Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie dopuszcza się zbrodni wojennych w Iraku. ONZ alarmuje

0
Podziel się:

Masowe egzekucje, porywanie kobiet i dziewcząt jako niewolnic seksualnych i wykorzystywanie dzieci jako bojowników - to powszechne praktyki stosowane przez dżihadystów.

Państwo Islamskie dopuszcza się zbrodni wojennych w Iraku. ONZ alarmuje
(PAP/EPA)

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) dopuszczają się w Iraku czynów, które mogą być równoznaczne ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości - poinformowała ONZ.

W raporcie sporządzonym przez biuro wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka i oenzetowską misję wsparcia w Iraku (UNAMI) na podstawie ponad 500 wywiadów wskazano na dokonywane przez IS masowe egzekucje, porywanie kobiet i dziewcząt jako niewolnic seksualnych i wykorzystywanie dzieci jako bojowników.

Zaakcentowano również, że naloty irackich sił rządowych na pozycje sunnickich ekstremistów pochłonęły _ znaczną liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej _. Podkreślono, że celami nalotów były wsie, szkoła i szpitale, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego. Wyrażono też opinię, że operacje sił rządu irackiego i sprzymierzonych z nim ugrupowań zbrojnych zdają się być niewspółmierne do tego co konieczne.

Raport podkreśla, że siły islamistów dopuszczają się rażącego łamania praw człowieka m.in. przeciwko chrześcijanom i jazydom. Wymieniono ataki, których bezpośrednimi celami są cywile i cywilna infrastruktura, egzekucje, porwania, gwałty i inne formy _ seksualnej i fizycznej przemocy wobec kobiet i dzieci _, niszczenie bądź bezczeszczenie obiektów o znaczeniu religijnym lub kulturowym, rozmyślne niszczenie i plądrowanie własności oraz _ odmawianie podstawowych swobód _.

W masakrze z 12 czerwca, opisanej w raporcie, dżihadyści z Państwa Islamskiego schwytali i zabili 1500 irackich żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa z byłej bazy Camp Speicher w prowincji Salahuddin.

Czytaj więcej w Money.pl
Oblężenie skończy się masakrą Kurdów? Uwięziony przywódca kurdyjski Abdullah Ocalan ostrzega.
Wojna z Państwem Islamskim. Francja wyśle dodatkowe wsparcie Za pomocą okrętów i myśliwców chce wzmocnić swe siły zaangażowane w walkę w Iraku.
Turcja w ofensywie. 35 czołgów na granicy Czołgi z działami skierowanymi w stronę Syrii zajęły pozycje w odległości ok. 400 metrów od granicy, po tureckiej stronie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)