Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atmosfera świąt udzieliła się inwestorom. Giełdy zyskały

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończyła się dzisiejsza sesja na GPW i nie tylko.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Mimo pogorszenia nastrojów w drugiej części sesji, WIG20 zdołał dziś urosnąć o prawie 0,5 procent. Rosły dziś także inne parkiety europejskie, z czego jednym z najlepszych okazał się DAX.

WIG20 zaczął dzisiejszą sesje dość dobrze mocno oddalając się od poziomu 2300 punktów. Popołudniu sytuacja zaczęła się psuć, a po starcie sesji na Wall Street zbliżył się on do poziomu z piątkowego zamknięcia. Ostatecznie jednak zyskał on 0,47 procent.

Gorzej sytuacja wyglądała w przypadku indeksów grupujących mniejsze spółki. WIG250 tracił od początku sesji. Podobnie było w przypadku indeksu WIG50.

Notowania indeksów z GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed startem dzisiejszej sesji w Europie poznaliśmy miesięczny raport Banku Japonii. Najważniejszą informacja z niego płynącą są parametry polityki pieniężnej na przyszły rok, które nie zostały zmienione. Bank Centralny tego kraju będzie rocznie zwiększał bazę monetarną o 80 bln jenów. Działania te mają na celu osłabienie jena wobec amerykańskiej waluty, co jak na razie się udaje. Przez ostatnie trzy miesiące japońska waluta wyceniana w dolarach jest warta mniej o niespełna 10 procent. Taka polityka Banku Centralnego Japonii jest odpowiedzią na działania amerykańskiego Fedu.

Pod wpływem informacji na temat spotkania zarządu JSW ze związkowcami akcje spółki potaniały dziś o 2,8 procent. Władze miały przedstawić plan działań na 2015 roku pozwalających na utrzymanie odpowiedniej płynności firmy.

Urosły dziś prawie wszystkie europejskie giełdy. Jednym z najlepiej radzących sobie indeksów był DAX. Wyjątkiem były te z półwyspu iberyjskiego. Hiszpański Ibex tracił pod koniec sesji około 0,4 procent, a portugalski PSI 0,3 procent.

Rano z niemieckiej gospodarki opublikowano dane na temat cen importu. Zanotowano w listopadzie spadek w ujęciu rocznym o 2,1 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Straty odrabiał dziś rubel. Rosyjska waluta zyskała ponad 5 procent w stosunku do wyceny z piątku. Próby odbicia zaliczyła także ropa naftowa. Ostatecznie jednak rynek poddał się niedźwiedziom.

Na Wall Street po 90 minutach sesji indeksy S&P500 oraz Nasdaq zyskują minimalnie. O około 0,5 procent idzie w górę Dow Jones. Wzrosty na tym rynku widać mimo gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 4,93 mln (prognoza: 5,2 mln).

Wzrosty na GPW stopniały. Powodem jest...

Przemysław Ławrowski, godz. 15:41

Sesja na Wall Street rozpoczęła się w mieszanych nastrojach. Wiele wskazuje jednak na to, że indeksy amerykańskiej giełdy przynajmniej na chwilę wpadną pod kreskę. Sytuacja ta wpłynęła na polski rynek. WIG20 zbliżył się do poziomu z piątkowego zamknięcia.

Poranny wzrost na GPW stopniał. WIG20 po starcie sesji na Wall Street znajduje się minimalnie powyżej poziomu z piątkowego zamknięcia. Jego wartość to około 2311 punktów. Czerwony kolor widnieje dzisiaj na indeksach WIG50 i WIG250.

Za nami dane dotyczące zadłużenia polskiego budżetu państwa na koniec października. Wyniosło ono 767.516,1 mln złotych, co daje wzrost o 7.802,3 mln złotych (+1 procent) względem danych na koniec września.

