Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie embargo uderza w przewoźników. Będą odszkodowania?

0
Podziel się:

W Ministerstwie Skarbu mają się spotkać przedstawiciele firm transportowych oraz resortów finansów, infrastruktury i rozwoju a także Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rosyjskie embargo uderza w przewoźników. Będą odszkodowania?
(PAP/Paweł Kula)

W przyszłą środę przedstawiciele firm transportowych mają rozmawiać z reprezentantami rządu o możliwościach pomocy przewoźnikom mającym problemy w związku z rosyjskim embargiem na żywność - poinformował Tadeusz Wilk ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

[Aktualizacja godzina 11:02]

Dziś w Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się robocze spotkanie z udziałem Wilka, wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka, wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza oraz prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusza Kacprzyka.

_ - Analizowaliśmy sytuację, tak by można było dalej szukać rozwiązań. Propozycje prawdopodobnie zostaną przedstawione w najbliższą środę na dużym spotkaniu w ministerstwie infrastruktury _ - powiedział Wilk.

Po tym, jak Rosja wprowadziła embargo na żywność z UE, transportujące ją wyspecjalizowane firmy znalazły się w tarapatach. Przewoźnicy borykają się nie tylko ze spadkiem liczby przewozów, ale też obniżeniem cen swoich usług. Obawiają się, że wielu z nich nie będzie stać na spłacanie rat leasingowych za ciężarówki.

_ - Jest embargo, wielu przewoźników nie może realizować albo nie realizuje przewozów, ponieważ byli wyspecjalizowani w przewozach artykułów, które zostały objęte embargiem. W związku z powyższym spodziewamy się, że będą mieli określone problemy finansowe _ - zaznaczył Wilk.

Jak dodał, podczas rozmów z przedstawicielami rządu chciałby usłyszeć propozycje rozwiązań, które mogłyby im pomóc.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

Polska jest liderem drogowych przewozów towarowych w Europie. Wartość transportu tylko do Rosji szacowana jest na około 700 milionów złotych rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS: "Wykluczyć Rosję z Rady Europy" _ - Oprócz sankcji gospodarczych powinny też nadejść sankcje polityczne i tu jest rola dla władz naszego kraju _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Rosja straszy kolejnymi sankcjami. Kto ucierpi? Rzecznik Kremla powiedział, że Moskwa przygotowuje odpowiedź na ewentualną kontynuację przez zagranicznych partnerów niekonstruktywnej, jak się wyraził, praktyki.
Kto zyskał na rosyjskim embargu? W korzystniejszej sytuacji znaleźli się ci przewoźnicy, którzy byli zorientowani na rynek rosyjski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)