Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Korzystny początek września

0
Podziel się:

Z szerszej perspektywy w dalszym ciągu większe prawdopodobieństwo stoi po stronie scenariusza kontynuacji sierpniowego ożywienia koniunktury.

Korzystny początek września

Bardzo dobrze zaprezentowała się GPW podczas drugiej sesji września. Główne indeksy naszego rynku kontynuowały krótkoterminowe odreagowanie w górę. Przed większym optymizmem powstrzymuje jedynie umiarkowany wolumen obrotów, co może stanowić zwiastun nieco dłuższego przystanku indeksu WIG20 w okolicach poziomu 2.450 pkt.

Z szerszej perspektywy w dalszym ciągu większe prawdopodobieństwo stoi jednak po stronie scenariusza kontynuacji sierpniowego ożywienia koniunktury.

WIG20 swobodnie odrobił czwartkowe straty

Wtorkową sesję w wykonaniu indeksu WIG20 możemy zaliczyć do udanych. Barometr największych spółek naszego rynku rozpoczął dzień od 10 punktowej zwyżki. Początkowy wzrost indeksu blue chips wpisał się w ogólne lekko pozytywne tendencje na rynkach giełdowych Europy Zachodniej. W środkowej fazie notowań na warszawskiej giełdzie obserwowaliśmy stosunkowo niewielką realizację zysków.

W tej fazie notowań zwracała uwagę przede wszystkim słabość kurs KGHM, który jeszcze przed południem zaświecił się na czerwono. W drugiej połowie notowań GPW wykazała relatywną siłę wobec otoczenia zewnętrznego. Fakt lepszego zachowania kursów krajowych spółek obserwujemy od początku sierpnia br. i z dużym prawdopodobieństwem ma on związek z ostatecznym odsetkiem wniosków przyszłych emerytów chcących nadal oszczędzać w OFE.

Liczba ponad 2,5 mln osób pozostających w Otwartych Funduszach Emerytalnych oznacza, iż obawy o realizacje czarnego scenariusza zdecydowanie nie zmaterializowały się. Równocześnie OFE mogą liczyć w kolejnych latach na roczny napływ składek w kwocie blisko 3 mld zł, co powinno wpływać stabilizująco na notowania giełdowe przede wszystkim średnich i małych spółek, ale również pomóc w pozytywniej ocenie naszego rynku przez inwestorów zagranicznych operujących na walorach z WIG20.

Wracając do obecnej sytuacji, wydaje się, iż wciąż niewykluczone, iż w krótkim terminie będziemy mieli do czynienia z wahaniami indeksu WIG20 w strefie 2.400-2.470 pkt. Ważnym punktem nawigacyjnym może okazać się poziom 2.450 pkt., który wczoraj został nieznacznie przebity w górę, dzięki dużym zleceniom na akcje PKO BP w końcówce sesji. W kolejnych dniach września, przy utrzymaniu umiarkowanie pozytywnych nastrojów na Wall Street, można oczekiwać, iż warszawska giełda pokusi się o zbadanie wyższych poziomów, co w przypadku WIG20 oznacza test okolic poziomu 2.500 pkt. Jednak czy zwyżki okażą się trwałe przekonamy się dopiero po stylu prowadzonego handlu na poziomach wyższych od obecnych.

Niemiecki DAX w strefie oporu

Kluczowym wydarzeniem makro w drugiej połowie tego tygodnia będą posiedzenia władz centralnych banków zarówno w Polsce, jak i w Europie Zachodniej. We czwartek zbiera się bowiem rada Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja o ewentualnym uruchomieniu programu pomocowego dla gospodarki może mieć decydujący wpływ na _ techniczne _ losy indeksu DAX. Obecnie bowiem indeks niemieckiej giełdy dotarł do ważnej strefy oporu w okolicach 9.500 pkt. i przeszedł w fazę konsolidacji. Dopiero wzrost powyżej obszaru 9.500-9.700 pkt. stanowiłby sygnał do kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego.

Tanieją metale szlachetne i ropa

Bez większych emocji przebiegła wczorajsza sesja na Wall Street. W komentarzach do giełdowych notowań zdecydowanie więcej miejsca poświęca się natomiast słabej kondycji rynku surowców i obligacji, w zestawieniu z drożejącym dolarem. Notowania złota, srebra, jak również ropy naftowej od wakacji znajdują się w tendencjach spadkowych.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)