Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-NATO. Putin prowokuje państwa bałtyckie i wysyła myśliwce

0
Podziel się:

Rosyjskie awanturnictwo powietrzne jest skierowane głównie przeciwko państwom bałtyckim, ale jego nasilanie się ma zasięg szerszy i dotyczy także innych krajów NATO.

Stosunki Rosja-NATO. Putin prowokuje państwa bałtyckie i wysyła myśliwce
(PAP/EPA)

Państwa bałtyckie doświadczają dramatycznego nasilenia prowokacyjnych działań lotnictwa wojskowego Rosji, co wzmaga napięcie w tym regionie, nękanym już obawami przed rozszerzaniem się politycznych wpływów Moskwy - poinformował dzisiaj _ Financial Times _.

Według brytyjskiego dziennika strzegące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce NATO startowały w bieżącym roku w trybie alarmowym z powodu zagrożenia granicy Litwy 68 razy, a zatem znacznie częściej niż kiedykolwiek od ponad 10 lat.

Łotwa odnotowała 150 _ bliskich incydentów _ czyli przypadków nadlatywania i ryzykanckiego manewrowania rosyjskich samolotów. Estonia podaje, że jej przestrzeń powietrzna została w bieżącym roku naruszona przez rosyjskie samoloty pięć razy, podczas gdy przez poprzednie 8 lat łącznie siedem razy.

Zobacz, jak Ukraina komentuje zachowanie Rosji w ONZ

W bieżącym roku doszło już do pięciu wtargnięć w przestrzeń powietrzną Finlandii, co wcześniej zdarzało się corocznie przeciętnie dwa razy. Kiedy 17 września dwa taktyczne bombowce Su-24 przeleciały nad szwedzką wyspą Olandia, minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt określił to mianem _ najpoważniejszego naruszenia przestrzeni powietrznej _ od czasu, gdy przed ośmioma laty objął stanowisko szefa dyplomacji.

Rosyjskie awanturnictwo powietrzne jest skierowane głównie przeciwko państwom bałtyckim, ale jego nasilanie się ma zasięg szerszy i dotyczy także innych krajów NATO, w tym Kanady, USA, Holandii, Rumunii i Wielkiej Brytanii - zaznacza _ Financial Times _.

17 września dwa myśliwce F-22 sił powietrznych USA poderwano w trybie alarmowym dla przechwycenia u wybrzeży Alaski sześciu rosyjskich samolotów wojskowych: dwóch myśliwców MiG-31, dwóch maszyn tankowania powietrznego Ił-78 i dwóch bombowców strategicznych Tu-95. Następnego dnia dwa kanadyjskie myśliwce CF-18 wystartowały na spotkanie z dwoma bombowcami Tu-95 nad arktycznym Morzem Beauforta. Incydenty te zbiegły się w czasie z wizytami prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Waszyngtonie i Ottawie.

19 września dwa brytyjskie myśliwce Typhoon wysłano z bazy Lossiemouth w Szkocji do przechwycenia dwóch samolotów Tu-95, zbliżających się do północnej rubieży strefy obrony powietrznej NATO.

Jak pisze _ FT _, w wielu przypadkach nie dochodziło do przekraczania przez rosyjskie samoloty przebiegającej 12 mil morskich od wybrzeża granicy przestrzeni powietrznej państw NATO, ale ograniczano się do wlatywania w strefę identyfikacji obrony powietrznej, gdzie ruch obcych samolotów jest także objęty kontrolą.

W typowych przypadkach rosyjskie maszyny wyłączały w tej strefie nadajniki kodu identyfikacyjnego i zmieniały standardowy plan lotu czy też w ogóle go nie przedstawiały, co czyniło je niewidocznymi dla cywilnych systemów kontroli ruchu lotniczego.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys ukraiński to dla nas lekcja" Sojusz ma już siły szybkiego reagowania (ang. NATO Response Force), ale w ocenia generała Adrian Bradshawa, z-cy dowódcy sił NATO, brakuje sił bojowych o bardzo wysokiej gotowości.
Putin będzie się zbroił. Rosja zagrożona Rosja odczuwa jako zagrożenie _ bezprecedensowy wzrost aktywności sił USA i NATO w krajach wschodniej i środkowej Europy _.
Putin wraca na salony. Pojedzie na szczyt G20 Władze Australii nie chciały dopuścić do udziału rosyjskiego prezydenta w spotkaniu. Co z sankcjami?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)