Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE czy ZUS? Ile osób zostaje w Otwartych Funduszy Emerytalnych

0
Podziel się:

Reforma emerytalna Donalda Tuska daje nam wybór. Osoby, które chcą, aby część ich składek emerytalnych trafiała do Otwartych Funduszy Emerytalnych mają czas tylko do końca lipca.

OFE czy ZUS? Ile osób zostaje w Otwartych Funduszy Emerytalnych
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Dokładnie 1 mln 67 tys. 427 osób zdecydowało do dziś, aby część ich składek emerytalnych nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
- poinformował ZUS. Decyzję w tej sprawie można podjąć do końca lipca.

622 tys. 393 osoby zdecydowało się na wysłanie oświadczenia pocztą, a 402 tys. 958 osób zrobiło to osobiście w oddziale ZUS, natomiast 41 tys. 440 osób - za pośrednictwem platformy usług elektronicznych - wynika z najnowszych wyliczeń ZUS.

*

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Oświadczenie to można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą. Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym celu zarejestrować się na stronie www.pue.zus.pl, a następie udać się do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Oświadczenie można także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Jeżeli ubezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m314601.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ofe;czy;zus;wybor;nie;bedzie;mial;duzego;wplywu;na;wysokosc;emerytury;ale;,130,0,1585794.html) *OFE czy ZUS. Wybór nie będzie miał dużego wpływu na wysokość emerytury, ale... * Reforma emerytalna Donalda Tuska daje nam wybór. Do końca lipca możemy składać deklaracje w sprawie pozostania w OFE.
Minimalny poziom inwestycji OFE w akcje wynosi 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest związany z okienkiem transferowym.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE. Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16 mln 697,221 tys. osób.

Niepewna przyszłość OFE?

Jak na razie napływ deklaracji o pozostaniu w OFE nie daje funduszom dużych nadziei na sukces. _ To jednak bardziej niż pewne, że większość ubezpieczonych w OFE zostawi decyzję o złożeniu deklaracji na ostatnią chwilę. Można się więc spodziewać skokowego wzrostu złożonych deklaracji pod koniec lipca br. _ - uważa Dyl.

Jego zdaniem wpływ zmian w OFE na rynek już jednak widać; aktywność na GPW jest mniejsza, a OFE chętniej inwestują zagranicą. Spadła liczba firm zainteresowanych giełdowym rynkiem pierwotnym, ponieważ spółki obawiają się, że z powodu zmniejszenia roli OFE na giełdzie nie uda im się uplasować emisji akcji.

_ W pierwszym półroczu tego roku nasza giełda jest słabsza niż parkiety zagraniczne, ale także w stosunku do stanu polskiej gospodarki. Jej perspektywy są dobre, więc obroty na giełdzie i poziomy indeksów powinny być wyższe niż obserwujemy _ - ocenił Dyl. Także napływ do funduszy agresywnych inwestujących w akcje jest znacznie niższy niż w latach 2006-2007.

Dyl zaznaczył, że niektóre symulacje wskazują jednak, iż w zmiany w OFE w krótkim terminie wcale nie muszą negatywnie wpłynąć na obraz rynku. OFE gromadzą już gotówkę na wypłaty z tytułu tzw. suwaka, poza tym liczą na dywidendy ze spółek, które mają w portfelach. _ W krótkim terminie nie powinien więc wystąpić żaden spektakularny efekt zmian w OFE _ - ocenił Dyl.

Zarządzający z mWealth Management Dawid Czopek zwrócił uwagę, że dotychczas obserwowaliśmy nieustany napływ gotówki do OFE. Co prawda OFE nie były aktywnym graczem na rynku wtórnym, niemniej angażowały się w oferty na rynku pierwotnym oraz spółki sprzedawane przez Skarb Państwa. To się może zmienić.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/m274855.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/co;zamiast;ofe;sprawdz;jaka;szanse;na;wyzsza;emeryture;daja;fundusze;inwestycyjne,93,0,1586013.html) *Co zamiast OFE? Szukamy alternatywy * Gdybyś trzy lata temu zainwestował tysiąc złotych w najlepszy fundusz akcyjny, to - przy utrzymaniu obecnego trendu - za 30 lat odebrałbyś ponad 280 tysięcy. _
_ Brak OFE będzie problemem w przypadku dużych emisji na rynku pierwotnym oraz sprzedaży dużych pakietów akcji przez inwestorów wartych kilkaset milionów złotych _ - ocenił Czopek. Pogorszyć może się także postrzeganie polskiego rynku przez inwestorów zagranicznych. Dotychczas mogli oni liczyć, że w krytycznych przypadkach OFE, które mają regularny napływ gotówki, będą kupować akcje i stabilizować kursy.

Tymczasem, jeśli w OFE zostanie 5-7 proc. klientów, to aktywa funduszy zaczną się kurczyć i pieniędzy na zakupy nie będzie. Według Czopka nie oznacza to jednak, że fundusze zaczną wyprzedawać posiadane akcje. _ Będą zainteresowane jak najwyższymi dochodami z dywidend. Myślę, że polski rynek może się mocno zmienić, będzie się wyróżniał wysokim poziomem dywidend _ - prognozował Czopek.

Także kierownik zespołu usług maklerskich w DM Deutsche Bank Polska Tomasz Bednarski uważa, że zastój na polskiej giełdzie można powiązać ze zmianami w systemie emerytalnym. Jego zdaniem jeśli zainteresowanie pozostaniem w OFE będzie małe, to biznes ten przestanie się opłacać. _ - Wszystko wskazuje na to, że na rynku zostanie kilka funduszy. Potencjalnie do OFE mogą dochodzić nowi klienci, ale przy zakazie reklamy OFE i stworzonym przez rząd niekorzystnym klimacie dla funduszy, nie spodziewałbym się istotnego napływu nowych klientów do OFE _ - powiedział.

_ - Do tej pory OFE były stroną popytową, a zostaną podażową _ - podsumował makler. Według Bednarskiego w dłuższym terminie zmiany osłabią polską giełdę, spadnie jej siła, wizerunek i pozycja przetargowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, ilu klientów OFE złożyło deklaracje Eksperci nawet w najbardziej pesymistycznych przewidywaniach nie spodziewali się, że deklaracje o chęci pozostania w OFE złoży tak niewiele osób.
ZUS podał dane o Polakach, którzy wybrali OFE Do 30 maja 152 675 osób złożyło w ZUS oświadczenia o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE.
OFE czy ZUS? Donald Tusk już zdecydował Premier wymienił dwa powody swojej decyzji. Ujawnił też, którą opcję wybierze jego rodzina.
Od wtorku możesz decydować: ZUS czy ZUS i OFE Każdy powinien zadać sobie pytanie: kto efektywniej wykorzysta miliardy złotych, które i tak zostaną potrącone z naszych pensji.
giełda
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)