Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo bankowe: Banki zwrócą Polakom około 15 miliardów złotych. Sejm znowelizował ustawę

0
Podziel się:

Na uśpionych kontach, czyli nieaktywnych od lat rachunkach bankowych leżą miliardy złotych. Spadkobiercy często nic o nich nie wiedzą.

Prawo bankowe: Banki zwrócą Polakom około 15 miliardów złotych. Sejm znowelizował ustawę
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Sejm uchwalił senacką nowelizację Prawa bankowego dotyczącą tzw. uśpionych kont, czyli nieaktywnych od lat rachunków bankowych. Pomysłodawca ustawy senator Mieczysław Augustyn z PO podkreśla, że dzięki nowemu prawu banki zwrócą Polakom około 15 miliardów złotych.

- To co należne spadkobiercom będzie mogło do nich trafić, a dojdziemy do tego, czy nasi bliscy zostawili pieniądze gdzieś w banku czy w SKOK-u dzięki ustanowionej tą ustawą centralnej informacji o kontach - powiedział senator Augustyn.

Nowelizacja przewiduje, że banki, po pięciu latach od niewykonania na rachunku żadnej operacji, będą miały obowiązek ustalać, czy jego właściciel żyje. Będą też musiały informować nowych klientów, zakładających konto o możliwości wydania przez nich dyspozycji na wypadek ich śmierci.

Dotychczas rodziny zmarłych często nie wiedziały, że zostały po nich jakieś pieniądze. Środkami tymczasem zarządzały banki.

Nowelizacją ponownie zajmie się jeszcze Senat.

Zobacz także: Zobacz również: Darmowe konta już za rok. Banki protestują
Czytaj więcej w Money.pl
Kto położy rękę na "uśpionych" kontach? Batalia o miliardy Senatorowie chcą zmienić Prawo bankowe, przekonując, że to ułatwi spadkobiercom dostęp do rachunków ich bliskich. Bankowcy protestują.
Pietraszkiewicz: Pomoc dla frankowiczów to atak na banki, na masową skalę - Nikt właściwie na świecie, kto chłodno to analizuje, nie rozumie dlaczego, w kraju w którym od wielu lat jest stały wzrost gospodarczy, gdzie poprawia się zdolność obsługi zadłużenia miałoby dojść do umorzenia długów na masową skalę. I to najzamożniejszej grupie klientów - mówi money.pl prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak dodaje, wiele banków na kredytach frankowych straciło, a nie zarobiło.
Kolejne zagraniczne banki grożą Polsce pozwami Commerzbank, General Electric i Raiffeisen rozważają podjęcie kroków prawnych, jeśli ustawa dot. kredytów walutowych wejdzie w życie.
prawo bankowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)