrosty w Europie, nieco gorsze nastroje na krajowej giełdzie oraz pusty kalendarz makro to obraz dzisiejszej sesji na rynkach.

Kupujący na GPW z minuty na minutę powiększają przewagę - tyczy się to jednak tylko WIG20, który po starcie w pobliżu kreski, obecnie zyskuje już ponad pół procent. Tego samego nie można powiedzieć w przypadku indeksów grupujących mniejsze spółki - WIG250 i WIG50 tracą odpowiednio 0,55 i 0,15 proc. Obroty na całym rynku przekraczają dopiero 150 milionów złotych.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Rewelacyjnie jak do tej pory radzą sobie papiery PGNiG - po niemal czterech godzinach od pierwszego dzwonka zyskują około 4 procent i jest to najlepsza spółka z WIG20. Kurs z impetem przebił poziom 4,50-4,55 (który stanowił poziom oporu w połowie marca i na początku kwietnia), a od dołka z 17 kwietnia posiadacze zyskali już około 10 procent.

Lepsze nastroje panują na Starym Kontynencie, gdzie zwyżka indeksów przekracza średnio pół procent. Od startu bardzo dobrze radzi sobie DAX, zyskując w granicach 0,8 procent, tylko niewiele gorzej wygląda sytuacja na rynkach w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Najmocniej w górę idzie turecki XU100, około procent.

Kalendarz makroekonomiczny na dzisiaj jest już niemal pusty. Światowi inwestorzy czekają jeszcze na publikację z amerykańskiego rynku nieruchomości - o godz. 16 pojawi się indeks podpisanych umów kupna domów. Jeśli chodzi o krajowy rynek, to po sesji powinien pojawić się raport Boryszewa za 2013 rok.

GPW: Indeks WIG20 w pobliżu kreski. Dwa banki w centrum uwagi

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:15

Po gorszej sesji w Azji, początek handlu w Europie przebiega pod znakiem niewielkich zmian.

Najważniejsze indeksy w Azji spadały głównie ze względu na obawy o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą. Inwestorzy równocześnie ignorowali dobre dane makro - Ministerstwo Gospodarki Japonii podało w nocy, że sprzedaż detaliczna wzrosła o 11 procent rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami i wobec wyniku na poziomie 3,6 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks WIG20 rozpoczyna handel w pobliżu piątkowego zamknięcia, nieco gorzej radzą sobie szersze grupy spółek. Od początku około procent rośnie KGHM, po nieznacznie lepszych nastrojach na rynku miedzi.

WIG20 rozpoczyna tydzień w pobliżu kreski

W pobliżu kreski zaczyna mBank, po publikacji zgodnych z oczekiwaniami wyników za pierwszy kwartał.Zysk netto grupy wzrósł do 337,8 miliona względem 325,74 miliona złotych rok wcześniej.

Lepiej radzi sobie Bank Millenium, który również opublikował dzisiaj wyniki - akcjonariusze zyskują obecnie około procent. Spółka podała, że skonsolidowany zysk netto w pierwszym kwartale wzrósł do 156,4 miliona ze 120 milionów złotych rok wcześniej.

Na GPW rozkręca się sezon wyników. Wraca też temat QE3

Damian Słomski, godzina 20:00, 27 kwietnia

Ukraina skutecznie straszyła inwestorów w ostatnich dniach. Kolejny tydzień na rynkach finansowych powinien w znacznie większym stopniu zależeć od stricte finansowych wydarzeń. Przed nami m.in. posiedzenie FOMC, po którym najprawdopodobniej zapadnie decyzja o obcięciu QE3 o kolejne 10 miliardów dolarów oraz najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Gracze z GPW będą też emocjonować się kolejnymi publikacjami wyników. Na świeczniku będą m.in. mBank, BZ WBK i Lotos.

Inwestorzy z GPW od kilku tygodni nie mogą zdecydować się, w którą stronę podąży rynek. Trwa przeciąganie liny pomiędzy kupującymi i sprzedającymi, co skutkuje zakotwiczeniem kursu WIG20 w okolicach 2450 punktów. Ostatnie trzy sesje należały do sprzedających, chociaż towarzyszyły temu sporo mniejsze niż zazwyczaj obroty. W piątek indeks obsunął się o 0,72 procent, a przez rynek przeszły transakcje za jedyne 431 milionów. Jeśli warunki nie będą niesprzyjające to jest spora szansa na odbicie.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O te sprzyjające warunki ciągle jest jednak trudno. Przede wszystkim nad rynkami wisieć będzie przez jeszcze długi czas widmo eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie. Już zapowiadane są kolejne sankcje wobec Rosji, w tym gospodarcze. W tym kontekście warto obserwować notowania indeksów tamtejszej giełdy RTS i MICEX. Porównując je z WIG20 widać w ostatnim czasie dużą korelację notowań.

W okrojonym do czterech dni sesyjnych tygodniu (ze względu na czwartkowe Święto Pracy) warto też obserwować to co będzie działo się za Oceanem. Mowa głównie o środowej decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych oraz oczekiwanego przez rynki kolejnego cięcia w programie QE3.

Tego samego dnia poznamy wstępne podsumowanie dynamiki PKB w USA za I kwartał 2014 roku. Zannualizowany wskaźnik według prognoz będzie na poziomie 1,1 procent. Uzupełnieniem będzie raport ADP, który pozwoli wyklarować oczekiwania co do piątkowych publikacji dotyczących sytuacji na rynku pracy, a dokładniej stopy bezrobocia (prognoza: 6,6 procent) i zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza: 200 tys.).

W czwartek, gdy w Europie giełdy będą pozamykane, Wall Street będzie pracowało pełną parą. Rynki poznają wtedy najnowszy odczyt ISM dla przemysłu w USA. Szacunki mówią o 54,2 pkt wobec 53,7 w marcu. Co ciekawe, dokładnie taki sam wynik prognozują analitycy w przypadku analogicznego wskaźnika dla Niemiec. Publikacja dla tej jak i pozostałych najważniejszych gospodarek zaplanowana jest na ostatni dzień tygodnia.

Wydarzeń o charakterze gospodarczym i finansowym należy oczekiwać w kolejnych dniach. Poniedziałek pod tym względem będzie ubogi. Trudno też oczekiwać rewelacji po wystąpieniu publicznym szefa EBC. Więcej do powiedzenia Draghi będzie miał, gdy światło dzienne ujrzą wstępne odczyty inflacji konsumenckiej za kwiecień w strefie euro. Na to trzeba będzie poczekać do środy. Według prognoz w końcu wskaźnik wyraźniej pójdzie w górę z 0,5 do 0,8 procent, a to powinno oddalić perspektywę zastosowania programu luzowania ilościowego przez EBC.

Wracając jeszcze na warszawski parkiet. Za nami pierwsze publikacje raportów finansowych za pierwsze trzy miesiące roku największych spółek z GPW. PKN Orlen i Orange nie zawiodły. W najbliższych dniach karty odkryją m.in. mBank, BZ WBK i Lotos.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)