Icon
Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu w 2024 roku?

Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu w 2024 roku?

Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy
Icon
1

Icon 1/20/2022
Icon 9 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Prowizja za wypłatę z bankomatu należącego do banku, w którym mamy konto, nie jest w ogóle pobierana. Wiele instytucji nalicza jednak opłaty za korzystanie z „obcych” maszyn, czyli oznaczonych logo innego banku lub globalnej sieci typu Euronet. Sprawdź zatem, ile zapłacisz prowizji za wypłatę z innego bankomatu i jak można uniknąć takich kosztów.

Najtańsza wypłata z „obcego” bankomatu

Tak naprawdę prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu ma dla nas coraz mniejsze znaczenie, ponieważ rzadko korzystamy z tej usługi. Dzisiaj już niemal wszędzie możemy przecież opłacać zakupy bez użycia gotówki – za pomocą karty czy aplikacji w telefonie powiązanej z kontem osobistym. Malejące zainteresowanie wypłacaniem pieniędzy z bankomatów potwierdzają dane NBP, według których aż 92,9% operacji dokonanych kartami debetowymi w Polsce ma charakter bezgotówkowy.

Bankomaty w Polsce – jak obecnie przedstawiają się dane liczbowe?

Liczba bankomatów w Polsce systematycznie maleje. Jak policzył Narodowy Bank Polski, na koniec czerwca 2021 roku było ich w naszym kraju dokładnie 21715, gdy jeszcze w 2017 roku ich liczba wynosiła przeszło 23 tysiące.

Największą liczbą maszyn dysponuje bank PKO BP, który ma ich w sumie 2973. Na dostęp do bankomatów nie mogą też narzekać klienci banku Santander, którzy mają do dyspozycji 1700 urządzeń oraz banku Pekao, który udostępnia 1575 maszyn. Pozostałe duże banki mają znacznie mniej własnych bankomatów – przykładowo, ING Bank Śląski w 2021 roku miał ich 4202, Bank Millennium około 500, a Citi Handlowy zaledwie 25.

Banki systematycznie zmniejszają liczbę swoich urządzeń, ponieważ maleje liczba transakcji gotówkowych kartą. Bankomaty należące do banków, które zapewniają darmowe wypłaty, spotkać więc można głównie przy ich oddziałach.

W pozostałych lokalizacjach, czyli np. w centrach handlowych, przy dworcach czy w innych ważnych punktach miasta dostępne są przede wszystkim bankomaty należące do globalnych sieci takich jak Euronet, który ma 7600 urządzeń w Polsce, czy Planet Cash dysponujący 4300 maszynami. Czy można więc wypłacić pieniądze z innego bankomatu np. należącego do innego banku lub niezależnej sieci typu Euronet? Jak najbardziej, jednak czasami będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.

Opłata za wypłatę z obcego bankomatu – czy zawsze jest pobierana?

Co do zasady prowizja za wypłatę z bankomatu należącego do banku, w którym prowadzimy konto osobiste, nie jest naliczana. Z kolei prowizja za wypłatę z innego bankomatu jest pobierana przez większość banków, ale i tutaj zdarzają się wyjątki.

Warto bowiem wiedzieć, że niektóre instytucje współpracują z sieciami Euronet i Planet Cash i oferują swoim klientom wypłatę gotówki z należących do nich urządzeń na preferencyjnych warunkach. W takim przypadku opłata za wypłatę z bankomatu nie jest w ogóle naliczana, albo jest znacznie niższa niż w standardowym cenniku. Na takie preferencyjne warunki wypłaty gotówki mogą liczyć klienci m.in. mBanku, ING i BNP Paribas, jeśli skorzystają z bankomatów Planet Cash.

Na zwolnienie z opłat za wypłatę pieniędzy z obcego bankomatu zazwyczaj mogą także liczyć osoby, które mają konto osobiste z grupy premium. W zamian za wyższą opłatę z tytułu prowadzenia rachunku mają bowiem zapewniony pakiet darmowych usług i najczęściej jedną z nich jest właśnie bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów.

Tabela opłat i prowizji za wypłatę z obcych bankomatów na 2024 rok

Poniżej przedstawiamy wysokość opłat za wypłatę gotówki z obcych bankomatów, jakie są pobierane przez największe banki w Polsce. W tabeli uwzględniliśmy prowizje naliczane dla właścicieli kont osobistych w podstawowym wariancie.

Bank

Prowizja za wypłatę z bankomatu innego banku

Prowizja za wypłatę z bankomatu sieci Euronet

Prowizja za wypłatę z bankomatu Planet Cash

Uwagi

PKO BP

(Konto za Zero)

10 zł

10 zł

10 zł

PKO BP oferuje wszystkie bankomaty bez prowizji przy wypłacie gotówki za pomocą BLIK

Pekao SA

(Konto Przekorzystne)

2,3% min 5 zł

2,3% min 5 zł

2,3% min 5 zł

1. Za pierwsze 2 wypłaty z obcych bankomatów bank nie pobierze prowizji, jeśli klient zapewni wpływ na rachunek minimum 500 zł i dokona 1 transakcji bezgotówkowej kartą.

2. Dla osób w wieku do 26 lat prowizja za każdą wypłatę z bankomatów obcych wynosi 0 zł

Santander Bank Polska

(Konto jakie chcę)

5 zł

5 zł

5 zł

Wypłata z obcego bankomatu jest za darmo w przypadku korzystania z BLIK. Można też wykupić pakiet darmowych wypłat za 7 zł miesięcznie.

