Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Marazm na GPW trwa. Sankcje przeciw Rosji nie poprawią sytuacji

0
Podziel się:

W Money.pl przeczytaj, jak przebiegła sesja na krajowej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Wtorkowa sesja nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć w sprawie tego, jak w kolejnych dniach mogą kształtować się nastroje wśród inwestorów. Na rynku panuje marazm, a wydarzenia na świecie nie zachęcają graczy do kupowania akcji.

Według najświeższych informacji Unia Europejska zdecydowała się wreszcie na wprowadzenie kolejnych sankcji ekonomicznych przeciw Rosji. Jak wynika z docierających na rynek informacji, będą to tzw. sankcje sektorowe, które obejmą m.in. banki czy przemysł wydobywczy. Jeżeli tak by się rzeczywiście stało, to można spodziewać się, że rosyjska gospodarka bardzo mocno ucierpi na sankcjach.

Inwestorzy na GPW nie mieli zbyt wiele czasu, by zareagować na te doniesienia przed zamknięciem notowań, które były dzisiaj dość nudne. Zmienność większości indeksów nie była duża. Tylko wskaźnik średnich spółek mWIG40 odczuł spadek o ponad 1,4 procent.

Główne indeksy GPW podczas wtorkowego handlu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed zamknięciem notowań na GPW do inwestorów dotarły również dane z USA. Okazało się, że wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board wzrósł do 90,9 punktu, co jest najlepszym wynikiem od 2007 roku.

Ważniejsze dane z USA inwestorzy poznają jednak dopiero jutro. Będą to informacje o dynamice PKB w ostatnim kwartale, a także najnowsza decyzja Fed w sprawie stóp procentowych i programu QE3.

GPW: Bardzo mała zmienność indeksów. WIG20 blisko 2.400 pkt.

Łukasz Pałka, godz. 16.00

Handel na warszawskiej giełdzie przebiega we wtorek w dość nudnej atmosferze. Zmienność indeksów jest minimalna. Inwestorzy czekają na ważne informacje, które napłyną na rynek w środę.

Sesja na nowojorskiej giełdzie rozpoczęła się właśnie od niewielkich wzrostów głównych wskaźników. Wcześniej wyniki finansowe po drugim kwartale opublikowały w USA m.in. takie spółki jak farmaceutyczny Phizer czy kurier UPS.

Na warszawskiej giełdzie zmienność indeksów jest dzisiaj bardzo niewielka. WIG20 trzyma się bardzo blisko poziomu 2.400 punktów.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 wyraźniejszym wzrostem notowań wyróżnia się dzisiaj spółka LPP, której akcje zyskują ponad 2 procent. Widać też odbicie kursu PKN Orlen, który od tygodnia mocno spadał po publikacji kiepskich wyników kwartalnych.

Zdecydowane pogorszenie nastrojów na GPW

Paweł Zawadzki, godz. 12.24

Po _ wzrostowym _ starcie notowań na GPW nie ma już śladu. Indeks grupujący 20 warszawskich blue chipów znów znalazł się poniżej linii 2.400 punktów.

Nastroje pogorszyły się również na najważniejszych europejskich parkietach. Zarówno niemiecki DAX, jak i francuski CAC oscylują obecnie wokół zera.

Co ciekawe, sytuacja nie jest już tak jednoznaczna w przypadku mniejszych spółek. O ile - grupujący _ średniaki _ - WIG50 zachowuje się bardzo podobnie do WIG20, to już WIG250 zdołał nieco poprawić swoje notowania.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pierwsza faza notowań na GPW nie przyniosła żadnych przełomowych wiadomości gospodarczych, zatem ta część sesji upłynęła pod znakiem oczekiwania na decyzję Unii Europejskiej w sprawie nowych sankcji wobec Rosji, związanych z jej _ działalnością _ na Ukrainie.

