Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przestępczość w Polsce. O 3 tysiące mniej zdarzeń kryminalnych w stolicy

0
Podziel się:

Warszawa w przeważającej opinii samych mieszkańców jest miastem, gdzie czują się bezpiecznie - tak policjanci podsumowali najnowsze dane.

Przestępczość w Polsce. O 3 tysiące mniej zdarzeń kryminalnych w stolicy
(Piotr Kamionka/REPORTER)

O 3 tysiące spadła liczba przestępstw kryminalnych w stolicy, popełnionych między styczniem a lipcem tego roku, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podała Komenda Stołeczna Policji. Mniej było m.in. kradzieży, włamań, bójek i niszczenia mienia.

_ Warszawa w przeważającej opinii samych mieszkańców jest miastem, gdzie czują się bezpiecznie _ - tak policjanci podsumowali najnowsze dane.

Wynika z nich, że od stycznia do lipca zeszłego roku w Warszawie stwierdzono 38 147 przestępstw kryminalnych. W analogicznym okresie tego roku stwierdzono ich zaś 35 147, czyli o 3 tysiące mniej. Najwięcej zarejestrowano kradzieży (w zeszłym roku 14 868, a w obecnym - o 1665 mniej, czyli 13 203), na kolejnych miejscach były kradzieże z włamaniem i uszkodzenia cudzych rzeczy.

Jedyną kategorią, w której w porównaniu z pierwszym półroczem zeszłego roku przybyło zdarzeń, były kradzieże samochodu - w zeszłym roku zarejestrowano ich 1478, a w tym - o 49 więcej, czyli 1527 - wynika z policyjnych statystyk.

Jak podkreśla policja, jej priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w Warszawie. _ Ważnym elementem prowadzonych przez nas działań jest również współpraca z mieszkańcami, którzy oceniają nas na co dzień _ - czytamy na policyjnych stronach internetowych. Podano tam, że z przeprowadzonych badań wynika, iż mieszkańcy stolicy pytani, jakich zagrożeń obawiają się najbardziej, najczęściej wskazywali na rozboje, bójki, kradzieże i niszczenie mienia.

_ Najnowsze dane statystyczne pokazują, że na terenie działania Komendy Stołecznej Policji spada ogólna ilość popełnianych przestępstw _ - poinformowała policja. Powołując się m.in. na prowadzone na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy badanie _ Barometr Warszawski _ podano, że 76 proc. ankietowanych osób ocenia miejsce swego zamieszkania jako bezpieczne. 57 proc. uważa, że bezpieczeństwo w Warszawie utrzymuje się na stałym poziomie, a kolejne 37 proc. mieszkańców deklaruje, że w ich ocenie w ciągu ostatniego roku Warszawa stała się miastem bardziej bezpiecznym.

Policja poinformowała też, że mieszkańcy Warszawy wskazywali na niebezpieczeństwo stwarzane przez agresywnie jeżdżących kierowców. W związku z tym KSP przypomina, że od lipca działa specjalny adres poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl, pod który można przesyłać materiały filmowe o ujawnionych naruszeniach przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami.

Odkąd e-mail uruchomiono na podstawie materiałów od internautów policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP wszczęli 62 sprawy dotyczące osób naruszających zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Stoisz w korkach, tracisz pieniądze. Ile? Stołeczny kierowca stojąc w korkach traci rocznie 3,5 tysiąca złotych.
Policja rozbiła gang groźnych włamywaczy Zatrzymano 13 osób. _ Ich działania cechowała duża brutalność _ - poinformował rzecznik KSP Mariusz Mrozek.
Grupa mokotowska rozbita. Szybka akcja Grupa ta była określana jako jedna z najniebezpieczniejszych w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)