Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Małe i średnie spółki w górę. Ale WIG20...

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Przy braku istotnych danych makroekonomicznych inwestorzy na warszawskim parkiecie wstrzymywali się dzisiaj z zakupami akcji. Wielkiego entuzjazmu nie widać też na razie na Wall Street.

Indeks WIG20 zakończył kolejną sesję poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia notowań. Inwestorzy nie przejawiali chęci do zakupów akcji również na pozostałych, europejskich parkietach. Środa nie obfitowała wreszcie w wiele publikacji z gospodarek, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na nastroje wśród inwestorów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najlepszą spółką w WIG20 okazał się dzisiaj KGHM, którego notowania poszły w górę o 1,5 procent. Słabo spisywały się za to spółki węglowe: Bogdanka i JSW straciły po ponad 2 procent.

Również podczas jutrzejszego handlu na rynek nie napłynie wiele ciekawych informacji makroekonomicznych.

GPW: Inwestorzy odpoczywają od zakupów akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Handel na nowojorskiej giełdzie ruszył w okolicach wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy liczą na odbicie po serii ostatnich spadków, ale do końca dnia nie dostają już impulsów w postaci np. ważnych danych z gospodarki.

Główne indeksy na Wall Street notują aktualnie minimalne wzrosty. Na warszawskim parkiecie trwa z kolei wyprzedaż akcji dużych spółek, a WIG20 traci obecnie około 0,5-0,6 procent. W górę idą za to wskaźniki małych i średnich spółek.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 znów słaby dzień mają firmy z branży węglowej. Zarówno Bogdanka, jak i Jastrzębska Spółka Węglowa tracą po ponad 2 procent. Na plusach przekraczających 1 procent są za to Kernel, KGHM oraz Alior Bank.

WIG20 nadal pod kreską. Małe i średnie spółki przyspieszyły

Przemysław Ławrowski, godz. 13.00

Czerwony kolor nadal jest widoczny w przypadku indeksu WIG20. Lepiej zachowują się małe i średnie spółki. Ciężko dziś wskazać konkretny czynnik w rytm którego podąża polski rynek. Popołudniu swoje pięć gorszy może doda Wall Street, które ostatnio nie było w najlepszym nastroju.

Indeks blue chipów warszawskiej giełdy nadal świeci się na czerwono. Chwilę przed półmetkiem sesji tracił 0,15 procent. Cały czas, w czołówce dużych spółek znajduje się KGHM, który jest wyceniany na 135 złotych. Najsłabszą spółką jest bank BZ WBK. Traci również PGNiG, który informuje dziś o zmniejszeniu dostaw gazu z kierunku wschodniego.

Przyspieszyły natomiast indeksy WIG50 i WIG250. Rosną one o około 0,5 procent. Widać zatem, że ten segment na GPW powoli podnosi się z kilkumiesięcznej przeceny.

Z punktu widzenia całego polskiego rynku, dziś niewielkie znaczenie ma sytuacja na Ukrainie. Pojawił się również komunikat Ministerstwa Finansów na temat emisji 7-letnich obligacji denominowanych we frankach.

Notowania indeksów z GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lekko powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia znajdują się indeksy FTSE100 i CAC. Tracą natomiast niemiecki DAX, hiszpański IBEX, portugalski PSI oraz szwajcarski SMI.

W centrum uwagi inwestorów brytyjskich popołudniu będzie znajdować się raport banku Anglii dotyczący inflacji.

WIG20 koryguje ostatnie wzrosty

Przemysław Ławrowski, godz. 9:40

Odreagowanie po ostatnich wzrostach jest kontynuowane. Brak informacji z rodzimego rynku powoduje, że WIG20 podąża w rytm ogólnego nastroju na europejskich parkietach. Stosunkowo dobrze zaprezentował się dziś francuski przemysł, który zaraportował wzrost produkcji mimo negatywnych prognoz.

Zgodnie z oczekiwaniami, polska giełda rozpoczęła dzisiejszą sesję na minusie. WIG20 traci po pierwszych 30 minutach notowań 0,5 procent. Wskaźniki reprezentujące małe i średnie spółki znajdują się na nieznacznym plusie.

Wśród dużych spółek dobrze radzi sobie Orange, JSW oraz KGHM. Pierwsza z wymienionych firm informowała wczoraj o zmianach w zarządzie.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobną sytuację obserwujemy dziś na rynkach Europy zachodniej. Najwięcej traci niemiecki DAX. Nieco lepsze notowania ma FTSE100 oraz CAC. Francuski przemysł podał dziś lepsze od oczekiwań dane z przemysłu. W lipcu w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,2 procent. Rynek prognozował spadek produkcji.

Stosunkowo słabo wypadł dzisiejszy odczyt PKB za drugi kwartał w Turcji. Tamtejsza gospodarka urosła w tym okresie 2,1 procent (prognoza: 2,8 procent).

Wysoki pułap GPW może zostać nieco obniżony

Przemysław Ławrowski, 9. września, godz. 22:30

Środowa sesja będzie pod pewnymi względami podobna do poprzedniej. Niewielka liczba danych makroekonomicznych sprawi, że polski rynek akcji będzie podlegał globalnym nastojom. Sesja na Wall Street oraz ostatnie wzrosty na GPW mogą wskazywać na tendencję inwestorów do realizowania zysków.

Indeks polskich blue chipów pokonał wielomiesięczny marazm. W drugiej części ubiegłego tygodnia pokonał on newralgiczny poziom 2500 punktów. Po dzisiejszej sesji jego wartość to już 2542 punktów. Mocne odbicie wskazywałoby raczej na to, że w najbliższych dniach nastąpi korekta. Będzie to okazja do przetestowania niedawno utworzonego wsparcia.

Sytuacja podczas wtorkowej sesji na Wall Street również wskazywałaby na to, że kolejna sesja w Europie zacznie się mniej optymistycznie. Nastoje zza Oceanu będą miały jednak znaczenie przede wszystkim w pierwszych minutach handlu akcjami ma starym kontynencie.

Notowania indeksów na Wall Street we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niestety niewiele będzie w środę danych, które będą mogły wpłynąć na nastroje inwestorów z Europy. W godzinach nocnych zaplanowana jest publikacja zmiany poziomu zamówień w lipcu w Japonii. Wśród nieco ważniejszych porannych danych można wymienić publikację informacji na temat produkcji przemysłowej we Francji w lipcu, a także PKB za drugi kwartał w Turcji. Ta druga informacja jest ważna z tego względu, że rynek Turecki jest postrzegany przez zagranicznych inwestorów podobnie jak polski. Reakcja na tamtą informacje będzie zatem widoczna na GPW.

Nieco gorsza sytuacja jest w przypadku małych i średnich spółek. Wydaje się, że to one najbardziej ucierpiały na kryzysie Ukraińskim oraz sytuacji związanej z OFE. Podczas ostatnich sesji reprezentujące je wskaźniki odrobiły nieco, jednakże do stanu z początku marca jest jeszcze daleko. Przykładowo, od początku kwietnia, WIG250 stracił ponad 11 procent.

Notowania indeksów z GPW od początku marca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rynkami ponownie może jednak zatrząść sytuacja na Ukrainie. We wtorek wieczorem amerykański Departament Stanu podał, że kończy pracę nad nowymi sankcjami, które mają dotknąć rosyjską obronność, energetykę i sektor finansowy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)