Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW kończy na dużym plusie, wbrew Europie i Wall Street

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega sesja w Europie.

GPW kończy na dużym plusie, wbrew Europie i Wall Street

Mimo że kupującym na krajowej giełdzie nie udało się utrzymać maksimów z pierwszej części sesji, to wynik GPW - na tle Europy i USA - i tak można uznać za udany.

Indeks WIG20 wzrósł na koniec dnia o 0,58 proc., nieco gorzej spisały się szersze grupy spółek - zwłaszcza WIG250, który wzrósł zaledwie o 0,08 proc. Obroty na całym rynku zamknęły się na poziomie niemal 900 milionów złotych.

Rewelacyjnie z grona blue chips spisywały się walory KGHM-u, które na koniec sesji zyskały około 4 procent po tym, jak resort finansów poinformował, że zrezygnuje z pomysłu zróżnicowania podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji

Wyników mogli nam pozazdrościć inwestorzy na pozostałej części kontynentu, średnia zmiana głównych indeksów wyniosła dzisiaj minus pół procent. Bardzo słabo radził sobie hiszpański IBEX35 (- 1,1 proc.), niewiele lepiej FTSE100 i CAC40. Przed tej skali spadkami obronił się niemiecki DAX, aczkolwiek indeks znajduje się zaledwie kilka oczek od psychologicznego poziomu 9 tysięcy punktów.

Europa sporo pod kreską

Po stosunkowo słabym otwarciu, najważniejsze indeksy na Wall Street dalej tracą, a zniżka wynosi obecnie 0,8 proc. Ostatnie wahania amerykańskich spółek mogą przyprawić inwestorów o ból głowy - wczoraj indeksy rosły ponad procent, dzień wcześniej - tyle samo spadały.

Tematem numer jeden za Oceanem jest rozpoczęty niedawno sezon wyników spółek. Tuż przed sesją podał je producent PepsiCo - zysk na akcję wzrósł z 1,24 do 1,36 dolara, czyli sporo powyżej szacunków. W sumie spółka w trzecim kwartale osiągnęła przychody na poziomie 17,22 miliarda dolarów, względem 16,91 miliarda rok wcześniej.

GPW: W centrum uwagi KGHM i banki. Wall Street zaczyna od...

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:40

Najważniejsze indeksy na Wall Street rozpoczynają sesję od niewielkich spadków. Póki co gorsze otwarcie w USA nie przekłada się na Europę.

Amerykańscy inwestorzy odreagują w ten sposób spore wzrosty z wczoraj. Kupujących nie przekonały dzisiejsze dane o liczbie nowych bezrobotnych. _ Claims _spadły o tysiąc do poziomu 287 tysięcy, wobec konsensusu na poziomie 294 tysięcy.

Główne grupy spółek na Starym Kontynencie wciąż balansują w pobliżu zera - FTSE100 zyskuje symboliczny 0,01 proc., CAC40 traci 0,15 proc., zyskuje DAX. W przypadku niemieckiego indeksu sytuacja jest jednak bardzo newralgiczna, bowiem znajduje się bardzo blisko psychologicznego poziomu 9 tysięcy punktów. Jego przebicie mogłoby oznaczać poważną korektę.

Wciąż bardzo dobrze radzą sobie krajowi inwestorzy, WIG20 zyskuje 0,9 proc., nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. Obroty na całym rynku wynoszą około 650 milionów złotych.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Z grona największych bardzo dobrze radzi sobie KGHM po tym, jak resort finansów poinformował, że zrezygnuje z pomysłu zróżnicowania podatku od wydobycia niektórych kopalin. Papiery idą w górę ponad 3 procent.

Drugą sesję z rzędu spadkowym spółkom przewodzą z kolei banki - wczoraj grupujący je WIG-Banki stracił 1,3 proc. Dziś strata jest o połowę mniejsza ale widać, że inwestorzy nie mogą się otrząsnąć z wczorajszej decyzji w sprawie obcięcia stóp procentowych.

GPW: Wzrosty utrzymają się do końca sesji? Jest ryzyko

Przemysław Ławrowski, godzina 12:55

Impulsów zmieniających poranną sytuację na GPW nie było wiele. Główne indeksy nadal notują spore wzrosty. Sytuacja może się zmienić po starcie sesji na Wall Street.

WIG20 zyskuje jeden procent i tym samym ma wartość 2435 punktów. Również na ponad 0,5-procentowych plusach jest WIG50 i WIG250.

Wśród dużych spółek najlepiej radzi sobie KGHM Polska Miedź, a z kolei najgorzej Bogdanka. Widać, że na dwóch biegunach znajdują się dwie spółki surowcowe. Z kolei wśród średniaków na czele jest Apator, Rovese oraz Polnord.

Notowania indeksów z GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rynkach Europy zachodniej mocne wzrosty utrzymują się w Niemczech. DAX rośnie o 1,2 procent. Entuzjazm osłabł w Wielkiej Brytanii przed ogłoszeniem stóp procentowych, które prawdopodobnie pozostaną bez zmian. Z konferencji po posiedzeniu też nie dowiemy się wiele.

Uwadze inwestorów przed startem sesji w USA nie umkną cotygodniowe dane dotyczące zasiłków dla bezrobotnych. Ostatnie informacje z amerykańskiego rynku pracy były bardzo dobre. Stopa bezrobocia spadła bowiem poniżej 6 procent. Kontrakty terminowe na indeksy notowane na Wall Street wskazują, że wzrosty przynajmniej w pierwszej części sesji nie będą już tak okazałe jak wczoraj.

