Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Rosja chce zmienić zapisy umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE

0
Podziel się:

Propozycje mają pojawić się do 12 września - zapowiada rosyjski rząd. Ukraina odpowiedziała, że żadnych zmian nie będzie.

Konflikt na Ukrainie. Rosja chce zmienić zapisy umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE
(PAP/EPA)

Chodzi o konkretne poprawki, które powinniśmy wprowadzić do tekstu aneksu, i nie wykluczam, że również do samej umowy - powiedział w Mińsku minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew, którego słowa przytacza dziś białoruska agencja państwowa BiełTA. Szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin oświadczył dziś, że umowa zmieniana nie będzie.

aktualizacja 12:39

_ - Myśleniem życzeniowym rosyjskich kolegów _ nazwał te wypowiedzi minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. _ Umowy zmieniać nie będziemy. Ratyfikujemy ją i będziemy wdrażać _ - napisał Klimkin w środę na Twitterze.

Główny doradca ekonomiczny Władimira Putina Andriej Biełousow zapowiedział ze swej strony: _ W krótkim terminie postaramy się przeanalizować te punkty umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, które wywołują niepokój i niosą ze sobą zagrożenia dla Rosji, i znaleźć jakieś rozwiązania, łącznie z ewentualnym wprowadzeniem zmian do tekstu umowy albo aneksu do niej _.

Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht potwierdził we wtorek w Mińsku, że 12 września odbędzie się w Brukseli trójstronne spotkanie przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE w sprawie wdrożenia umowy stowarzyszeniowej oraz umowy o wolnym handlu między Ukrainą a UE.

Oczekuje się, że spotkanie w Brukseli odbędzie się na szczeblu ministrów. Rosję miałby reprezentować Ulukajew, Ukrainę - minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, a Unię Europejską - De Gucht.

Rosja przyjmuje uchodźców

W Rosji działa już ponad 900 punktów czasowego pobytu uchodźców z terenów walk na południowo-wschodniej Ukrainie. Schronienie w nich znalazło około 59 tysięcy obywateli Ukrainy.

W ostatnich dwóch dniach powstało ponad 40 nowych punktów czasowego pobytu dla uchodźców. Organizowane są one głównie w szkołach, domach kultury, obiektach sportowych czy sanatoriach. Rosyjskie media informują, że pojawiły się propozycje zamknięcia czasowych punktów pobytu. Uciekinierzy mieliby być przewożeni do różnych regionów Rosji z kartami migracyjnymi umożliwiającymi legalny pobyt.

Agencja prasowa RIA Nowosti powołując się na dane rosyjskich władz informuje, że w sumie od początku konfliktu w Donbasie w Rosji znalazło się 730 tysięcy obywateli Ukrainy. To oznacza, że większość z nich nie zgłosiła się do punktów dla uchodźców i samodzielnie zapewniła sobie pobyt w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydenci Rosji i Ukrainy dogadali się w Mińsku? Władimir Putin przyznał, że na Ukrainie znaleźli się rosyjscy żołnierze. Podkreślił także, że negocjacje pokojowe z Rosją są niemożliwe, bo nie jest ona stroną konfliktu.
Prezydenci Rosji i Ukrainy wreszcie rozmawają Jest to pierwsze spotkanie tych przywódców w cztery oczy.
Embargo widać już w rosyjskich sklepach Po niemal trzech tygodniach obowiązywania embarga na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii jego skutki zaczynają dostrzegać klienci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)