Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Tomczyk
|

Wybory samorządowe 2014. Twój wyborczy niezbędnik

0
Podziel się:

To, że nie mieszkasz poza miejscem zameldowania nie wyklucza głosowania w wyborach samorządowych. Przeczytaj poradnik, pobierz wnioski i spełnij obywatelski obowiązek.

Wybory samorządowe 2014. Twój wyborczy niezbędnik
(Andrzej Stawiński/Reporter)

To, że nie mieszkasz poza miejscem zameldowania nie wyklucza głosowania w wyborach samorządowych. 12 listopada mija termin dopisywania się do spisu wyborców. Pod pewnymi warunkami można głosować korespondencyjnie oraz za pomocą pełnomocnika. Przeczytaj poradnik, pobierz wnioski i spełnij obywatelski obowiązek.

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Wybory samorządowe dają mniejszą swobodę niż prezydenckie czy parlamentarne. Głos należy oddać w miejscu zameldowania. Wywodzi się to z przekonania, że mieszkańcy każdego okręgu tworzą wspólnotę samorządową i to właśnie oni mają prawo decydować o swoich władzach.

Jednak mieszkanie poza miejscem zameldowania nie odbiera przywileju głosowania. Aby spełnić obywatelski obowiązek, należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy. Trzeba to zrobić do 12 listopada 2014 roku. Niezbędne formularze można pobrać w naszym serwisie.

Dodatkowo należy załączyć kserokopię dowodu osobistego oraz deklarację z podaniem obywatelstwa, a także adresu stałego zamieszkania w Polsce. Decyzję wydaje wójt w terminie trzech dni.

Głosowanie korespondencyjne

Tę formę głosowania mogą wybrać osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chęć należy zgłosić wójtowi gminy do 27 października 2014 roku. Niezbędne formularze można pobrać w naszym serwisie.

Najpóźniej 7 listopada wyborca otrzyma pakiet wyborczy, który zawiera: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także - jeśli zażądał - nakładkę w alfabecie Braille'a.

Po wypełnieniu karty do głosowania, wkłada ją do koperty i przekazuje, za pokwitowaniem pracownikowi Poczty Polskiej, który zgłosi się po jej odbiór do 14 listopada.

Głosowanie przez pełnomocnika

Z takiej pomocy mogą skorzystać wyborcy, którzy w dniu głosowania skończyli 75 lat oraz osoby ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ważne, żeby pełnomocnik był wpisany do tego samego rejestru wyborców.

Głosujący składa dokumenty do wójta gminy najpóźniej 7 listopada 2014 roku. Niezbędne formularze można pobrać w naszym serwisie. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wyborca ma prawo cofnąć pełnomocnictwo oddając głos osobiście, składając oświadczenie wójtowi (nie później niż do 14 listopada) lub obwodowej komisji wyborczej (w dniu głosowania).

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego nie ma głosowania przez internet? Bo straciłyby PO i PiS, a zyskał Korwin-Mikke E-wyborów nie ma i nie będzie, bo duże partie się ich boją, a może po prostu są niepotrzebne?
Rozliczamy europosłów: Oto jak głosowali Sprawdź, które ustawy zyskały poparcie polskich polityków, a którym się sprzeciwili.
Dlaczego Polacy nie chodzą na wybory? Paradoks frekwencyjny. Wybieramy tych, którzy mają ograniczoną władzę. Wyjaśniamy dlaczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)