Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Informatyzacja służb skarbowych pozwoli zmniejszyć lukę podatkową

9
Podziel się:

W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur - zadeklarował w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Wskazał, że celem MF jest ograniczenie w ciągu 2-3 lat luki w VAT z obecnych 26 proc. do średniej unijnej, czyli 15 proc.

Informatyzacja służb skarbowych pozwoli zmniejszyć lukę podatkową
(money.pl)

Pomóc w ograniczaniu luki w VAT ma spółka celowa "Aplikacje krytyczne" powołana do informatyzacji służb skarbowych. Szałamacha powiedział w środę na konferencji prasowej, że prezesem spółki ma zostać Piotr Kociński, menedżer i programista z doświadczeniem w branży IT.

Zdaniem ministra efekty działania spółki powinny być odczuwalne już w przyszłym roku. - Tak jak zakładałem, naszym celem jest w pierwszych 2-3 latach ograniczenie luki w VAT do średniej unijnej, czyli zejście z obecnych 26 proc. do 15 proc. - powiedział. Wyjaśnił, że w wartościach bezwzględnych to odpowiednik ok. 4,5-5 mld euro, które trafią do budżetu.

Szałamacha wskazał, że projektem, który MF "jak najbardziej" rozważa do wdrożenia przez spółkę celową, jest centralny rejestr faktur. Pytany, kiedy rejestr taki mógłby zacząć działać, szef resortu finansów powiedział, że "to jest kwestia roku, półtora patrząc realistycznie".

- Najpierw my musimy się przygotować oraz jednocześnie zmienić prawo oraz następnie dać czas przedsiębiorcom do dostosowania swoich zachowań. Mniej więcej tyle to zajmowało, nieco więcej - dwa, dwa i pół roku w przypadku portugalskim - wyjaśnił Szałamacha.

Kociński dodał, że w sensie technicznym przygotowanie takiego rozwiązania jest dość proste, prace można liczyć w miesiącach, natomiast dużo więcej czasu zajmuje sfera przygotowań organizacyjnych.

We wtorek minister finansów podpisał akt założycielski spółki celowej powołanej do celów informatyzacji służb skarbowych. Spółka ma być odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT.

Powołana została na podstawie przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta w maju ustawy. Podstawowym jej celem, jak deklarowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, jest zmniejszenie luki w VAT - różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku.

W ustawie jest mowa o budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego. Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państwa.

Zadania te ma realizować specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa (spółka z o.o.)
. "Oznacza to, że przedmiotem działalności tej spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale właśnie przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów" - zapewnili autorzy ustawy.

vat
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
naiwni
8 lat temu
Bajki na resorach.
Rak
8 lat temu
Mam pytanie - kiedy służby skarbowe oraz policja zabiorą się w końcu za Wietnamczyków i ich ciemne machinacje ?????? Bo to co się dzieje to jest istny skandal w biały dzień.
haftling z au...
8 lat temu
A po co informatyzacja i związane z nią koszty , nie wystarczy tak jak w Oświęcimiu, duet małżeński łona z US łun krawężnik z KP MO , łone ze wsi z Polanki, sami rozdają kopniaki nie z subordynowanym podatnikom , trza im dać ... no właśnie co im, kopniaka czy premię , co wy na to podatnicy Auschwitza ?
maurycy
8 lat temu
Kary w Polsce nie są odstraszające
stach
8 lat temu
VAT to eldorado dla oszustów: im bardziej skomplikowany system podatkowy, tym więcej okazji do szwindlów. Może czas na zmiany? Oczywiście w UE.