Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa nadal w dobrych nastrojach. Wszystko przez...

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega sesja na GPW i nie tylko.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Wzrosty cały czas utrzymują się na europejskich parkietach. Na tym tle indeks blue chipów radzi sobie dość dobrze. Dane ze strefy euro nie zaskoczyły. Jeszcze podczas tej sesji dowiemy się jak we wrześniu wyglądała siła nabywcza przeciętnego Amerykanina.

Na GPW około procent rośnie WIG20. O około 0,2 procent rośnie WIG50, a WIG250 znajduje się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Na niewielkim plusie znajduje się Jastrzębska Spółka Węglowa, której pracownicy zorganizowali nieuznawane przez zarząd referendum. Celem było uzyskanie opinii załogi dotyczącej ewentualnego odwołania osób zarządzających firmą.

Jedną z najbardziej rosnących spółek na GPW jest dziś Atlantis. Pojawiła się bowiem informacja o skupie akcji własnych po wysokiej cenie.

Notowania indeksów z GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zachodniej nastroje na półmetku sesji są nawet lepsze niż rano. Ponad 2 procent rośnie francuski CAC, a niemiecki DAX idzie w górę o 1,8 procent. Kluczowymi danymi przed południem był odczyt poziomu bezrobocia ze strefy euro, które zgodnie z oczekiwaniami pozostał na poziomie 11,5 procent. Słabo wypadła za to sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym w Niemczech.

Przed inwestorami jeszcze dane z USA. Pojawi się m.in. odczyt dochodów i wydatków Amerykanów. Z tych informacji dowiemy się, jak zmieniła się we wrześniu siła nabywcza przeciętnego obywatela USA.

Nieco później pokazany zostanie odczyt Chicago PMI pokazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago. Analitycy spodziewają się poziomu 60 punktów. Należy się również spodziewać publikacji indeksu Uniwersytetu Michigan.

Entuzjazm na rynku po danych z USA i Japonii

Przemysław Ławrowski, godz. 9:40

Mocnymi wzrostami w Europie rozpoczęła się ostatnia sesja tego tygodnia. Cały czas inwestorzy pozostają w dobrych nastrojach na fali amerykańskich danych. Dobrze wyglądał dzisiejszy dzień na giełdach azjatyckich. Wszystko za sprawą jednej decyzji.

Rekordzistą jest japoński Nikkei, który zyskał prawie 5 procent. Powodem tego jest decyzja Banku Japonii o zwiększeniu bazy monetarnej o 80 bilionów jenów rocznie. Jest to dość nieoczekiwana informacja. Związana jest z obawami o wypełnienie celu inflacyjnego na poziomie 2 procent. Opublikowano również serię danych gospodarczych.

WIG20 na starcie sesji zyskuje niespełna procent. Jest to energiczne odreagowanie spadku, który zaobserwowaliśmy wczoraj. Nieco mniejszy wzrost notują indeksy WIG50 i WIG250.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Krajowe indeksy nie przestraszyły się słabych danych z Niemiec. Sprzedaż detaliczna we wrześniu spadła tam o 3,2 procent względem miesiąca poprzedniego. Analitycy spodziewali się spadku o procent. Lepiej wypadła zmiana w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (+2,3 procent, prognoza: +1,2 procent). Najwyraźniej ta druga informacja zneutralizowała negatywny wydźwięk spadku w skali miesiąca. DAX rośnie na starcie dzisiejszej sesji o około 1,5 procent. Na dużym plusie jest także francuski CAC.

Inwestorzy czekają na dane ze strefy euro. Jeszcze przed południem poznamy odczyt stopy bezrobocia wyliczany przez Eurostat łącznie dla krajów posługujących się wspólną walutą.

Ta sesja zdecyduje o ostatecznym kształcie tygodnia na GPW

Przemysław Ławrowski, 30. października, godz. 22:45

To od ostatniej sesji będzie zależało, czy WIG20 zakończy tydzień na plusie. Patrząc na aktualny rozkład sił, jest na szansa. Poranny handel upłynie pod znakiem europejskich danych. Większy ruch mogą odnotować akcje JSW.

W drugiej części czwartkowego handlu widać było znaczącą poprawę nastrojów. Wprawdzie rynek zakończył sesję na minusie, ale dobra sesja w Stanach Zjednoczonych daje nadzieję na dobry start ostatniego dnia na rynku akcji w tym tygodniu. Najwięcej wśród wskaźników z Wall Street zyskał Dow Jones (+1,3 procent).

Dobre nastroje w Stanach Zjednoczonych to zasługa danych gospodarczych. Wstępny odczyt PKB za trzeci kwartał wyniósł 3,5 procent. Wprawdzie jest to wynik gorszy niż w drugim kwartale tego roku (+4,6 procent), ale dzisiejszy odczyt mocno pokonał prognozy rynku, który oczekiwał wzrostu o 3 procent. Tak dobrych wyników amerykańska gospodarka nie notowała od prawie dekady.

Notowania indeksów z Wall Street podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty na fali dobrej sesji w USA mogą jednak nie potrwać długo. Dobre dane gospodarcze mogą skłonić Fed do szybszego rozpoczęcia podnoszenia stóp procentowych. Przed tym może ich jednak powstrzymać kondycja gospodarek europejskich, których wzrost gospodarczy jest niższy w stosunku do oczekiwań.

Podczas piątkowej sesji w Stanach Zjednoczonych zostanie pokazanych kilka danych. Nie będą one miały jednak takiej wagi jak czwartkowy odczyt. W pierwszej kolejności poznamy indeks kosztów zatrudnienia za trzeci kwartał. O tej samej porze pokazane zostaną dane dotyczące dochodów i wydatków Amerykanów. Wówczas dowiemy się, jak zmieniła się siła nabywcza przeciętnego obywatela USA. Rynek prognozuje wzrost zarówno wydatków, jak i dochodów o 0,3 procent.

WIG20 przed szansą na wzrostowy tydzień

Po czterech sesjach, indeks blue chipów znajduje się 0,6 procent na plusie względem kursu zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Ostatni dzień handlu zadecyduje o tym, czy będzie to wzrostowy tydzień. Polska giełda pozostanie pod wpływem globalnych nastrojów.

Rano poznamy m.in ważne dane z niemieckiej gospodarki, która pochwali się poziomem sprzedaży detalicznej. Według przewidywań, we wrześniu wzrosła ona o 1,2 procent rok do roku i spadła o 1 procent w stosunku do sierpnia. Nieco później pokazany zostanie również poziom inflacji we Francji oraz poziom bezrobocia w strefie euro. Według szacunków odczyt za wrzesień, nie zmieni się w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniesie 11,5 procent.

Notowania WIG20 w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartek natomiast pojawiły się prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski publikowane przez MFW. Według nich wzrost gospodarczy w latach 2014-15 powinien wynieść około 3 procent. Eksperci zwrócili uwagę na niski poziom inflacji oraz przestrzeń do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

Spore ruchy mogą być w piątek rano widoczne na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W czwartek wieczorem zakończyło się dwudniowe referendum, w którym pracownicy odpowiadali na pytanie: Czy uważasz, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany? Wyniki będą znane w piątek. Zarząd spółki wskazuje jednak, że jest ono nielegalne i nie będzie miało wpływu na dalszy skład władz firmy. Pytanie jak zareagują inwestorzy?

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)