Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Europa w górę, Wall Street w oczekiwaniu na Fed

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj o tym, co stało się na krajowej giełdzie.

Europa w górę, Wall Street w oczekiwaniu na Fed

Krajowa giełda zamyka handel na sporym plusie, tylko w niewiele gorszych nastrojach kończą sesję inwestorzy w Europie. Na Wall Street utrzymuje się atmosfera wyczekiwania.

Rewelacyjnie spisały się spółki średnie, grupujący je WIG50 urósł dzisiaj o 1,4 procent. Ponad 8 proc. zyskała Trakcja, ponad 5 proc. Rovese, więcej niż 4 procent zyskały kolejne cztery spółki. Indeks WIG30 powiększył się o 0,9 proc., a najlepiej z grona blue chips poradziły sobie walory TVN, drożejąc ponad 4 procent.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

W podobnych nastrojach kończy większość giełd w Europie, niemiecki DAX rośnie o pół procent, prawie tyle samo francuski CAC40, hiszpański IBEX aż o 1,1 proc. W związku ze zbliżającym się referendum, nieco gorzej spisywał się FTSE100, aczkolwiek strata była symboliczna.

Lekko nad kreską znajdują się główne indeksy z Wall Street. Amerykańscy inwestorzy oczekują na zakończenie posiedzenia Rezerwy Federalnej, o czym pisaliśmy w poprzednich komentarzach. Komunikat pojawi się o godz. 20, a pół godziny później głos zabierze Janet Yellen.

Wall Street obawia się decyzji Fed

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:35

W oczekiwaniu na wieczorną decyzję Rezerwy Federalnej, najważniejsze indeksy w USA otwierają się w pobliżu wczorajszych zamknięć. Wszystko wskazuje, że do chwili pojawienia się komunikatu zmienność na Wall Street pozostanie symboliczna. Sporo dzieje się za to na krajowym rynku.

Inwestorzy na Wall Street przyjęli strategię na przeczekanie - analitycy oczekują, że Fed obetnie program luzowania ilościowego o 10 lub 15 miliardów, ale nie poda zapowiedzi odnośnie terminu podniesienia stóp procentowych. Niepewność jest jednak spora. Tylko 60 proc. rynku szacuje, że Fed w ogóle nie zmieni komunikacji z rynkiem.

Zmiana jest z kolei coraz bardziej prawdopodobna w przypadku krajowej polityki monetarnej. Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w ujęciu rocznym aż o 1,9 proc. i jest to najsłabszy wynik od marca 2013 roku. Ekonomiści spodziewali się zupełnie odmiennego wyniku, przy konsensusie w pobliżu zera. Zadyszka krajowego sektora wytwórczego to kolejny argument za cięciem stóp procentowych w Polsce.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Krajowy rynek akcji wciąż znajduje się na sporym plusie, najmocniej zyskuje spółki średnie - grupujący je WIG50 rośnie ponad 1,5-proc., niewiele gorzej radzą sobie spółki największe i małe. Obroty na całym rynku wynoszą niecałe pół miliarda złotych.

Podobnie radzą sobie pozostałe europejskie indeksy. DAX zyskuje w pobliżu 0,5 proc., FTSE100 znajduje się lekko pod kreską, CAC40 rośnie 0,6 proc.

Optymizm na GPW, zaskakująco mocny WIG50 i pytanie: co zrobi Fed?

Paweł Zawadzki, godzina 12:30

Za nami najnowsze dane o inflacji w strefie euro. To jednak nie dane z europejskiej, czy amerykańskiej gospodarki, a rezultaty kończącego się posiedzenia Fed będą dzisiaj w centrum uwagi giełdowych graczy.

Sytuacja na krajowej giełdzie wciąż wygląda bardzo podobnie, jak w pierwszych minutach handlu. Zarówno w przypadku największych, jak i najmniejszych spółek notowanych na GPW nastroje są optymistyczne, aczkolwiek stonowane. Na uwagę zasługuje natomiast indeks grupujący warszawskie _ średniaki _. WI50 zyskuje już ponad 1,5 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za nami najnowsze dane z europejskiej gospodarki. Równo o 11:00 poznaliśmy inflację konsumencką w strefie euro. Okazało się wówczas, że ceny w sierpniu w ujęciu rocznym wzrosły o 0,4 procent, a nie - jak szacowali wcześniej ekonomiści - o 0,3 procent.

