Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Rozliczenie PIT online. Jak to zrobić?

0
Podziel się:

Formularze online, programy komputerowe czy moduły finansowo-księgowe to najszybsze metody na elektroniczne rozliczenie PIT-a.

Rozliczenie PIT online. Jak to zrobić?
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Formularze online, programy komputerowe czy moduły finansowo-księgowe to najszybsze metody na wypełnienie deklaracji drogą elektroniczną. Intuicyjne narzędzia prowadzą użytkownika niemal za rękę. Każdy podatnik powinien dać sobie radę z samodzielnym rozliczeniem PIT-a.

Aktualizacja: 7.03.2017 r.

Podstawowym narzędziem jest rządowy system e-Deklaracji, który umożliwia podatnikom skorzystanie z pomocnego kreatora formularzy. Rozliczenia można dokonać online lub za pomocą programu na pulpicie komputera. Użytkownik musi w pierwszej kolejności założyć indywidualne konto na Portalu Podatkowym.

Wszystkie inne aplikacje do rozliczeń również prowadzą podatnika za rękę. Nie inaczej jest w przypadku Programu PIT udostępnianego przez portal WP money. Intuicyjne, bezpłatne narzędzie pozwala na szybkie i bezpieczne przesłanie formularza do urzędu skarbowego. Możesz wybrać pracę bezpośrednio na arkuszu lub z wbudowanym przewodnikiem, dzięki któremu unikniesz błędów.

Podobne funkcje posiadają programy finansowo-księgowe. Umożliwiają ewidencję i wydruk wszystkich popularnych deklaracji, a przede wszystkim - elektroniczną wysyłkę formularza. To narzędzie najlepiej sprawdza się w przypadku firm. Moduł może być połączony z innym programem płacowym, dzięki czemu przy wypełnianiu formularza możesz skorzystać z autouzupełnienia danych.

E-deklaracja. Rozliczenie [PIT](https://www.money.pl/pit/) łatwiejsze niż myślisz

Nie musisz dłużej korzystać z usług biura rachunkowego, by poprawnie wypełnić PIT. Programy online krok po kroku przeprowadzą cię przez konkretny formularz. Sprawdzą format danych, wskażą obowiązkowe pola, a czasem nawet uzupełnią je automatycznie. Jeśli jednak okaże się, że do twojego rozliczenia wkradnie się błąd, będziesz mógł dokonać korekty bez dołączania dodatkowych uzasadnień.

Innym ułatwieniem (ze strony Ministerstwa Finansów)
jest możliwość skorzystania z "deklaracji wstępnie wypełnionych". Od marca będzie to dotyczyć PIT-37orazPIT-38. Co to oznacza w praktyce? Administracja podatkowa, na podstawie danych dostarczonych przez pracodawcę (np. PIT-11), wypełni za ciebie większość zeznania. Jedyne, co musisz zrobić, to uzupełnić dodatkowe informacje - na przykład przychody od ZUS lub rodzaj ulgi podatkowej.

Jest to propozycja dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.

Zanim zaczniesz wypełniać PIT online

Do poprawnego uzupełnienia deklaracji niezbędne są konkretne dane. Przed rozpoczęciem wypełniania PIT-u, przygotuj listę odpowiedzi:

  • Imię (pierwsze) i nazwisko;
  • Numer PESEL;
  • Data urodzenia;
  • Kwota przychodu sprzed dwóch lat;
  • Dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, potrąconych zaliczkach i składkach na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne;

Jak zidentyfikować podatnika?

Zdarzyło ci się zapomnieć podpisać PIT? Przy rozliczeniu online nie musisz się o to martwić. Urząd skarbowy nie wymaga elektronicznego podpisu, wykorzystuje jednak inną formę weryfikacji. Zanim wyślesz deklarację, program poprosi cię o wprowadzenie kwoty przychodu z zeszłego roku. Bez podania poprawnej liczby, nie uda się dostarczyć formularza przez internet.

Kiedy Urząd Skarbowy otrzyma twoje rozliczenie, poinformuje cię o tym mailowo. W wiadomości otrzymasz tzw. UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Będzie to dowód na to, że terminowo złożyłeś zeznanie podatkowe.

Internetowe rozliczenie a zwrot podatku

Choć składanie zeznania podatkowego przez internet to najszybsza metoda, nie warto odkładać tej czynności na ostatnią chwilę. Termin rozliczenia najpopularniejszych deklaracji w 2017 roku mija 2 maja. Im szybciej wyślesz PIT-a, tym wcześniej uzyskasz zwrot podatku. Twój formularz nie będzie musiał czekać w kolejce na biurku urzędnika, ale trafi bezpośrednio do systemu urzędu skarbowego.

Większość osób otrzyma nadpłatę podatku maksymalnie w ciągu trzech miesięcy. Czas biegnie od chwili złożenia zeznania podatkowego w wersji papierowej, a przy elektronicznej deklaracji - od momentu uzyskania urzędowego poświadczenia odbioru, czyli tzw. UPO.

pit
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)