Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Michał Królikowski odwołany ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości. Dlaczego?

0
Podziel się:

Michał Królikowski do resortu trafił z polecenia Jarosława Gowina. Jest profesorem prawa karnego oraz od 11 lat... świeckim zakonnikiem.

Michał Królikowski
Michał Królikowski (Reporter Poland)

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk poinformował, że nie będzie współpracował z wiceministrem Michałem Królikowskim. Potwierdził to wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski Odpowiedzialny za całą legislację w resorcie, w tym za reformę procedury karnej, Michał Królikowski powiedział dziennikarzom, że nowy minister Cezary Grabarczyk nie ma do niego wystarczającego zaufania.

Aktualizacja 12:57

_ - Doceniam kompetencje, doceniam wiedzę Królikowskiego, ale wczoraj rozmawialiśmy i po takiej rozmowie, która była wyjątkowo merytoryczna, ustaliliśmy, że nie będziemy współpracować _ - powiedział Grabarczyk w TVP1.

Zapewnił, że nie szedł na rozmowę z takim nastawieniem. _ - Gdyby tak było, to na pewno miałbym już kandydata na to miejsce w resorcie, a nie rozmawiałem jeszcze z żadnym z kandydatów _ - odpowiedział, pytany, czy miejsce Królikowskiego zajmie prof. Monika Płatek.

_ - Zapytałem o kilka spraw i to była wspólna decyzja. I to jest dobra decyzja, bo tworzy warunki, abym teraz ja przejął część odpowiedzialności _ - dodał.

Na pytanie, czy powodem są _ ultrakatolickie poglądy _ ministra, Grabarczyk odparł, że chodzi o _ zupełnie inną kwestię _ - przygotowania do wprowadzenia reformy procedury karnej, zwiększającej rolę stron.

_ - Wychodzę z założenia, że do dobrego wprowadzenia tej reformy potrzebna jest koordynacja działań między resortem i prokuraturą _ - powiedział Grabarczyk, przypominając, że ostatnio _ powstało trochę napięć _ między poprzednim kierownictwem resortu a prokuratorem generalnym.

Królikowski powiedział dzisiaj dziennikarzom w Sejmie, że decyzja nowego ministra wynika z faktu, że inaczej chce on realizować reformę procedury karnej. - _ Nie jestem w stanie pracować dalej nad zmianami w prawie karnym, które demontowałyby to, co przygotowałem i realizowałem od 2009 roku _ - zaznaczył. Dodał, że z zapowiedzi Grabarczyka wynika, iż _ będzie on szukał porozumienia z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, który był głównym krytykiem tych zmian _.

Królikowski ocenił, że efekt w postaci przedstawionych projektów i uchwalonych ustaw w czasach, gdy pełnił funkcję wiceministra _ jest ogromny _. _ - Minister sprawiedliwości nie przedstawił żadnego projektu, który miałby podłoże ideologiczne. Wręcz przeciwnie, nasze reformy dotyczące prawa karnego, procesu karnego, prawa restrukturyzacyjnego, spółek, reformy działalności gospodarczej miały charakter ściśle merytoryczny i pozbawiony jakichkolwiek odniesień aksjologicznych _ - powiedział Królikowski.

_ - Mam nadzieję, że ostatni akord, który jest potrzebny do uruchomienia tych zmian, wybrzmi w działalności ministra Grabarczyka _ - dodał. Zapewnił, że odchodzi _ z poczuciem dobrze wykonanej pracy i uczciwego traktowania ludzi _. Powiedział też, że decyzję w sprawie swoich dalszych planów podejmie w ciągu najbliższych dni.

Pytany, jak ocenia informację, że możliwym jego następcą będzie prof. Monika Płatek, odpowiedział: _ To żart _. _ Prof. Płatek nie zna się zupełnie na procesie legislacyjnym, jest dość pobieżnym naukowcem i okazuje ostentacyjne lekceważenie swoim interlokutorom, w tym także mnie. Ja oczywiście, jeśli prof. Płatek zostanie wiceministrem, nie odwdzięczę się jej tym samym _ - zaznaczył.

36-letni Królikowski jest profesorem UW, specjalizuje się w prawie karnym. Na stanowisko wiceministra sprawiedliwości Królikowskiego powołał ówczesny szef resortu Jarosław Gowin.

Królikowski jest świeckim zakonnikiem - oblatem benedyktyńskim, jako wiceminister nie ukrywał swych poglądów. Twierdził, że konstytucyjna zasada neutralności światopoglądowej _ nie narzuca wizji _ państwa świeckiego. Deprecjonował zapłodnienie in vitro, brał stronę prof. Bogdana Chazana, który odmówił pacjentce przerwania ciąży, choć było wiadomo, że płód jest ciężko uszkodzony. Wydał wywiad-rzekę z abp. Henrykiem Hoserem.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dzieli zjednoczoną prawicę? Emerytury... Prezes Polski Razem zapowiedział, że rozmowy programowe ekspertów rozpoczną się po wakacjach w ramach zespołu, który opracuje wspólny program wraz z PiS i Solidarną Polską.
Zobacz kto chce być prezydentem Warszawy Tylko dwie partie podjęły decyzje. Pozostałe poczekają z decyzją przynajmniej do końca lipca ze względu na trwające rozmowy o ewentualnych koalicjach.
Wydatki z kart kredytowych resortów jawne? _ Wszystkie wydatki publiczne, które mogą być traktowane jako niekonieczne, powinny być przedmiotem stałej informacji. Jeżeli resorty takie środki wydatkują, to opinia publiczna powinna być o tym informowana. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)