Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sadownicy liczą na współpracę z ministrem rolnictwa

0
Podziel się:

Mają nadzieję, że uda się im wypracować wspólny model działania w dobie rosyjskiego embarga.

Sadownicy liczą na współpracę z ministrem rolnictwa
(PAP/Leszek Szymański)

Sprzedać dużo i po dobrej cenie. To marzenie polskich sadowników, którzy trzymają w chłodniach milion dwieście tysięcy ton jabłek.
Przedstawiciele branży mają spotkać się w poniedziałek z ministrem rolnictwa, Markiem Sawickim. Liczą, że uda się im wypracować wspólny model działania w dobie rosyjskiego embarga.

Do tej pory na wschód trafiała większość polskich zbiorów. Z uwagi tamtejszy na zakaz importu, Polacy szukają nowych rynków zbytu. Prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski chce aby resort rolnictwa pomógł w otwarciu rynków Azji i Oceanii.

Jego zdaniem, niewiele brakuje do otwarcia na polskie towary takich państw jak: Chiny, Indie, Singapur, Tajlandia czy Wietnam. Potrzeba jednak podpisania umów współpracy gwarantujących uwzględnianie polskich świadectw sanitarnych.

Sadownicy wyliczają, że nowe rynki zbytu i tak nie przyjmą wszystkich polskich jabłek. Zbiory można wykorzystać w inny sposób, na przykład poprzez produkcję biopaliw i biogazu z tych owoców. Wymaga to jednak interwencji polskich władz w Komisji Europejskiej - dodaje Maliszewski. Prezes Sadowników RP szacuje, że wypracowanie odpowiedniego stanowiska w Brukseli może potrwać około kilku tygodni.

Minister rolnictwa Marek Sawicki chętnie przedyskutuje te kwestie z sadownikami. Zaznacza jednak, że oni mogą również zrobić sporo dla samych siebie, bez pomocy resortu. Jak stwierdził, producenci muszą stopniowo przejmować odpowiedzialność za rynek.

Dodał, że w kraju mającym 220 organizacji związanych z sektorem owoców i warzyw, realizowanych jest tylko kilka uznanych w Europie programów operacyjnych.

Polska to największy eksporter jabłek w Unii Europejskiej. W 2014 roku zebrano rekordową ilość niemal 3,2 miliona ton tych owoców.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie embargo. "Cydr nie uratuje sadowników" Resort gospodarki oraz senatorowie PO przygotowali dwa projekty dopuszczające reklamę cydru.
Rosyjskie embargo szkodzi polskiej żywności Nie ma realnej poprawy w eksporcie polskiego jedzenia.
Rosja nakłada kolejne embargo na Polskę Rosjanie oskarżyli polskich producentów o łamanie zakazów pod przykrywką reeksportu. Kto ucierpi najbardziej?
Pół miliarda rządowej pomocy dla firm Wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy m.in. na skutek rosyjskich sankcji, ponieśli duże straty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)