Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 odrobił połowę czerwcowych spadków

0
Podziel się:

Nadchodzący tydzień na rynku również zapowiada się ciekawie.

WIG20 odrobił połowę czerwcowych spadków

Mijający tydzień przebiegał na europejskich i amerykańskich giełdach bardzo podobnie - wzrosty w jego pierwszej połowie i konsolidacja lub spadki w drugiej. Najsilniejsze okazały się parkiety azjatyckie, szczególnie Chiny, Indie i Japonia. W ciągu ostatnich pięciu dni inwestorzy poznali wiele istotnych danych z najważniejszych krajów oraz polskiej gospodarki. Nadchodzący tydzień również zapowiada się ciekawie.

Jedną z najważniejszych informacji dla Europy, było oświadczenie Bundesbanku, który w swoim raporcie stwierdził, że niemiecka gospodarka mogła w drugim kwartale doświadczyć stagnacji, a więc najbliższy odczyt dynamiki PKB w tym kraju znajdzie się w okolicy zera. Z pewnością miało to wpływ na Europę, szczególnie Unię Europejską, ponieważ Niemcy odpowiadają za 1/3 jej gospodarki. Nieco lepszy odczyt otrzymaliśmy za to z Wielkiej Brytanii, gdzie wzrost gospodarczy wyniósł w drugim kwartale 0,8 procenta.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych wyhamowała - w ujęciu rocznym utrzymała się na poziomie około 2,1 procenta, więc prognozy FED, o jej jednorazowym skoku, zdają się potwierdzać. Wpływa to oczywiście na przeniesienie w czasie perspektywy podwyżki stóp procentowych w tym kraju.

Zarówno w Strefie Euro jak i Chinach rosły wskaźniki PMI. Całościowy w pierwszej gospodarce wyniósł 54 punkty, czyli najwięcej w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wpływ na to miały przede wszystkim Niemcy, których wskaźniki usługowe i przemysłowe zaskoczyły analityków pozytywnie, rozczarowała za to druga największa gospodarka Strefy Euro - Francja. W Chinach wstępny odczyt wskaźnika dla przemysłu to 52 pkt, czyli poziom niewidziany od 18 miesięcy.

W opozycji do PMI dla Niemiec stanął indeks Ifo, a więc wskaźnik nastrojów w niemieckim biznesie. Spadł on po raz trzeci z rzędu, tym razem do poziomu 108 pkt, choć analitycy spodziewali się spadku jedynie do 109,4 pkt.

W nadchodzącym tygodniu poznamy informacje na temat amerykańskiego rynku nieruchomości, nastrojów konsumentów i wzrostu gospodarczego w tym samym kraju, decyzję FED o stopach procentowych oraz tradycyjne comiesięczne payrollsy, poziom inflacji w Europie i wybranych krajach, a także ostateczny odczyt PMI dla chińskiego przemysłu.

Dane, jakie poznaliśmy dla polskiej gospodarki po raz kolejny rozczarowały. Po bardzo słabym odczycie produkcji przemysłowej przyszła sprzedaż detaliczna, która wzrosła jedynie o 1,2 procenta, choć spodziewano się dynamiki na poziomie 4,1 procenta. W ujęciu miesięcznym zanotowaliśmy spadek o 1,1 procenta. Pozytywnie zaskoczył jednak rynek pracy - stopa bezrobocia w kraju spadła do poziomu 12 procent (prognozy wskazywały 12,1 procenta).

Ruchy WIG20 wpisały się w zachowanie największych giełd. Polski indeks kontynuował odbicie sprzed 2 tygodni, i odrobił już połowę zeszłomiesięcznego spadku. W najbliższym tygodniu możemy być świadkami ataku na strefę oporu w okolicach poziomu 2430 pkt i 61.8 zniesienia Fibonacciego poprzedniego ruchu spadkowego. Patrząc na historyczne notowania wydaje się, że bez wcześniejszego powrotu pod poziom 2400 pkt przebicie wspomnianego oporu będzie trudne.

Wśród najważniejszych informacji z polskich spółek znalazły się w tym tygodniu między innymi:

Orange Polska zarobiło w drugim kwartale tego roku 94 miliony złotych. Jest to o 2 procent więcej niż zakładali analitycy, i o 21 procent więcej niż przed rokiem. Od początku roku firma zarobiła już 365 milionów złotych.

GPW ma wreszcie swojego prezesa. KNF zwlekał kilka tygodni z wyrażeniem zgody na objęcie tej posady przez Pawła Tamborskiego, jednak w czwartek stało się to faktem. Tamborski, wcześniej wiceminister Skarbu, od lat związany był z rynkiem kapitałowym - pracował między innymi w Centralnym Biurze Maklerskim WBK, Unicredit CAIB Securities oraz Wood&Company. Na stanowisku zastąpi Adama Maciejewskiego.

Dom Maklerski IDM poinformował o wyroku krakowskiego Sądu Rejonowego, jakim jest ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu. W ocenie Sądu, w przypadku takiej decyzji wierzyciele spółki zostaną zaspokojeni w większym stopniu, niż gdyby chodziło o upadłość likwidacyjną. Na odzyskanie 100% środków mogą liczyć jedynie ci, których wierzytelności nie przekraczają 20 tysięcy złotych.

Polish Energy Partners przejmie aktywa Polenergii Holding, należącej do Kulczyk Investments. Połączona w ten sposób spółka stanie się największą prywatną polską grupą energetyczną. Jednocześnie, firma pozyska inwestora, fundusz CEE Equity Partners, który za kwotę 240 mln złotych otrzyma pakiet 16 procent udziałów. Głównym projektem Grupy będzie wybudowanie do 2022 roku rurociągu gazowego łączącego Niemcy i Polskę.

Famur podpisał z turecką spółką Hattat Enerji ve Maden Tic kontrakt na dostawy kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Umowa wejdzie w życie najprawdopodobniej w grudniu tego roku, a dostawy zrealizowane zostaną do stycznia 2017 roku. Łączna wartość kontraktu to ponad 270 milionów złotych.

KNF zatwierdził prospekt emisyjny spółki Termo-Rex. Firma jest jedną z największych w Europie firm specjalizujących się w obróbce cieplnej elementów stalowych. Z NewConnect na rynek główny akcje spółki wprowadzi HFT Brokers Dom Maklerski.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)