GPW: Energiczny start sesji. Wall Street ruszyło z pomocą

Przemysław Ławrowski, godz. 9:41

Mocne wzrosty na Wall Street pozwoliły na odreagowanie ostatnich spadków na europejskich parkietach. Odbijają się nawet indeksy giełdowe gospodarek, z których opublikowano dziś dość słabe dane.

Na fali dobrych nastrojów, indeksy europejskie notują dziś wzrosty. Na GPW wskaźniki zyskują ponad pół procent.

Z opublikowanych zapisek z ostatniego posiedzenia FOMC wynika, że stopy procentowe pozostaną w USA jeszcze dość długo na niskim poziomie. Z kolei zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki jest mocny dolar oraz osłabienie tempa globalnego wzrostu.

Zobacz, jak rozpoczęła się dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na około procentowym plusie jest dziś DAX. Wzrost jest widoczny mimo słabszych danych dotyczących handlu zagranicznego. Eksport w Niemczech w sierpniu spadł o 5,8 procent względem oczekiwanego spadku o 4 procent, a import spadł o 1,3 procent względem oczekiwanego wzrostu o 1 procent.

Francuski CAC również mocno rośnie mimo słabszych danych na temat bilansu handlu zagranicznego. Deficyt wyniósł 5,78 mld euro (prognoza -5,6 mld euro).

Europejskie parkiety przed szansą po danych z USA

Przemysław Ławrowski, 8. października, godz. 22:50

Po słabej ostatniej sesji rynek będzie miał szansę powrócić do wzrostów. Pozytywny impuls nada Wall Street, które pozytywnie zareagowało na perspektywy związane z tamtejszymi stopami procentowymi.

Najważniejszą informacją z punktu widzenia polskiego rynku była w środę decyzja w sprawie stóp procentowych. Okazała się w krótkim terminie mało znacząca dla rynku, który w tym dniu sporo stracił.

Inwestorzy z GPW już wcześniej zdyskontowali decyzję w sprawie stóp procentowych. Również kredytobiorcy wcześniej mogli odczuć zmniejszenie obciążeń. Wynika to z faktu, że stopa WIBOR, czyli stopa oprocentowania kredytu na rynku międzybankowym mocno spadał podczas ostatnich trzech miesięcy. Jeszcze w lipcu prezentowała ona poziom około 2,7 procent. Dziś ma wartość 2,23 procent. Spadek zatem wynosi prawie tyle samo co dzisiejsza obniżka stopy referencyjnej (z 2,5 procent na 2 procent).

Wykres stopy WIBOR 3M od początku lipca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zmianę stóp procentowych szybko odczują natomiast posiadacze lokat oraz kart kredytowych, gdyż zmniejszy się ich stopa oprocentowania.

Bezpośredniej reakcji rynku giełdowego na obniżenie stóp procentowych będzie odroczona. Jak na razie polska giełda podąża za tendencjami widocznymi na czołowych europejskich parkietach. Te natomiast w dużym stopniu reagują również na to, co dzieje się na amerykańskim rynku akcji. A właśnie zza Oceanu napłynęły dziś kolejne ważne informacje.

Po godzinie 20-tej opublikowano tzw. _ minutes _, czyli zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Według członków komitetu, spowolnienie w globalnej gospodarce oraz umacniający się dolar stanowią zagrożenie dla rozwoju amerykańskiej gospodarki.

- _ Część członków FOMC oceniło, że wzrost w gospodarce USA może być wolniejszy od oczekiwań, jeśli wzrost w gospodarce światowej ulegnie spowolnieniu silniejszemu od prognoz _ - napisano w komunikacie. Członkowie FOMC wyrazili także obawy, że spowolnienie gospodarcze i niska inflacja w strefie euro mogą doprowadzić do dalszego umocnienia się dolara. To z kolei może zaszkodzić eksportowi USA oraz ograniczyć zmiany cen, utrudniając osiągnięcie celu inflacyjnego.

Podtrzymano natomiast zapowiedzi dotyczące amerykańskich stóp procentowych. Stwierdzono, że po zakończeniu programu QE3 pozostaną one na niskim poziomie przez dłuższy czas. Z kolei los programu luzowania ilościowego jest już praktycznie przesądzony. Na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 28 i 29 października zostanie prawdopodobnie podjęta decyzja o jego obcięciu o 15 mld dolarów i tym samym zakończeniu.

Zobacz, jak przebiegała środowa sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Informacje o długoterminowym podtrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie spodobały się inwestorom. Podczas środowej sesji indeksy giełdy w Stanach Zjednoczonych wzrosły o ponad 1,5 procent. Najwięcej zyskał Nasdaq.

To da bykom z Europy siłę na kolejny start sesji. W szczególności, że indeksy ze starego kontynentu zaliczyły w środę sporą przecenę.

Wśród czwartkowych danych na pewno gracze zwrócą swoją uwagę na publikację dotyczącą handlu zagranicznego w Niemczech oraz cotygodniowe dane dotyczące zasiłków dla bezrobotnych w USA.

W środę sezon wyników za trzeci kwartał na Wall Street rozpoczęła Alcoa. Spółka zarobiła 23 cent na akcję i tym samym pobiła ponad dwukrotnie swój ubiegłoroczny wyniki (11 centów na akcję).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)