Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs rubla dołuje. Bank centralny podwyższa podstawową stopę procentową

0
Podziel się:

Rosyjska gospodarka ugrzęzła w marazmie. W ciągu najbliższych miesięcy Kreml może oczekiwać zerowego wzrostu gospodarczego.

Kurs rubla dołuje. Bank centralny podwyższa podstawową stopę procentową
(NVO/CC 2.5/Wikimedia)

Centralny Bank Rosji podniósł podstawową stopę procentową o 1,5 punktu procentowego, do 9,5 proc., uzasadniając to koniecznością podtrzymania kursu rubla w obliczu niekorzystnych zewnętrznych warunków rynkowych i zwalczania inflacji.

Decyzja Banku Rosji wywołała chwilowy wzrost notowań rubla na moskiewskiej giełdzie, ale wkrótce potem rosyjska waluta znów zaczęła tanieć.

Komunikat rady dyrektorów Banku Rosji zaznacza, że we wrześniu i październiku zasadniczo zmieniły się warunki, w jakich funkcjonuje gospodarka państwa - znacznie spadły ceny ropy naftowej, a jednocześnie zaostrzono sankcje, nałożone przez inne kraje na szereg dużych rosyjskich przedsiębiorstw. _ W tych warunkach postępowało osłabienie rubla, co wraz z wprowadzonymi w sierpniu ograniczeniami importu różnych towarów żywnościowych spowodowało dalsze przyspieszenie wzrostu cen detalicznych _ - głosi komunikat.

Dzisiejsza podwyżka oznacza, że od początku bieżącego roku rosyjska stopa podstawowa - czyli stopa repo dotycząca udzielanych bankom komercyjnym krótkoterminowych pożyczek pod zastaw papierów wartościowych - wzrosła łącznie o 4 punkty procentowe.

Jak poinformował rosyjski bank centralny, roczna inflacja sięgnęła dnia 27 października 8,4 proc. i do końca pierwszego kwartału 2015 roku pozostanie na poziomie ponad 8 proc. Według bankowej prognozy, zarówno w IV kwartale br., jak i w pierwszym kwartale roku przyszłego należy się spodziewać zerowego wzrostu gospodarczego.

Od połowy bieżącego roku kurs rubla wobec dolara spadł o około 20 proc. Dzisiejsza podwyżka stopy podstawowej tylko na krótko odwróciła ten trend.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)