Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Most energetyczny Polska-Litwa. Piechociński otworzył nowy odcinek

0
Podziel się:

Most energetyczny ma na celu połączenie europejskiego rynku energii oraz dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii

Wicepremier Janusz Piechociński podczas uruchomienia stacji "Łomża".
Wicepremier Janusz Piechociński podczas uruchomienia stacji "Łomża". (PAP/Artur Reszko)

Zlokalizowaną pod Łomżą elektroenergetyczną stację przesyłową wysokich napięć, wpisującą się w projekt mostu energetycznego Polska-Litwa, otworzył w piątek wicepremier Janusz Piechociński.

Stacja stanowi część linii energetycznej 400 kV Narew-Łomża-Ostrołęka, o długości 118 km, przechodzącej przez województwa podlaskie i mazowieckie.

Most energetyczny ma na celu połączenie europejskiego rynku energii oraz dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Litwy, Łotwy i Estonii. Inwestycja ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Piechociński podkreślił, że budowa linii odpowiada na wyzwania obecnych czasów, a więc kwestie bezpieczeństwa energetycznego UE. - Ta coraz lepsza Unia Europejska musi być też coraz bardziej bezpieczna i zintegrowana, otwarta na siebie jak nigdy dotąd. Musi podnosić konkurencyjność. Stąd cieszymy się, że kraje nadbałtyckie i Polska będą już wkrótce dodatkowo mocniejsze na wszelkie wstrząsy - powiedział.

Inwestycja ma także, jego zdaniem, charakter gospodarczy, gdyż - jak zaznaczył - Polska ma ambicje, aby być eksporterem energii.

Wicepremier zauważył ponadto, że nowe linie energetyczne tworzą szansę na reelektryfikację kraju. Za bardzo istotne uznał w tym kontekście zakończenie dyskusji o elektrowni w Ostrołęce, a także to, "by w rozproszonej energetyce klasycznej i odnawialnej jak najwięcej instalacji wytwórczych powstało w północno-wschodniej Polsce, która pod tym względem jest swoistą białą plamą".

Do budowy linii wykorzystano około 8 tys. ton stali i 15 tys. m sześć. betonu. Realizacja projektu trwała 62 miesiące. Sama stacja Łomża znajduje się we wsi Stare Modzele (koło Łomży, woj. podlaskie). Powstawała przez 17 miesięcy, zajmuje obszar około 9 ha. Kosztowała 48 mln zł.

Łączny koszt budowy mostu energetycznego Polska-Litwa wycenia się na 1,8 mld złotych. Blisko 870 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt po polskiej stronie realizują Polskie Sieci Energetyczne.

Jak tłumaczył prezes PSE Henryk Majchrzak, cały most Polska-Litwa to 11 zadań inwestycyjnych, cztery nowe linie energetyczne 400 kV, oraz siedem stacji elektroenergetycznych wysokich napięć.

Majchrzak podkreślił, że otwarcie stacji Łomża ma wymiar międzynarodowy i wpisuje się w ideę unii energetycznej. Zapewnił też, że do 2020 roku uda się osiągnąć planowany 10-proc. poziom wymiany mocy z Litwą.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)