Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs akcji KGHM znów mocno w dół. Miedź najtańsza od 2009 roku

0
Podziel się:

Na rynek napłynęły informacje o tym, że KGHM nie podpisze ważnej umowy w Chinach.

Kurs akcji KGHM znów mocno w dół. Miedź najtańsza od 2009 roku
(STANISLAW KOWALCZUK/EastNews)

O około 6 procent spada od początku poniedziałkowej sesji kurs miedziowego koncernu KGHM. Tym razem nie sprzyjają mu najnowsze doniesienia z Chin.

Aktualizacja godz. 14:50

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek wizytę w Chinach. Podczas trwającego tam Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego wspólnie z przedstawicielami polskiego biznesu ma on rozmawiać o możliwościach rozwoju współpracy gospodarczej.

Jednak, jak donosi Polskie Radio, wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie dojdzie dziś do podpisania ważnej umowy, której stroną miał być koncern KGHM. Jak podał na Twitterze korespondent PR w Pekinie, Tomasz Sajewicz, umowa miała być podpisana w obecności władz obu państw i dotyczyć dostaw miedzi do Chin.

Kurs miedziowego koncernu od początku poniedziałkowej sesji idzie mocno w dół, ciągnąć za sobą cały indeks WIG20. Około godziny 14.50 KGHM tracił ponad 6 procent.

Kurs akcji KGHM w ostatnich trzech miesiącach

Kurs KGHM już od dawna jest pod presją z powodu dynamicznego spadku cen miedzi na światowych rynkach. Surowiec jest teraz na najniższym poziomie od 2009 roku i inwestorzy za tonę miedzi płacą mniej niż 4,5 tysiąca dolarów. Niezmiennie na rynku panuje przekonanie, że za spadki odpowiada spadający popyt na miedź w Chinach, co ma związek ze spowolnieniem gospodarczym w tym kraju.

- Inwestorzy zmniejszają swoje zakupy metali, bo są niedźwiedzio nastawieni, jeśli chodzi o sytuację w chińskiej gospodarce - wskazuje zaś Xiao Jing, starszy analityk Beijing Capital Futures Co. Dodaje, że nie należy oczekiwać odbicia cen metali do grudnia, aż Fed podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w USA.

Jednak ceny miedzi to nie jedyny czynnik, który w ostatnich dniach nie sprzyja notowaniom KGHM. Inwestorzy liczyli na to, że nowy rząd powtórzy zapowiedź z kampanii o zamiarze zniesienia podatku od kopalin, który kosztuje KGHM około 2 miliardy złotych rocznie. Podczas sejmowego wystąpienia premier Beaty Szydło w ubiegłym tygodniu ta obietnica nie została jednak powtórzona, co negatywnie odbiło się na notowaniach KGHM.

"Wzrosty może hamować ewentualna dalsza słabość KGHM, po tym, jak nowy rząd zasygnalizował, że nie została jeszcze podjęta decyzja o zniesieniu podatku od kopalin dla tej spółki, a ceny miedzi powróciły do spadków" - piszą w komentarzu analitycy Raiffeisen Polbanku.

Nie opłaca się inwestować w kraju

KGHM Polska Miedź przygląda się nowym pomysłom inwestycyjnym w Polsce, ale ich opłacalność i atrakcyjność na tle projektów zagranicznych eliminuje obecna formuła podatku od kopalin.

- W chwili wprowadzenia podatku od kopalin była dziura budżetowa i żółta kartka od KE. Powstał pomysł i formuła podatku ułożona została naprędce i nie do końca przemyślana. W sektorze górniczym wszędzie się płaci i jako uczestnik rynku uważamy, że powinno się płacić ten podatek. Nigdy nie postulowaliśmy jego zniesienia - to nierealne. Jednak jego konstrukcja musi mieć sens ekonomiczny dla obu stron - powiedział podczas konferencji Profesjonalny Inwestor SII dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich KGHM Artur Tarnowski.

Dodał, że bez tego "zaczyna się rozumowanie, co możemy zrobić, żeby działalność i inwestycje KGHM były bardziej opłacalne". - W obecnych warunkach podatkowych projekty zagraniczne mają większy sens niż polskie. Przyglądamy się nowym pomysłom, jak np. w Starym Zagłębiu koło Bolesławca, gdzie badania są obiecujące, ale taka inwestycja przy obecnej konstrukcji podatkowej się nie opłaca - podkreślił Tarnowski.

Przypomniał, że KGHM przygotował z firmami doradczymi raport, który pokazuje, iż Polska jest numer 1 w wysokości podatku na świecie. Ocenił, że podatek od kopalin powinien mieć formułę liniową, skorelowaną z cenami miedzi, tak żeby poniżej "pewnego poziomu" cen surowca nawet koncern był zwolniony z płacenia. Jednocześnie inwestycje realizowane w Polsce przez KGHM powinny być możliwe do odpisania od podstawy opodatkowania.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)