Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 traci, ale jest nadzieja na wzrosty

0
Podziel się:

Tydzień obfity w dane gospodarcze, jednak atmosferę podgrzała informacja z Bliskiego Wschodu.

WIG20 traci, ale jest nadzieja na wzrosty

Arabia Saudyjska zbombardowała pozycje szyickich Huti, którzy zajmują stolicę Jemenu. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą, a Iran zagroził większym konfliktem.

Arabskie źródła informują, że Arabia Saudyjska przygotowała 100 myśliwców i około 150 tysięcy żołnierzy, którzy mogą wkroczyć do Jemenu. Ewentualny, większy konflikt religijny w tym regionie może, podobnie jak sytuacja na Ukrainie, zdestabilizować międzynarodowe rynki finansowe.

W tym tygodniu poznaliśmy wstępne odczyty wskaźników dla Strefy Euro i jej największych gospodarek. Ich wartości były zgodne z oczekiwaniami lub zaskakiwały pozytywnie, z jednym wyjątkiem - przemysłowym PMI dla Francji, który obniżył swoją wartość do 48,2 z 48,9 miesiąc temu. Wskaźnik ten wciąż więc sugeruje kurczenie się tego sektora francuskiej gospodarki. Swoją dobrą formę poprzez PMI prezentuje sektor usługowy Strefy Euro, a jej przemysł odbija i również wskazuje coraz lepszą kondycję.

To, w połączeniu z wciąż malejącą dynamiką spadku akcji kredytowej (następny odczyt najprawdopodobniej wskaże wzrost liczby kredytów rok do roku) oraz pozytywnymi nastrojami w Niemczech pozwala sądzić, że Euroland wchodzi powoli na ścieżkę ożywienia - i to jeszcze w pierwszym miesiącu trwania europejskiego programu QE, a więc zanim on faktycznie zaczął wpływać na gospodarkę.

Europejskie indeksy kontynuowały konsolidacje lub korekty, i ostatecznie kończą tydzień na około 1-procentowych minusach. Wśród nich nie wyróżniał się WIG20, który stracił w ciągu pięciu ostatnich dni około 0,8 proc. Powodem słabej kondycji wszystkich indeksów jest jednak chwilowa wyprzedaż z czwartkowego otwarcia, spowodowana działaniami zbrojnymi Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Mocniejsze spadki zanotowały indeksy amerykańskie, które w ujęciu tygodniowym straciły około 2,5 procenta.

Jest to wynik nie tylko kontynuowania ruchów korekcyjnych, ale i danych, które przybliżają perspektywę podwyżki stóp procentowych. Mowa oczywiście o wyższej, niż przewidywana, inflacji (jej bazowa wartość wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 proc. r/r) oraz rewelacyjnych informacji z pierwotnego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych mieszkań wzrosła w ujęciu miesięcznym o prawie 8 proc., co jasno wskazuje, że poprzednie, gorsze odczyty swoje źródło mają w silnej zimie, która nawiedza kontynent amerykański.

Najważniejszą informacją dla polskiej gospodarki była podana we wtorek stopa bezrobocia. Zgodnie z oczekiwaniami, wyniosła ona w lutym 12 proc. a więc tyle samo ile w styczniu. W porównaniu z rokiem poprzednim widać jednak dużą poprawę, kiedy stopa bezrobocia była w Polsce wyższa o 1,9 punktu procentowego.

WIG20 naturalnie nie zareagował na te dane, a w ciągu tygodnia, przede wszystkim jej drugiej połowie, korygował silne wzrosty z zeszłego tygodnia. W piątek dotarł jednak do poziomu, na którym możemy zobaczyć odbicie. Jeżeli kupującym uda się w tym miejscu przejąć kontrolę, a indeks wróci ponad 2400 punktów, być może kurs pozostanie powyżej tego poziomu na dłużej.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Grupa Azoty zainwestuje w budowę największej w Europie instalacji do produkcji propylenu. Jej wartość to 1,7 mld złotych, jednak ma generować dodatkowe 2 miliardy złotych przychodu rocznie. Również Orlen zamierza zwiększyć skalę działalności, budując kolejne 30 stacji benzynowych w Polsce, Niemczech i Czechach. Wliczając w to rebranding kilkudziesięciu stacji Bliska, koszt inwestycji wyniesie 3,5 mld złotych.

Midas, przez swoją spółkę - Aero2, jako pierwszy w Polsce uruchamia komercyjną sieć LTE 800. Dzięki ilości swoich nadajników sieć LTE obejmie swoim zasięgiem 90 proc. populacji kraju.

Nakład Lords of the Fallen wyniósł już obecnie 900 tys. sztuk. Spółka, która tę grę stworzyła, CI Games, wiązała z jej sprzedażą ogromne nadzieje i jak widać, nie zawiodła się. Prezes spółki ocenia, że sprzedaż gry będzie miała znaczący wpływ na wyniki za pierwszy kwartał 2015 roku. Firma na tym jednak nie poprzestaje i prowadzi obecnie zaawansowane prace nad kolejną grą, która swoją premierę będzie miała w 2016 roku.

Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego GPW zawiesiła notowania 6 spółek: Cash Flow, Clean and Carbon Energy, Dolnośląskie Surowce Skalne, Euroimplant, Ideon oraz Gant. Wszystko z powodu niedotrzymania obowiązku podania do publicznej wiadomości raportów za ostatni kwartał oraz cały 2014 rok. Notowania większości spółek zawieszone zostały do 25 kwietnia, drugiej z nich do 31 marca a czwartej do 6 kwietnia.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)