W Europie zachodniej widać dziś większe wzrosty. DAX rośnie o 0,9 procent, a FTSE100 o 0,7 procent. Wyjątkiem od zielonej mapy Europy jest Hiszpania. Ibex traci około 0,4 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na Wall Street sesja rozpoczęła się w dość mieszanych nastrojach. Nasdaq traci około 0,1 procent, minimalny zysk notuje S&P500, a Dow Jones idzie do góry o 0,5 procent. Przed nami jeszcze dane dotyczące sprzedaży domów w USA.

Spada aktywność inwestorów. Odbija się to na notowaniach

Damian Słomski, godz. 13:07

Optymizm powoli opuszcza inwestorów z GPW. Brakuje impulsów do zakupów, a dodatkowo mamy do czynienia z bardzo niskimi obrotami.

Na półmetku sesji obroty na całym warszawskim parkiecie nie przekraczają nawet 200 milionów złotych. Największą aktywnością wykazują się akcjonariusze PKO BP i KGHM. W obu przypadkach mowa o transakcjach na kwotę około 18 milionów złotych.

Pod względem zmiany wartości akcji blue chipów wyróżniają się za to papiery ukraińskiego Kernela. Spółka korzysta na odbicia na giełdach Europy Wschodniej. Rosyjski RTS zyskuje już blisko 6 procent. Umacnia się też rubel.

Wyraźnie pod kreską są BZ WBK i JSW. Zarząd drugiej ze spółek spotyka się dziś ze związkowcami. Chodzi o plany na 2015 rok w kontekście trudnej sytuacji z płynnością. Prognozy nie są najlepsze i nie zakładają wzrostu cen ani węgla, ani koksu. Dodatkowo sprzedaż akcji zalecają analitycy ING.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dużo lepiej wygląda sytuacja na bardziej rozwiniętych rynkach zachodnich. Cały czas około procenta na plusie są notowania w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Wszystko wskazuje na to, że również na Wall Street będziemy mieli wzrosty. Wskazują na to notowania kontraktów terminowych. W kontekście Stanów Zjednoczonych warto wspomnieć, że o 16:00 planowana jest publikacja danych z rynku nieruchomości. To w zasadzie jedyny ciekawszy odczyt dzisiaj.

#

Wzrostowy początek tygodnia na giełdach w Europie

Damian Słomski, godz. 9:55

Tydzień na giełdach w Europie rozpoczynamy pod znakiem odrabiania strat. Na wartości zyskują jednak przede wszystkim największe spółki. MiS-ie na razie lekko zawodzą.

Za nami już sesja w Azji, gdzie większość indeksów zanotowała wzrosty. Stosunkowo dobre nastroje panują również w pierwszych minutach handlu w Europie. Blisko procent zyskuje francuski CAC40. Niewiele mniej w górę idą indeksy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Panika w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku finansowym w Rosji jest tymczasowo opanowana. RTS świeci na zielono, rubel się umacnia, a ropa odbija od kilkuletnich minimów. Jeśli nie dojdzie do nieoczekiwanych wydarzeń, to jest szansa na podtrzymanie dobrych nastrojów.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 oddala się od ważnego poziomu 2300 punktów. Na szczęście jest to ruch w górę. Kurs rośnie względem piątkowego zamknięcia o około 0,5 procent. Wśród blue chipów liderami wzrostów jest LPP i Tauron. Pod kreską są jedynie dwie spółki: PGE i BZ WBK. W obu przypadkach spadki nie przekraczają 0,5 procent.

Zawodzą małe i średnie spółki. Zarówno WIG50 jak i WIG250 są nieznacznie, ale jednak pod kreską. Patrząc na spółki o znaczącym obrocie, warto zwrócić uwagę na Trakcję, która tanieje około 3 procent.

#

Tylko cztery sesje do końca roku. GPW odrobi straty?