Niezłe nastroje na GPW. WIG20 sforsował ważny poziom

Paweł Zawadzki, godzina 09:28

Mimo słabszych od prognoz danych z japońskiej gospodarki, tamtejszy Nikkei 225 zyskał ponad 0,5 procent. Podobnej skali wzrost odnotowuje obecnie także rodzimy WIG20.

Dzięki temu indeks krajowych blue chipów ponownie _ wyskoczył _ powyżej - bardzo lubianego w ostatnich dniach przez inwestorów - poziomu 2.400 punktów.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Trzy spółki z WIG20 zyskują aktualnie ponad procent - KGHM, PKN Orlen i Eurocash. Również trzy spółki znajdują się poniżej wczorajszego zamknięcia - PZU, Orange Polska i Jastrzębska Spółka Węglowa.

Wzrosty - aczkolwiek w większości przypadków nie przekraczające poziomu 0,5 procent - obserwujemy aktualnie również w przypadku najważniejszych indeksów Starego Kontynentu.

GPW: Te czynniki nie zachęcają do kupowania akcji

Łukasz Pałka, 28.07, godzina 22:15

Wzrost napięcia politycznego w związku sankcjami ekonomicznymi przeciw Rosji, kryzys finansowy w Argentynie, wreszcie niepewność dotycząca ostatecznej liczby osób, które zostaną w OFE - chociaż kalendarz publikacji makroekonomicznych będzie we wtorek praktycznie pusty, to inwestorzy i tak mają sporo pretekstów do tego, by na razie wstrzymać się z kupowaniem akcji.

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegła w dość nudnej atmosferze. Przy dość niskich obrotach indeksy wykazywały się tylko minimalną zmiennością i dopiero koniec sesji przyniósł spadek indeksu WIG20 poniżej poziomu 2.400 punktów.

Indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie jest to dobry znak przed rozpoczęciem wtorkowego handlu, tym bardziej, że również poniedziałkowa sesja na Wall Street nie pokazała, by inwestorzy byli zainteresowani kupowaniem akcji. Można przypuszczać, że czekają oni na to, co przyniesie środa, gdy zaplanowane jest kolejne posiedzenie banku centralnego USA - mają tam zapaść decyzje dotyczące stóp procentowych, a także kolejnych działań w związku z programem skupu obligacji QE3.

Tymczasem uwagę inwestorów mogą teraz przykuć nieco inne wydarzenia. Otóż do końca lipca rząd Argentyny musi porozumieć się ze swoimi wierzycielami przed sądem w USA. W przeciwnym razie krajowi po raz drugi w ciągu kilkunastu lat grozi bankructwo, co dla części inwestorów z pewnością stałoby się pretekstem do wyprzedaży akcji.

Również w Europie sytuacja jest ciągle niespokojna ze względu na wzajemne groźby natury ekonomicznej pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej i Rosji. Już w poniedziałek mocne spadki dotknęły rosyjską giełdę i główny indeks RTS stracił 3 procent. Dodatkowo na nastrojach rynkowych odbiła się też informacja o tym, że Moskwa ma wypłacić 50 miliardów dolarów odszkodowania byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos.

We wtorek na rynek nie napłynie wiele istotnych danych makroekonomicznych. Inwestorzy mogą po południu zwrócić uwagę na doniesienia z USA. Będą to m.in. dane z rynku nieruchomości (S&P/Case-Shiller) oraz indeks zaufania konsumentów (Conference Board). Najistotniejsze wydarzenia będą jednak miały miejsce dopiero w środę, gdy poznamy dane o dynamice PKB w USA, a także wspomnianą decyzję Fed.

Do końca tygodnia wyjaśni się wreszcie sprawa OFE i inwestorzy dowiedzą się, ile dokładnie osób zdecydowało się na to, by część ich składek była dalej odprowadzana do funduszy emerytalnych. O wpływie tej sytuacji na giełdę pisaliśmy szczegółowo w Money.pl.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)