To jednak nie inflacja w Eurolandzie, czy analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych (14:30) będą dziś w centrum zainteresowania giełdowych graczy. Dzisiaj inwestorzy będą czekać przede wszystkim na to, co powie szefowa Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Stopy procentowe w USA pozostaną na dotychczasowym poziomie? Na pewno tak. Czy Fed zdecyduje o zredukowaniu QE3 o kolejne 10 miliardów dolarów? Zapewne również. Najważniejsze dla inwestorów będą jednak wszelkie odniesienia do terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych.

Indeksy GPW w górę. [WIG20](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/) znów złamał ważny poziom

Paweł Zawadzki, godzina 9:32

Udana sesja na Wall Street i doniesienia z Chin zachęciły krajowych graczy do kupowania akcji na starcie notowań. Dzięki temu WIG20 ponownie znalazł się powyżej psychologicznego poziomu 2.500 punktów.

Indeks grupujący dwadzieścia największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zyskuje obecnie około 0,6 procent. Jeszcze lepiej radzą sobie WIG30 i WIG50, nieco słabiej - WIG250.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zbliżone do WIG20, bo 0,6-0,8-procentowe, wzrosty notowały wczoraj także najważniejsze indeksy Wall Street. Pozytywne dla inwestorów wieści napłynęły z Chin. Tamtejszy bank centralny wpompował 500 miliardów juanów w pięć największych chińskich banków.

Dwie najmocniejsze spółki w WIG20 to obecnie LPP (+2,1 proc.) i KGHM (+1,6 proc.). Akcjom kombinatu miedziowego z Lubina sprzyjają - będące następstwem działań chińskiego banku centralnego - mocne wzrosty na rynku miedzi i innych metali przemysłowych.

#

GPW: Fed zdecyduje o nastrojach wśród inwestorów

Łukasz Pałka, 16 września, godzina 22:49

Najważniejsze w tym tygodniu informacje dla inwestorów pojawią się dopiero w środę wieczorem po zakończeniu posiedzenia Fed. Najbliższa sesja raczej upłynie zatem pod znakiem wyczekiwania, a gracze nie będą podejmować żadnych ryzykownych decyzji.

W środę o godzinie 20. polskiego czasu inwestorzy poznają decyzje banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych i najprawdopodobniej dalszego cięcia skali programu skupu obligacji QE3. Dodatkowo Fed ma też przedstawić najnowsze prognozy makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki.

Te wszystkie informacje są niezwykle istotne w kontekście dalszej polityki monetarnej, prowadzonej przez bank centralny USA. O ile jest już praktycznie przesądzone, że program QE3 zostanie całkowicie wygaszony w październiku, to zagadką pozostaje termin pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Dlatego też inwestorzy będą wsłuchiwać się w słowa szefowej Fed, Janet Yellen, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu. Kluczowe jest to, czy powtórzy ona swoją wcześniejszą deklarację, że stopy pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas. Jeżeli tak się stanie to można oczekiwać, że Fed nie zmieni stóp co najmniej do połowy przyszłego roku. Byłaby to dobra informacja dla inwestorów, zachęcająca do kupowania akcji.

Zanim jednak inwestorzy poznają wieczorne informacje, to również w Polsce będzie na nich czekać kilka ważnych informacji, które mogą mieć znaczenie w kontekście dalszej polityki pieniężnej, prowadzonej przez bank centralny w Polsce.

A w tym przypadku coraz więcej wskazuje na to, że podczas najbliższego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Przemawia za tym coraz więcej danych z polskiej gospodarki. Wystarczy wspomnieć tu o poniedziałkowych informacjach GUS, które potwierdziły panującą w Polsce deflację. Do tego można dołożyć słabsze od prognoz dane z rynku pracy, opublikowane we wtorek: wynika z nich, że w sierpniu średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach było o 3,5 procent wyższe niż przed rokiem, a zatrudnienie wzrosło w tym czasie o 0,7 procent.

W środę tego obrazu powinny dopełnić dane GUS na temat dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozy mówią o tym, że w sierpniu produkcja przemysłowa była wyższa o 0,7 procent r/r, podczas gdy wynik z lipca pokazał jej wzrost o 2,3 procent r/r.

Coraz więcej ekonomistów skłania się w efekcie ku opinii, że RPP zdecyduje się w tym roku na jeszcze dwie obniżki stóp procentowych, po 0,25 punktu procentowego każda.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)