Przemysław Ławrowski, 21. grudnia godz. 20:00

Szans na odreagowanie spadków jest co raz mniej. W nadchodzącym tygodniu inwestorzy z GPW będą mogli handlować akcjami tylko w poniedziałek i wtorek. Niestety atmosfera świąt przyczyni się bardziej do zmniejszenia obrotów, niż poprawy nastrojów.

Do końca roku na GPW pozostały jedynie cztery sesje. Ze względu na czas świąteczno-sylwestrowy wielkiego ruch na warszawskiej giełdzie nie należy się spodziewać. Ostatni tydzień pokazał jednak, jak niespodziewane decyzje mogą wpłynąć na rynki. Ruch rosyjskiego banku centralnego dał się we znaki rynkowi akcji dość szybko. Reakcja złotego była opóźniona, gdyż gwałtowne osłabienie się polskiej waluty mogliśmy zaobserwować pod koniec tygodnia. W piątek za jedno euro trzeba było zapłacić 4,28 zł, tymczasem jeszcze w poniedziałek była to kwota o 10 groszy niższa.

WIG20 zakończył tydzień na ponad 2-procentowym minusie. W stosunku do notowań z początku tego roku znajduje się on o 4,75 procent niżej. Jest zatem co odrabiać, chociaż mało prawdopodobne, aby przyszły roku indeks blue chipów zaczął od podobnego poziomu, jak w 2014 roku.

Mocniejszą przecenę zaliczyły indeksy WIG50 i WIG250, te jednak były notowane od 24 marca tego roku. Ich strata to odpowiednio 3,44 i 11,95 procent. Warto pamiętać, że wskaźniki te już długo nie potowarzyszą inwestorom. Wraz z początkiem nowego roku w ich miejsce powrócą stare indeksy: mWIG40 i sWIG80.

Notowania indeksów z GPW od początku 2014 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W nadchodzącym tygodniu na GPW odbędą się tylko dwie sesje (w poniedziałek i wtorek). Taka sama sytuacja będzie na giełdzie w Niemczech, Czechach, Szwajcarii na Węgrzech oraz we Włoszech.

W Wigilię pozostałe giełdy będą pracować, jednakże sesja będzie skrócona. Pierwsi (o13:30) sesję zakończą Brytyjczycy. Trzydzieści minut później zakończony zostanie handel we Francji oraz Hiszpanii, a o godzinie 19-tej naszego czasu w USA (13:00 czasu lokalnego). Warto pamiętać, że Wall Street znowu będzie miała tylko dzień przerwy i w piątek handel ponownie ruszy.

Taki układ sesji na giełdach spowodował, że w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać o wiele mniej danych makroekonomicznych niż zwykle. Niewiele będzie również informacji ze spółek.

W poniedziałek jedynymi wartymi uwagi publikacjami będzie miesięczny raport Banku Japonii. Tutaj zaskoczenia prawdopodobnie nie będzie, gdyż na ostatnim posiedzeniu podtrzymano dotychczasowe założenia polityki pieniężnej. Popołudniu pojawią się dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym z USA.

Pod tym względem zdecydowanie więcej będzie się działo we wtorek. O 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Według prognoz odsetek osób bez pracy w listopadzie był taki jak miesiąc wcześniej, czyli 11,3 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż prognozuje resort pracy. Z kolei wartość sprzedanych dóbr i usług w tzw. detalu ma wzrosnąć o 2,1 procent rok do roku.

We wtorkowe popołudnie będziemy świadkami serii publikacji ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych USA poda finalny odczyt PKB za trzeci kwartał. Rynek prognozuje, że wartość wzrostu gospodarczego pozostanie na poziomie, jaki opublikowano w danych zrewidowanych pod koniec listopada (1,4 procent). To jednak nie jedyne informacje zza Oceanu, gdyż poznamy również odczyt zamówień, dochodów i wydatków Amerykanów oraz sprzedaży domów.

Z kolei w piątek dane dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz stopy bezrobocia poda japońska gospodarka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)