Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Rosja znów straszy. WIG20 poniżej ważnego poziomu

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak minął tydzień na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Pod znakiem korekty upłynął inwestorom przedostatni tydzień września. WIG20 nie utrzymał się powyżej poziomu 2.500 punktów. Teraz inwestorzy czekają na informacje, które będą płynąć z banków centralnych.

Podczas ostatniej sesji mijającego tygodnia na rynki napłynęły ważne dane na temat dynamiki wzrostu gospodarczego w USA. Jak podał tamtejszy Departament Handlu, amerykański PKB w ujęciu zannualizowanym wzrósł w drugim kwartale o 4,6 procent. Wynik okazał się zgodny z prognozami i jednocześnie najlepszy o czwartego kwartału 2011 roku.

Po wyraźnych, czwartkowych spadkach na Wall Street piątkowa sesja przebiega spokojniej, a inwestorzy chętnie kupują akcje. Na warszawskim parkiecie WIG20 nie obronił w tym tygodniu poziomu 2.500 punktów, jednak pod koniec piątkowej sesji główny wskaźnik ruszył w górę, w okolice 2.480 punktów.

Główne indeksy GPW w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Obawy inwestorów mogło w tym tygodniu wzbudzić nasilenie wojny gospodarczej między Rosją, a krajami Zachodu. Tym razem rosyjscy parlamentarzyści zaproponowali, by Rosja miała prawo przejmować zagraniczne inwestycje. Miałaby to być forma rekompensaty za majątki zamrożone przez zachodnie banki na kontach rosyjskich obywateli, którzy zostali objęci sankcjami.

Nic dziwnego, że te informacje wzbudziły niepokój wśród inwestorów, którzy od wielu tygodni obserwują wydarzenia za wschodnią granicą Polski.

Jeżeli chodzi o informacje z Polski, to w mijającym tygodniu inwestorzy poznali najnowsze dane o bezrobociu oraz sprzedaży detalicznej. Wzrost sprzedaży o 1,7 procent r/r w połączeniu z bezrobociem w wysokości 11,7 procent nie zachwycają, zwłaszcza gdy dołożymy do tego ostatnie dane o spadku produkcji przemysłowej i niższe prognozy dynamiki PKB.

Inwestorzy są już raczej przekonani, że Rada Polityki Pieniężnej podczas zaplanowanego na 7-8 października posiedzenia obetnie stopy procentowe. Większość opinii wskazuje, że do końca roku główna stopa procentowa zostanie obniżona o 0,5 punktu procentowego do 2 procent.

Inwestorzy czekają również na kolejne decyzje banków centralnych, głównie EBC i Fed. Wiadomo, że bank centralny w USA w październiku zakończy program QE3. Pozostaje pytanie o to, kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych. Z kolei EBC musi szukać coraz nowszych sposobów na pomoc spowalniającej gospodarce strefy euro. Wśród ekonomistów rośnie przekonanie, że skoro program LTRO nie działa, to bank zdecyduje się na skup obligacji na wzór amerykańskiego QE.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)