Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Poprawa nastrojów ominęła GPW

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak przebiega dzisiejsza sesja na światowych rynkach.

Poprawa nastrojów ominęła GPW

Najważniejsze indeksy w Europie kończą handel pod kreską, aczkolwiek straty są sporo mniejsze, niż w ciągu dnia. Poprawa nastrojów nie udzieliła się na krajowym rynku.

Nie udało się kupującym na GPW utrzymać WIG20 powyżej psychologicznego poziomu 2400 punktów. Indeks kończy handel procent pod kreską, nieco lepiej spisywały się szersze grupy spółek. Obroty na całym rynku przekroczyły 600 milionów złotych.

W nie najlepszych nastrojach kończy też Europa - FTSE100 traci 0,3 proc., niemiecki DAX 0,1 proc., francuski CAC40 około 0,8 proc. Inwestorzy w drugiej części sesji odrobili jednak sporą część strat z początku dnia.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Powoli nad kreskę wychodzą za to najważniejsze indeksy za Oceanem, technologiczny Nasdaq zyskuje już 0,3 proc., niewiele mniej S&P500. Kupujący doszli do głosu po ważnych publikacjach makro. O ile wstępny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł z 55,9 do 54,7 punktu (gorzej od oczekiwań), to dużo lepsza okazała się sprzedaż domów na rynku wtórnym, która w październiku zamknęła się w liczbie 5,26 miliona.

Wcześniej inwestorzy poznali nieco gorsze dane o inflacji oraz liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, o których piszemy w poprzednich komentarzach.

Wall Street zaczyna pod kreską, a WIG20 walczy o ważny poziom

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:35

Najważniejsze indeksy za Oceanem otwierają sesję od niewielkich spadków po publikacji ważnych danych makro. Sporo pod kreską wciąż są grupy spółek w Europie, również na GPW.

Inflacja konsumencka liczona wskaźnikiem CPI w USA wyniosła równe 0 procent w ujęciu miesięcznym oraz 1,7 proc. rok do roku i okazała się nieznacznie wyższa od oczekiwań ekonomistów.

Niskie wyniki nie są jednak zaskoczeniem i nie powinny mieć większego przełożenia na przyszłą politykę Fed. Amerykański bank centralny podczas ostatniego posiedzenia ustalił bowiem, że ceny pozostaną na podobnym poziomie jeszcze przez znaczny czas po zakończeniu programu QE3.

Nieco większa od oczekiwań okazała się za to tygodniowa liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. _ Claims _wyniosły 291 tysięcy, względem szacowanych 285 i 295 tysięcy w poprzednim tygodniu.

Nastroje wśród amerykańskich inwestorów są nieco lepsze, od europejskich - najważniejsze grupy spółek na naszym kontynencie wciąż znajdują się pod kreską, z tracącymi CAC40 i IBEX35 odpowiednio ponad 1,5 i 2 proc. na czele.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Niecały procent spada benchmark krajowej giełdy, przez co wciąż znajduje się kilka oczek poniżej psychologicznego poziomu 2400 punktów. Układu na rynku nie zmieniła dzisiejesza publikacja GUS-u na temat krajowego przemysłu. Tylko nieco lepiej spisują się grupy spółek średnich i małych. Obroty na całym rynku przekraczają już pół miliarda złotych.

GPW: Te dane będą kluczowe dla gospodarki, ale nie dla giełdy

Przemysław Ławrowski, godzina 13:00

Na giełdach w Europie wciąż dominują sprzedający, gdyż inwestorom nie spodobały się ostatnie dane. Tymczasem polski rynek obserwuje publikację GUS dotyczącą produkcji przemysłowej.

Spadki na GPW to efekt słabych danych dotyczących indeksów PMI dla europejskich gospodarek. WIG20 oraz WIG50 utrzymują się na ponad 0,5-procentowym minusie. Trochę lepiej radzi sobie WIG250. Liderem wzrostów wśród blue chipów jest Orange Polska, która odreagowuje po wczorajszej przecenie.

Ponad procent traci dziś francuski CAC. Zarówno indeks PMI dla usług, jak i przemysłu z tej gospodarki miał wartość niższą niż 50 punktów, co wskazuje na recesję w branży. Analogiczne dane z Niemiec oraz strefy euro były słabsze od oczekiwań. W przypadku odczytu dla wspólnoty posługującej się euro, wskaźnik dla usług wyniósł 51,3 pkt. (prognoza 52,4 pkt.), a dla przemysłu 50,4 pkt. (prognoza 50,8 pkt.). FTSE100 i DAX tracą około 0,7 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Danymi dania z polskiej gospodarki będzie publikacja GUS. Poda on październikową zmianę produkcji przemysłowej. Rynek spodziewa się sporego spadku względem odczytu podanego miesiąc wcześniej. Na fali tej informacji nie należy się jednak spodziewać wielkich zmian na GPW.

