Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce. GUS podał dane za marzec

0
Podziel się:

Zatrudnienie i wynagrodzenia w górę. GUS podał optymistyczne dane.

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce. GUS podał dane za marzec
(kadmy/iStockphoto)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło w marcu o 4,8 procent. Taką informację podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Lepiej wypadły również dane dotyczące zatrudnienia, które wzrosło o 0,5 procent.

Aktualizacja 15:30

Odczyt za marzec jest lepszy od oczekiwań. Rynek spodziewał się wzrostu o 3,8 procent. Poprawę widać także w stosunku do danych za luty. Wówczas wzrost wyniósł 4 procent. Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu to 4017,75 złotych brutto.

Dzisiejsze dane to nie tylko wynagrodzenia. GUS podał również informację na temat zatrudnienia, które rok do roku wzrosło o 0,5 procent. Publikacja ta również jest nieznacznie lepsza od prognoz, które mówiły o wzroście o 0,4 procent. Zatrudnienie w sektorze wyniosło 5515,4 tysiąca.

_ - Rynek pracy ewidentnie podąża za ożywieniem w gospodarce, dzięki czemu stopniowo rośnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, jak również zwiększa się przeciętne wynagrodzenie _ - podkreśliła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Co więcej - jak dodała - dzięki bardzo niskiej inflacji, zwiększa się siła nabywcza płac. Według niej w kolejnych miesiącach tendencje te powinny się utrzymać.

W opinii Kurtek dzięki rosnącym zamówieniom krajowym i zagranicznym, firmy coraz chętniej chcą zatrudniać nowych pracowników. - _ Tempo wzrostu wynagrodzeń także powinno się utrzymać co najmniej na obserwowanych ostatnio poziomach, zwłaszcza że coraz częściej słyszy się o negocjacjach i sporach zbiorowych dotyczących podwyżek płac - przede wszystkim w przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa _ - dodała.

Kurtek zaznaczyła, że brak presji inflacyjnej będzie zachęcać gospodarstwa domowe do zwiększania wydatków konsumpcyjnych, co m.in. powinno przyczynić się do wzrostu PKB, przekraczającego 3 procent rok do roku.

_ - Poprawa sytuacji na rynku pracy na pewno nie jest obecnie postrzegana przez Radę Polityki Pieniężnej jako czynnik, który mógłby ją zachęcić do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Dla Rady najważniejszy jest poziom inflacji, a ponieważ znajduje się ona od kilku miesięcy na poziomach najniższych od 2006 roku, stopy z dużym prawdopodobieństwem utrzymywane będą na niezmienionym poziomie co najmniej do końca bieżącego roku _ - dodała.

Z koeli główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski ocenił, że dane GUS za marzec potwierdziły dalszą poprawę na rynku pracy, przedsiębiorstwa coraz chętniej zwiększają zatrudnienie. - _ Czynnikiem wspierającym zatrudnienie w marcu były niewątpliwie korzystne warunki pogodowe. Nie zmienia to jednak faktu, że poprawa na rynku pracy ma fundamentalne podstawy i w ślad za ożywieniem gospodarki firmy zwiększają popyt na pracowników _ - dodał.

Jego zdaniem w związku z wciąż relatywnie wysokim bezrobociem presja płacowa w gospodarce powinna utrzymać się na niskim poziomie.

Według dyrektora Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotra Rogowieckiego środowe dane świadczą o poprawie sytuacji na rynku pracy. - _ Jednak dane dotyczące wynagrodzeń należy oceniać jako bardziej zadowalające od tych z zakresu zatrudnienia. Miejsc pracy nadal przybywa powoli. Wzrost siły nabywczej pensji może być szansą dla tych eksporterów, którzy odczuwają skutki kryzysu ukraińskiego _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)