Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porażka HSBC w Brazylii. Zwijają spółkę córkę

0
Podziel się:

HSBC rezygnuje z prowadzenia operacji w kraju uznawanym za drugi największy wschodzący rynek świata.

Porażka HSBC w Brazylii. Zwijają spółkę córkę
(Barry Caruth/Wikimedia CC BY-SA 2.0)

HSBC Holdings Plc pozbywa się swojej brazylijskiej spółki córki - wynika z oficjalnego oświadczenia finansowego giganta.

HSBC sprzeda swoją brazylijską spółkę-córkę, HSBC Bank Brasil SA Banco Múltiplo, jednemu z największych prywatnych banków działających na tamtejszym rynku - Banco Bradesco SA. Wartość transakcji to 5,2 mld USD - czytamy w oficjalnym oświadczeniu holdingu. Tym samym HSBC rezygnuje z prowadzenia operacji w kraju uznawanym za drugi największy wschodzący rynek świata.

Banco Bradesco nabędzie również od HSBC jego brazylijskie oddziały działające pod szyldem HSBC Serviços e Participaçoes Ltda. Jeżeli transakcja uzyska oficjalną akceptację organów sprawujących kontrolę nad rynkiem finansowym w Brazylii, do jej sfinalizowania dojdzie najprawdopodobniej w maju lub czerwcu 2016 r.

Cena zakupu - która odpowiada 1,8-krotności wartości księgowej Banco Múltiplo i HSBC Serviços e Participaçoes - znacznie przewyższa oczekiwania analityków i kwoty, które pojawiały się we wcześniejszych doniesieniach. Jeszcze w drugiej połowie lipca agencja Reutera informowała, że Banco Bradesco jest gotowe zapłacić za brazylijskie operacje HSBC ok. 12 mld reali, czyli 1,2-krotność wartości księgowej HSBC Brasil.

Decyzja HSBC ma związek z rozczarowującymi wynikami finansowymi Banco Múltiplo, któremu nigdy nie udało się zagrozić największym graczom na brazylijskim rynku - Itaú, Banco do Brasil i Bradesco.

W 854 oddziałach HSBC Brasil zatrudnionych jest obecnie ok. 21 tys. osób. Aktywa banku, wyceniane na blisko 170 mld reali, stanowią ok. 2,3 proc. aktywów sektora bankowego w Brazylii.

Zobacz też: HSBC: Chiny to wielka szansa dla polskich firm

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)