Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: W drugiej połowie tygodnia emocji nie zabrakło

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co wydarzyło się podczas ostatnich 5 dni handlu na rynkach.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Danych makroekonomicznych i wydarzeń geopolitycznych nie brakowało w drugiej połowie minionego tygodnia na rynku akcji. Totalna przecena indeksu dużych spółek na GPW została przerwana w drugiej połowie dzisiejszej sesji. Mimo tego WIG20 stracił w tym tygodniu ponad 2,5 procent, lądując tym samym na poziomie 2341,9 punktów.

Pierwsze dwa dni minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie były raczej mało emocjonujące. WIG20 kierował się głównie w kierunku południowym. Danych gospodarczych było stosunkowo niewiele.

W poniedziałek sytuację ubarwiły wyniki banku Millennium. Spółka zarobiła w drugim kwartale tego roku 163,6 mln złotych. Jest to rezultat lepszy niż rok wcześniej (134 mln złotych) i nieznacznie gorszy od oczekiwań rynku (prognoza Reuters: 166 mln złotych). We wtorek z kolei toczył się temat sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Rosję. Szybkiej reakcji na te informacje nie było. Jej efekty były widoczne nieco później.

Notowania indeksów z GPW podczas minionego tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przecena przyspieszyła w środę. WIG20 w tym dniu stracił 1,86 procent. Wydaje się jednak, że nie było to spowodowane oczekiwaniem na wieczorną decyzję Fed. Reakcję wzbudziły prawdopodobnie tematy polityczne. Inwestorzy postanowili czekać na rozwój wydarzeń z nieco mniejszym zaangażowaniem kapitału. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania.

Środowa decyzja dotycząca polityki monetarnej w USA była zgodna z oczekiwaniami. Program QE3 ograniczono o 10 mld dolarów. Teraz Fed będzie skupować miesięcznie aktywa o wartości 25 mld dolarów. Stopy procentowe pozostały nie zmienione. Widać, że do zakończenia programu zostało już nie wiele czasu. Decyzjataka mogłaby się pojawić na październikowym posiedzeniu gremium. Wcześniej zebranie odbędzie się tylko w połowie września.

Dodatkowo podczas środowego popołudnia poznaliśmy dane dotyczące amerykańskiego PKB. Wypadły one bardzo optymistycznie, gdyż wartość wskaźnika podawana w formie annualizowanej za drugi kwartał wyniosła 4 procent. Jest to wartość rocznej zmiany PKB przy założeniu, że tempo wzrostu zostanie utrzymane na takim samym poziomie jakie było w drugim kwartale tego roku.

Największe spadki na rynku widać było w czwartek. Traciły zarówno amerykańskie jak i europejskie giełdy. Dodatkowym powodem, który dodał oliwy do ognia szczególnie w USA były informacje na temat problemów ze spłatą zadłużenia Argentyny. Słabo wypadł również popołudniowy odczyt Chicago PMI. Różnica pomiędzy opublikowaną wartością wynosiła aż 10,4 punktów.

Dla polskiej giełdy w tym dniu szczególnie ważny był również temat OFE. Był to bowiem ostatni dzień, w którym można było złożyć deklarację dalszego oszczędzania na emeryturę za pośrednictwem tej instytucji.

Notowania europejskich indeksów w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W piątek rano inwestorom z GPW także przeszły ciarki po plecach. Indeks PMI za lipiec dla przemysłu miał 49,4 punktów i był gorsze od prognoz (50,5 punktów). Gracze rynkowi rzucili się do sprzedawania akcji. Popołudniu jednak wskaźnik blue chipów zaczął zyskiwać ostatecznie zyskał 0,91 procent wyprzedzając tym samym wiele większych giełd jak niemiecki Frankfurt i francuski Paryż. Słabe nastroje mogą dać Radzie Polityki Pieniężnej kolejny argument do obniżenia stóp procentowych.

Na czerwono po 90 minutach sesji na Wall Street widać było również czerwony kolor, ale sytuacja miała się nieco lepiej niż na starym kontynencie. Poprawę sytuacji może zwiastować pozytywny odczyt indeksu ISM dla przemysłu USA (wartość: 57,1 punktów; prognoza: 56 punktów).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)