Indeksy w Europie świecą się na czerwono. Znamy powód

Przemysław Ławrowski, godz. 9:35

Na czerwono rozpoczęła czwartkową sesję większa część europejskich parkietów. Przed południem w centrum uwagi są odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek. Nadal słabe nastroje widać we francuskiej gospodarce.

Polska giełda wystartowała dziś dość słabo. WIG20 traci ponad pół procent. Tak samo jest w przypadku indeksu WIG50. Z kolei WIG250 znajduje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepiej w usługach oraz gorzej w przemyśle. Wraz z rozpoczęciem dzisiejszej sesji poznaliśmy nastroje we francuskim przemyśle. Nie da się jednak ukryć, że obydwa odczyty były niższe niż 50 punktów. Poziom ten dzieli rozwój od kurczenia się danego sektora gospodarki. Na fali tych informacji francuski CAC traci ponad 0,5 procent.

Pół godziny później analogicznymi informacjami pochwalili się Niemcy. Tamtejszy wstępny odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 50 punktów (prognoza 51,5 punktów). Dla usług wyniosła 52,1 punktów (prognoza 51,5). DAX spada o około 0,1 procent.

Przed nami jeszcze analogiczne dane ze strefy euro. Rynek spodziewa się, że indeks PMI dla przemysłu wyniesie 50,8 punktów, a dla usług 52,4 punktów. Jeszcze przed południem opublikowane zostaną dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii.

GPW: Czas na ważne dane. Zachęcą do kupowania akcji?

Łukasz Pałka, 19. listopada, godz. 22:20

Kolejne ważne dane makroekonomiczne z Polski, ale przede wszystkim najnowsze, wstępne odczyty wskaźników PMI zdecydują o nastrojach na giełdzie podczas czwartkowych notowań.

Wskaźniki PMI, mówiące o kondycji gospodarki poszczególnych krajów, mają zwykle bardzo znaczący wpływ na nastroje wśród inwestorów obecnych na giełdach. Można założyć, że podobnie będzie w czwartek. Jeszcze nad ranem, przed rozpoczęciem notowań w Europie, na rynek napłyną dane z Chin i Japonii, dotyczące przemysłu. Kluczowe dla inwestorów pytanie brzmi, czy odczyty ponownie znajdą się na poziomach powyżej 50 pkt., co oznaczałoby ożywienie gospodarcze. Stanowiłoby to jednocześnie zachętę do kupowania akcji.

Tymczasem wstępne odczyty PMI z gospodarek europejskich zaczną spływać na rynek od godziny 9. Prognozy wskazują na dalsze ożywienie w przemyśle niemieckim w październiku (51,5 pkt.). Największe obawy znów budzi jednak kondycja gospodarki francuskiej, gdzie prognoza dla przemysłowego PMI za październik sięga zaledwie 48,8 pkt., a więc wskazuje na utrzymujące się spowolnienie. Oczekiwania wobec średniej dla całej strefy euro wahają się z kolei przy granicy 50 pkt.

W środę sesja na nowojorskiej giełdzie upłynęła pod znakiem niewielkiej korekty po tym, jak główne indeksy sięgnęły ostatnio kolejnych rekordów. Najważniejszym wydarzeniem dnia była publikacja protokołu po ostatnim posiedzeniu Fed, podczas którego zapadła decyzja o całkowitym wygaszeniu programu skupu obligacji QE3.

Jak wynika z opublikowanego komunikatu Fed stopy procentowe pozostaną w USA na niskim poziomie przez długi czas. Jednocześnie przedstawiciele Fed zakładają, że również przez dłuższy czas za Oceanem będzie utrzymywać się niska inflacja na poziomie poniżej 2 procent.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli chodzi o informacje z polskiej gospodarki, to wiele wskazuje na to, że na rynek znów wrócą obawy o to, iż wzrost gospodarczy nie będzie tak dynamiczny, jak wcześniej zakładano. W czwartek GUS poda informacje o produkcji przemysłowej w październiku. Oczekiwania wskazują, że była ona wyższa o zaledwie 1,6 procent wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej wskazuje na to, że wzrost PKB w przyszłym roku może być niższy od pierwotnie zakładanego przez rząd w ustawie budżetowej, czyli 3,4 procent r/r. Jeżeli dołożymy do tego informacje GUS o utrzymującej się w Polsce deflacji, to można założyć, że RPP jednak zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)