Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o konfiskacie rozszerzonej. Przestępcy stracą majątek nawet bez wyroku sądu

1
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej, która wprowadza domniemanie winy. Jeśli wejdzie w życie, to przestępca będzie musiał udowodnić, że majątek zdobył legalnie. Jeśli nie, zostanie on skonfiskowany. I to nawet, jeśli sąd nie wyda wyroku skazującego na przykład w przypadku śmierci sprawy lub przedawnienia sprawy.

Ustawa o konfiskacie rozszerzonej. Przestępcy stracą majątek nawet bez wyroku sądu
(CBS/REPORTER)

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej. Jeśli wejdzie ona w życie, to przestępca będzie musiał udowodnić, że część majątku zdobył legalnie. Jeśli nie, zostanie on skonfiskowany. I to nawet wtedy, gdy sąd nie wyda wyroku skazującego, na przykład w przypadku śmierci sprawcy lub przedawnienia sprawy.

Reporterzy RMF FM ujawnili szczegóły projektu ustawy o konfiskacie rozszerzonej, który już miesiąc temu zapowiadał Zbigniew Ziobro Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. Projekt zakłada, że przestępca będzie musiał udowodnić pochodzenie całego swojego majątku z ostatnich pięciu lat, a nie tylko tego, co do którego zachodzi podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa. Jeśli nie udowodni jego legalności, straci pieniądze.

Co ważne, aby doszło do konfiskaty wcale nie będzie konieczny wyrok skazujący sądu. Wystarczy, że przed sądem zostanie udowodnione przestępstwo. Jeśli natomiast sprawca uniknie wyroku na przykład ze względu na śmierć, przedawnienie, albo uznanie jego niepoczytalności, majątek i tak zostanie skonfiskowany - podaje RMF FM.

Nowe prawo dosięgnie również osoby, które otrzymały pieniądze od przestępcy, a mogły podejrzewać, że pochodzą z nielegalnego źródła. Jeśli nie udowodnią ich legalności, również je stracą.

W praktyce tuż po schwytaniu sprawcy, pieczę nad jego majątkiem od razu przejmie specjalnie ustanowiony zarządca. Jeśli pieniędzy pochodzących z przestępstwa nie da się odnaleźć, sąd będzie mógł nałożyć karę w wysokości poszukiwanego majątku.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma teraz trafić pod obrady rządu.

Rozwiązania dotyczące tzw. klauzuli rozszerzonej były przygotowywane już 10 lat temu, jednak nie weszły w życie.

Wprowadzenie konfiskaty rozszerzonej premier Beata Szydło zapowiadała już miesiąc temu na wspólnej konferencji prasowej z Prokuratorem Generalnym Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.

Minister Ziobro przywołał wówczas raport NIK, z którego wynika, że w ubiegłym roku Skarb Państwa stracił ok. 80 mld zł na wyłudzeniach podatku VAT.

Ale ustawa ma uderzać nie tylko w oszustów podatkowych, ale również w zorganizowane grupy przestępcze oraz terrorystów. - Te rozwiązania pozwalają w sposób dużo bardziej skuteczny przejmować mienie należące też do ewentualnych przestępców terrorystów, bo przecież z takim zagrożeniem też możemy mieć do czynienia. Na terenie Polski są prowadzone postępowania związane z tym, że grupy terrorystyczne zbierały środki na prowadzenie swoich działalności i w takim wypadku również te rozwiązania będą gwarancją skutecznego przejmowania mienia na rzecz państwa – mówił minister Ziobro kilka tygodni temu.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
LEON
5 lata temu
W innych krajach podobne przepisy juz funkcjonuja,znajac podejscie POKOsroko do tego tematu i wielu innych proponowanych przez PiS,rozpocznie sie jazgot,jaki to PiS jest zly,jakie ustanawia niedobre prawa itd.