Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otyłość na równi z niepełnosprawnością

0
Podziel się:

Ten wyrok może mieć znaczące konsekwencje dla pracodawców.

Otyłość na równi z niepełnosprawnością
(SKashkin/iStockphoto)

Można tak interpretować przepisy jeśli nadwaga utrudnia pełny i świadomy udział w życiu zawodowym na równi z innymi - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok może mieć znaczące konsekwencje dla pracodawców.

O niepełnosprawności w rozumieniu unijnej dyrektywy o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia można mówić, gdy osoba otyła doświadcza _ trwałego osłabienia funkcji fizycznych, umysłowych lub psychicznych _, które w połączeniu z innymi przeszkodami utrudniają jej pełny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami. Takie osoby podlegają ochronie przed dyskryminacją, niezależnie od tego, czy są otyłe ze swojej winy.

Unijny trybunał wypowiedział się na prośbę duńskiego sądu, mającego orzec w sprawie Karstena Kaltofta, opiekuna dziecięcego, który po 15 latach pracy dla gminy Billund w 2010 r. dostał wypowiedzenie. Jako powód zwolnienia gmina podała zmniejszoną liczbę dzieci wymagających opieki. Nie wyjaśniono jednak, dlaczego to właśnie on ma stracić pracę, a w dodatkowej rozmowie poruszono temat jego nadwagi.

Podczas 15 lat pracy dla gminy waga Kaltofta nie zeszła poniżej 160 kg mimo programów odchudzających, w których uczestniczył. Jego pracodawca wielokrotnie odwiedzał go w tamtym czasie i dopytywał się o efekty tych inicjatyw. Gmina twierdzi, że otyłość nie była powodem zwolnienia, ale Kaltoft poczuł się dyskryminowany i pozwał ją do sądu.

Luksemburski trybunał podkreślił w wyroku, że prawo unijne nie zawiera zakazu dyskryminacji ze względu na otyłość, jednak w pewnych warunkach może być ona uznana za okoliczność utrudniającą życie zawodowe, a więc pewnego rodzaju niepełnosprawność. Pracodawca ma zaś obowiązek podjąć działania umożliwiające wykonywanie pracy osobie niepełnosprawnej.

Teraz sąd duński musi orzec, czy otyłość Kaltofta mieści się w definicji pojęcia _ niepełnosprawność _.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, wiążące dla wszystkich 28 państw członkowskich, ma tak głębokie implikacje dla prawa pracy, że zdaniem ekspertów może skłonić kraje UE do prób zakwestionowania go.

Wyrok trybunału oznacza, że pracodawcy będą mieli obowiązek spełnienia potrzeb osób otyłych uznanych za niepełnosprawne - ocenił prawnik Kaltofta. Może to oznaczać np. konieczność zapewnienia miejsc parkingowych bliżej miejsca pracy czy dostosowanie stanowiska pracy. W niektórych krajach UE orzeczenie może też utrudnić pracodawcy zwalnianie otyłych pracowników - zauważyła agencja AP.

Tam Fry, rzecznik brytyjskiego Narodowego Forum ds. Otyłości, wyraził obawę, że decyzja unijnego sądu może _ wywołać napięcia w miejscu pracy między osobami otyłymi i pozostałymi pracownikami _. Jego zdaniem państwa UE będą próbowały zakwestionować wyrok.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia: Walka z terroryzmem - tak. Ale jest warunek - _ Sprawozdanie przygotowane przez komisję senatu USA wywołuje grozę _ - mówiła Monika Hohlmeier, przemawiając w imieniu największej frakcji w Parlamencie Europejskim, Europejskiej Partii Ludowej.
Juncker apeluje o pieniądze dla Ukrainy Jutro do Brukseli zjadą szefowie państw i rządów krajów UE, by debatować o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to plan, który przewiduje zmobilizowanie w ciągu trzech lat 315 mld euro na inwestycje w Unii. Druga to wsparcie dla Ukrn
Kolej dostanie pieniądze z UE na modernizację Ponad 251 mln euro na modernizację infrastruktury kolejowej w województwach: śląskim, opolskim i kujawsko-pomorskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)