Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Separatysci dalej w natarciu

0
Podziel się:

Trwa ofensywa w stronę Mariuopola. Sytuacja ukraińskiej armii jest beznadziejna?

Siergiej Ławrow
Siergiej Ławrow (PAP/EPA)

Trwa ofensywa prorosyjkich separatystów w stronę Mariuopola. W miejscowości Nowotroickie pojawili się uzbrojeni separatyści. Jak deklarują ich kolejnym celem jest zajęcie Wołnowachy, dwudziestoczterotysięcznego miasta leżącego między Donieckiem a Mariupolem.- Partia wojny w Kijowie składa propozycje członkostwa Ukrainy w NATO, próbując w ten sposób zerwać inicjatywy pokojowe dotyczące kryzysu ukraińskiego - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

Aktualizacja, godz. 16:01

W mieście jednak jak do tej pory nie ma bojowników. Przebywa tam kilka tysięcy uchodźców z miast ogarniętych konfliktem. Na budynkach państwowych wiszą ukraińskie flagi. Sytuacja jest spokojna.

Wołnowacha jest ważnym węzłem komunikacyjnym i bez niej Mariupol jest w odcięty od północnej części Donbasu. Mimo tego obecnie nie stacjonują w niej praktycznie żadne siły. W ostatnich dniach Wołnowachę opuściła część sił Gwardii Narodowej Ukrainy.

"Partia wojny"

_ - Partia pokoju próbowała i wciąż próbuje promować polityczne rozwiązanie na drodze negocjacji we wszystkich fundamentalnych kwestiach, które stoją przed Ukraińcami. W Kijowie zaś partia wojny podejmuje kroki, które w sposób wyraźny mają na celu podważenie tych wysiłków _ - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

W jego ocenie _ wsparcie dla umacniającej się partii wojny w Kijowie jest aktywnie wywoływane i podsycane przez Waszyngton i pewne stolice europejskie _. Zdaniem Ławrowa USA powinny użyć swego wpływu na władze Ukrainy, by _ wysłać niezbędne sygnały na rzecz przejścia od prób uregulowania sytuacji drogą wojskową do procesu politycznego _.

_ Najważniejsza teraz jest konieczność przemówienia do rozsądku partii wojny w Kijowie, a w dużej mierze tylko Stany Zjednoczone mogą to uczynić _ - oświadczył minister. Jak dodał, ważne jest, by USA i kraje europejskie aktywnie poparły _ potrzebę poszukiwania możliwych do zaakceptowania kompromisów _ w ramach działań zainicjowanych w Mińsku. W poniedziałek w stolicy Białorusi odbyło się spotkanie tzw. grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, kolejne jest możliwe w piątek.

Rozmowy w Mińsku, jak podkreślił Ławrow, były pierwszym spotkaniem, na którym przedstawiciele Kijowa i prorosyjskich separatystów razem omawiali _ kwestie politycznego uregulowania _ kryzysu we wschodnich obwodach Ukrainy.

Na spotkaniu grupy kontaktowej rozmawiali przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE. Według mediów białoruskich w spotkaniu brali też udział dwaj przedstawiciele prorosyjskich separatystów z obwodu donieckiego i ługańskiego.

W ubiegłym tygodniu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Szef rządu poinformował, że skierował do parlamentu projekty ustaw w tych sprawach.

Stan wojenny brany pod uwagę

_ - Podczas spotkania z szefami frakcji zdecydowano, że stan wojenny nie zostanie wprowadzony _ - powiedział wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko w jednej ze stacji telewizyjnych.

Obecny na rozmowach z prezydentem szef partii Swoboda Ołeh Tiahnybok relacjonował, że prezydentowi zadawano pytanie o możliwość ogłoszenia stanu wojennego, jednak Poroszenko nie podjął jeszcze decyzji.

_ - Prezydent odpowiedział, że rozważa możliwość zwrócenia się do parlamentu w tej sprawie _ - powiedział dziennikarzom. Tiahnybok podkreślił, że _ aby prezydent podjął taką decyzję, powinno dojść do pewnych zdarzeń _. _ - Chodzi, oczywiście, o większe zaostrzenie sytuacji na froncie _ - ocenił.

Serhij Sobolew z partii byłej premier Julii Tymoszenko Batkiwszczyna oświadczył, że jego ugrupowanie nie uważa, by stan wojenny przeszkodził zaplanowanym na koniec października wcześniejszym wyborom parlamentarnym.

_ - Stan wojenny nie jest wprowadzany po to, by zerwać wybory. Stan wojenny może być wprowadzony wówczas, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli _ - powiedział.

Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w chwili obecnej we wschodnich regionach kraju, gdzie trwają walki sił rządowych z separatystami prorosyjskimi, po stronie przeciwnika znajduje się ogółem 10-15 tysięcy osób. Są wśród nich co najmniej cztery bataliony regularnych wojsk rosyjskich, czyli około 1,6 tysiąca żołnierzy.

- _ Ukraińskie siły rządowe wycofały się z ważnego strategicznie lotniska w Ługańsku na wschodzie kraju, gdzie atakowane były wcześniej przez batalion rosyjskich czołgów _- poinformował wczoraj Andrij Łysenko. _ - Wojska rosyjskie wchodzą na nasze terytorium każdego dnia _ - dodał.

_ Rosja wkroczyła 24 sierpnia_ _ _

_ _ Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko oświadczył, że otwarta agresja Rosji na jego kraj rozpoczęła się 24 sierpnia, a nie trzy dni później, gdy rosyjskie wojska weszły do Nowoazowska nad Morzem Azowskim i kiedy władze w Kijowie przyznały, że nastąpiła inwazja. Według Heraszczenki Rosjanie wkroczyli na Ukrainę 24 sierpnia, atakując oddziały ukraińskie w rejonie Saur-Mogiły, strategicznie ważnego wzniesienia na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego na Ukrainie oraz obwodu rostowskiego w Rosji. _ - Mamy tragedię nie tylko pod Iłowajskiem. Tragedia zaczęła się od tego, że rano 24 sierpnia rosyjskie wojska otoczyły i rozbiły nasze ugrupowanie pod Sur Mogiłą i Amwrosijiwką _ - powiedział w programie telewizyjnym w poniedziałek wieczorem. Heraszczenko przyznał, że nieznane mu są szczegóły wydarzeń z 24 sierpnia. _ - Jednak wiem, że było tam bardzo wielu rannych, zabitych i porzuconego sprzętu _ - powiedział. Doradca ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa ujawnił, że żołnierze regularnej armii
rosyjskiej rozgromili Ukraińców w miejscu, którego bronili przed prorosyjskimi rebeliantami od miesięcy. _ - Cały problem tkwi między innymi w tym, że nie podjęto odpowiednich działań od razu po wkroczeniu rosyjskiej armii, a weszła ona nie 27 sierpnia pod Nowoazowskiem, lecz 24, pod Saur-Mogiłą i Amwrosijiwką. To była otwarta agresja _ - relacjonował. _ - Przyszły uzbrojone po zęby dywizje powietrzno-desantowe riazańska i kostromska z pełnym wyposażeniem i zaatakowały naszych chłopaków, którzy byli tam od miesięcy, zmęczeni, z kończącą się amunicją _ - oświadczył Heraszczenko. Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m318112.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;szef;ukrainskiego;mon;rosja;grozila;nam;bronia;jadrowa,183,0,1609911.html) Szef ukraińskiego MON: Rosja groziła nam bronią jądrową * _ - Do
naszego domu przyszła straszna wojna, której Europa nie widziała od czasów II wojny światowej _ - powiedział Wałerij Hełetej. Ukraińskie władze twierdziły dotychczas, że prowadzą na wschodzie operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom, których Rosja wspiera ludźmi i sprzętem. Po wejściu do Nowoazowska regularnych oddziałów armii Federacji Rosyjskiej mogły już oficjalnie ogłosić, że prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział Ukrainie wojnę. Nowoazowsk ma strategiczne położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Eksperci twierdzą, że Putin chce przebić sobie korytarz lądowy na Krym, a z czasem dojść aż do Naddniestrza. W czasie, gdy na Ukrainę wtargnęli 24 sierpnia rosyjscy żołnierze, nasiliły się walki w opanowywanym krok po kroku przez ochotnicze bataliony ukraińskie Iłowajsku w okolicach Doniecka. Władze milczą na temat wydarzeń w tym mieście, jednak w mediach i sieciach społecznościowych pojawia się coraz więcej informacji mówiących o rozmiarach tragedii,
do której tam doszło. Ochotnicy, którzy mieli tylko oczyścić Iłowajsk z separatystów, zostali tam nieoczekiwanie otoczeni przez siły separatystyczne i wojsko Federacji Rosyjskiej. Nieoczekiwanie, bo - jak mówią - dowództwo ukraińskiej operacji nie przekazało im ostrzeżeń o jakimkolwiek zagrożeniu. Ochotnicze bataliony walczyły w Iłowajsku przez cały tydzień, oczekując na wsparcie armii ukraińskiej, ono jednak nie nadeszło. Na Ukrainie mówi się o kotle iłowajskim, w którym zginęły setki ludzi. Wiadomo, że po walkach w Iłowajsku separatyści mają aż 680 ukraińskich jeńców. Pozostałe informacje o tym, co naprawdę się tam stało - jak zapewniają władze w Kijowie - zostaną opublikowane po zakończeniu konfliktu. Na razie - ze względu na trwające na wschodzie walki - pozostają tajne. ##Kolejny apel do Stanów. Czy skuteczny? Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma nadzieję, że Stany Zjednoczone przyznają jego państwu status specjalnego sojusznika spoza NATO oraz uznają tzw. Doniecką i Ługańską Republikę Ludową za
