Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Stabilne notowania złotego, mimo nerwowości na rynkach

0
Podziel się:

Zobacz, jakie czynniki mają największy wpływ na wycenę krajowej waluty.

Stabilne notowania złotego, mimo nerwowości na rynkach

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych zmian w ocenie walut rynków wschodzących, do których zalicza się także Polska. Inwestorzy nie otrzymali nowych informacji dotyczących Grecji, a raport z ostatniego posiedzenia banku centralnego USA lokalnie jedynie przełożyły się na słabszego dolara.

W dalszym ciągu decydującym czynnikiem dla wyceny złotego pozostaje temat Hellady, niemniej w ostatnich dniach do układanki tej należało dołączyć również nastroje w Chinach z uwagi na mocne „tąpnięcie” tamtejszego rynku akcyjnego.

W trakcie wczorajszej sesji obserwowaliśmy próby umocnienia złotego wobec franka oraz funta szterlinga. W obydwu przypadkach było to pochodną zachowania tych walut na szerokim rynku: frank taniał, gdyż rynek spekulował o potencjalnej interwencji ze strony tamtejszego banku centralnego (co tradycyjnie nie zostało potwierdzone), funt natomiast znajdował się pod presją z uwagi na obniżenie prognoz gospodarczych przez tamtejsze Ministerstwo Finansów.

W kraju byliśmy świadkami zakończenia posiedzenia RPP, które zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian w zakresie stóp procentowych (1,5 proc.). Również zgodnie z oczekiwaniami NBP zdecydował się podwyższyć założenia co do PKB oraz inflacji, chociaż jak wspomniał prezes Belka projekcja ta nie obejmowała ostatnich wydarzeń w Grecji (zaktualizowany dokument pojawi się w poniedziałek).

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami aukcji długu o wartości 1-2 miliardów złotych. Ponadto inwestorzy w dalszym ciągu śledzić będą doniesienia dot. Grecji, ale również krajową politykę, gdzie ponownie podjęty został temat przewalutowań kredytów we franku. Równocześnie na szerokim rynku obserwujemy odreagowanie na rynkach akcyjnych, co krótkoterminowo może przełożyć się na poprawę nastrojów wokół rynków wschodzących.

Układy techniczne na wykresach złotego nie uległy większej zmianie. EUR/PLN w dalszym ciągu znajduje się w trendzie wzrostowym, gdzie wczorajszy test okolic 4,24 PLN przyniósł wzrost ww. pary do najwyższego poziomu od stycznia br. W przypadku pozostałych kwotowań obserwujemy stabilizację, choć na zestawieniu GBP/PLN widoczna jest próba zejścia niżej w kierunku 5,7152 PLN.

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym przynosi stabilizację krajowej waluty po wczorajszej próbie umocnienia wobec CHF oraz GBP. Inwestorzy wyceniają złotego następująco: 4,2300 PLN za euro, 3,8193 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0484 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,8709 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu spadły do poziomu 3,051 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Zmiany wartości walut w czwartek

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)