Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hołd czy faszystowskie pozdrowienie? Ruszył proces

0
Podziel się:

Do incydentu doszło na zakończenie marszu, nazwanego Marszem Niepodległej Polski, zorganizowanego w Białymstoku

Hołd czy faszystowskie pozdrowienie? Ruszył proces
(EAST NEWS/Bartosz Krupa)

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się proces dwóch osób oskarżonych o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa i znieważenia miejsca pamięci. Chodzi o gest wykonany w czasie marszu narodowców z okazji Święta Niepodległości.

Do incydentu doszło na zakończenie marszu, nazwanego Marszem Niepodległej Polski, zorganizowanego w Białymstoku 10 listopada 2013 roku m.in. przez Narodowe Odrodzenie Polski. Według policji, wzięło w nim udział ok. 300 osób. Jego uczestnicy przeszli z placu przy ratuszu w centrum Białegostoku na cmentarz wojskowy, gdzie po złożeniu wieńca i przemówieniach, marsz zakończył się.

Kwiaty składał mężczyzna w asyście dwóch kobiet, które miały w rękach pochodnie i flagi. Na filmie, który został opublikowany w internecie tuż po marszu widać, że mężczyzna i jedna z kobiet, stojąc przed pomnikiem na cmentarzu wojskowym, wznoszą ręce w geście faszystowskiego pozdrowienia.

Prokuratura zajęła się sprawą po informacji o filmie od dziennikarzy, potem swoje zawiadomienia złożyły także m.in. Teatr TrzyRzecze, prezydent Białegostoku i miejscowy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Początkowo zarzuty postawiono całej trójce. Po dokładnym zbadaniu sprawy prokuratura umorzyła jednak wątek dotyczący jednej z kobiet bo okazało się, że nie mogła wykonać takiego gestu, gdyż w jednej ręce miała pochodnię, zaś w drugiej - flagę narodową.

Oskarżeni, to 19-letnia kobieta z Białegostoku oraz 41-letni mężczyzna z Warszawy. Oboje do zarzutów nie przyznają się i argumentują, że gest, który wykonali nie był faszystowskim pozdrowieniem ale tzw. salutem rzymskim, czyli znakiem pozdrowienia ugrupowań narodowych.

Mężczyzna wyjaśniał w śledztwie, że gest ten miał być oddaniem hołdu poległym żołnierzom, a nie gloryfikowaniem ustroju faszystowskiego. Trwają przesłuchania świadków, wśród których są policjanci oraz uczestnicy manifestacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Organizator Marszu Niepodległości przed sądem Podczas przemarszu spłonęły budka wartownicza przy ambasadzie Rosji i instalacja Tęcza na pl. Zbawiciela. Policja zatrzymała ponad 70 osób.
Sukces narodowców. Uruchamiają siły Politolodzy zwracają uwagę na dobrą pracę struktur w procesie zdobywania podpisów potrzebnych do rejestracji list.
Blokują odbudowę tęczy na pl. Zbawiciela Narodowcy protestują przeciw odbudowie tęczy zniszczonej w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada ubiegłego roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)