organizacje terrorystyczne. Wcześniej Barack Obama wykluczył możliwość amerykańskiej zbrojnej interwencji na wschodzie Ukrainy. Poroszenko spotkał się wczoraj z amerykańskim senatorem Robertem Menendezem, Demokratą i szefem Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, i wyraził nadzieję, że sojusznicza współpraca z USA pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Ukrainy. _ - Ten status otworzy przed nami nowe możliwości i pozwoli wzmocnić nasze bezpieczeństwo _ - powiedział prezydent. Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m318107.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;680;zolnierzy;w;niewoli,43,0,1609771.html) *
Wstrząsające doniesienia z Ukrainy. 680 żołnierzy... * Siły ukraińskie w Iłowajsku zostały okrążone przez prorosyjskich rebeliantów i wojska Federacji Rosyjskiej. Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie,
którego USA używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten ma m.in. Izrael. Szef państwa mówił w trakcie rozmów z Menendezem o zaostrzeniu sytuacji na wschodzie kraju, podkreślając, że siły zbrojne Ukrainy z sukcesem wypierały bojowników prorosyjskich w tym regionie, póki nie otrzymali pomocy ze strony rosyjskiej armii. _ - Dla Ukrainy najważniejsze jest uzyskanie pomocy w jej walce o wolność, demokrację i niepodległość _ - zaznaczył Poroszenko, cytowany przez swoje służby prasowe. _ - Te wydarzenie grożą nie tylko Ukrainie, ale całemu światu. Jest to kwestia bezpieczeństwa światowego _ - odpowiedział prezydentowi amerykański senator. W ubiegłym tygodniu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Szef rządu poinformował, że skierował do parlamentu projekty ustaw w tych sprawach. ##Niemcy ironizują: Putin jednoczy Europę Niemiecki minister finansów Wolfgang
Schaeuble pozwolił sobie na uwagę, że rosyjski prezydent Putin otrzyma być może za kilka lat _ nagrodę Karola Wielkiego _, przyznawaną za zasługi dla integracji europejskiej. _ - Musimy wykorzystywać instrumenty, które mamy do dyspozycji _ - oświadczył Schaeuble w przemówieniu na temat Europy w Berlinie. _ Putin może będzie w stanie nam pomóc, może otrzymać nagrodę Karola Wielkiego za kilka lat _ - dodał niemiecki polityk, zaprzysięgły Europejczyk, znany z niezbyt dyplomatycznych zachowań i zjadliwego humoru. Od początku kryzysu na Ukrainie Europejczycy starają się znaleźć rozwiązanie i wspólne stanowisko wobec działań Moskwy. Schaeuble sam jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (2012 r.), ustanowionej w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawanej od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m307379.jpg ) ]
(http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konfikt;na;ukrainie;separatysci;ostrzeliwuja;rzadowe;pozycje,222,0,1589982.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) *
Walki na Ukrainie. Separatyści szykują odwrót?
Dowództwo operacji poinformowało, że nadal atakowane jest lotnisko w Ługańsku, które bojownicy ostrzeliwują z systemów rakietowych Grad i granatników. [ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m87179.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ashton;apeluje;do;rosji;o;wycofanie;swoich;sil;zbrojnych;z;ukrainy,12,0,1608716.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ashton apeluje do Rosji: Wycofajcie się Odnosząc się do szczytu w Brukseli Ashton wyjaśniła: Europejscy przywódcy zdecydują wieczorem, jak zareagować na ostatnie wydarzenia. [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m318229.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;poroszenko;oczekiwany;w;brukseli;walki;w;kraju;nie;ustaja,97,0,1608545.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poroszenko w Brukseli. Negocjuje sankcje Ukraiński prezydent będzie przekonywał szefa Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej do
swoich pomysłów rozwiązania konfliktu. _ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)