ING Bank Śląski

(Konto Direct)

0 zł za pierwszą wypłatę i 5 zł za każdą kolejną w danym miesiącu

0 zł za pierwszą wypłatę i 5 zł za każdą kolejną w danym miesiącu

0 zł

Wypłata z obcego bankomatu za pomocą BLIK: pierwsza za 0 zł, każda kolejna za 2,5 zł.

Bank Millennium

(Konto 360°)

5 zł

5 zł

1 zł

Prowizja 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów – dotyczy klientów, którzy zapewnią w miesiącu wpływ na konto min. 1000 zł i dokonają 1 transakcji bezgotówkowej kartą lub BLIK.

mBank

(eKonto osobiste)

0 zł – dla wypłat powyżej 100 zł

2,5 zł – dla wypłat do 100 zł

0 zł – dla wypłat powyżej 100 zł

2,5 zł – dla wypłat do 100 zł

0 zł – dla wypłat powyżej 100 zł

2,5 zł – dla wypłat do 100 zł

Credit Agricole

(Konto dla Ciebie)

6 zł

6 zł

6 zł

Prowizja 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów – dotyczy klientów, którzy zapewnią w miesiącu wpływ na konto min. 1000 zł i dokonają 1 transakcji bezgotówkowej kartą lub BLIK.

Brak opłat jest również za wypłaty z bankomatów za pomocą BLIK.

BNP Paribas

(Konto Otwarte na Ciebie z kartą Mastercard)

5 zł

5 zł

0 zł

Opłata nie jest pobierana od osób do 26. roku życia

Getin Bank

(Konto Proste zasady)

3,5% kwoty transakcji,

min. 5 zł

3,5% kwoty transakcji,

min. 5 zł

0 zł

Brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów za pomocą BLIK.

Alior Bank

(Konto Jakże Osobiste)

2,5 zł

2,5 zł

2,5 zł

A co z wypłatą z bankomatu za granicą?

Wypłaty gotówki z bankomatów za granicą zazwyczaj wiążą się z dość wysokimi opłatami. Obejmują one nie tylko prowizję banku, ale także opłatę za przewalutowanie transakcji oraz ewentualną opłatę naliczoną przez operatora bankomatu.

Prowizji za wypłatę z bankomatu zagranicznego nie pobiera na przykład PKO BP, który jednak zaznacza, że dotyczy to wyłącznie klientów, którzy posiadają konto walutowe z kartą wielowalutową. Z kolei w mBank prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą jest pobierana wyłącznie za przewalutowanie transakcji i wynosi ona 3% dla posiadaczy karty Mastercard lub 5,9% dla posiadaczy kart Visa. Nieco niższe opłaty są pobierane od klientów posługujących się kartą wielowalutową.

W ING Banku Śląskim klienci mogą liczyć na darmowe wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych, ale dotyczy to tylko pierwszej transakcji w miesiącu, która jest dokonana w walucie euro na terenie jednego z krajów SEPA. Każda kolejna wypłata kosztuje 5 zł.

Prowizja za wypłatę z bankomatu – co w przypadku, gdy dany bank nie ma swojej maszyny?

W Polsce funkcjonują również banki, które nie posiadają własnej sieci bankomatów. Należą do nich np. Plus Bank, Toyota Bank, czy też Bank Pocztowy. Ile kosztuje wypłata z bankomatu w przypadku posiadania konta w takiej instytucji?

Jak się okazuje, takie banki oferują swoim klientom możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów innej sieci np. właściciele konta osobistego w Plus Bank mogą wypłacać bez prowizji gotówkę ze wszystkich bankomatów Euronet, z kolei posiadacze rachunku w Toyota Bank mają zapewnione 3 bezpłatne wypłaty w miesiącu z dowolnego bankomatu na terenie kraju. Bank Pocztowy natomiast oferuje darmowe wypłaty gotówki z bankomatów sieci Planet Cash i PKO BP.

Warto wiedzieć: Jak płacić telefonem? Sprawdź, jak bezpiecznie płacić zbliżeniowo w poszczególnym banku!

Gdzie najtaniej wypłacimy pieniądze?

To, ile prowizji za wypłatę z innego bankomatu naliczy nam bank, zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanego konta oraz polityki danej instytucji. Z naszej tabeli wynika, że banki posiadające największą sieć własnych maszyn, czyli PKO BP, Pekao i Santander, pobierają najwyższe opłaty za wypłaty z obcych bankomatów. Jest to zrozumiałe, ponieważ zależy im, aby klienci korzystali z ich urządzeń, które są dość drogie w utrzymaniu.

Na najniższe prowizje lub w ogóle brak opłat za korzystanie z obcych bankomatów mogą liczyć klienci banków nieposiadających własnej sieci urządzeń oraz osoby, które aktywnie korzystają z konta osobistego i karty, czyli zapewniają regularne wpływy na rachunek oraz dokonują transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIKiem.

Alternatywy dla wypłat z bankomatów

Podstawową alternatywą dla bankomatów jest wypłata gotówki w placówce banku. Przed skorzystaniem z takiej opcji warto jednak sprawdzić, ile kosztuje taka operacja, ponieważ w wielu bankach zapłacimy za nią podobną sumę, lub nawet większą, niż za wypłatę pieniędzy z obcego bankomatu.

Znacznie wygodniejsza i popularniejsza jest wypłata gotówki za pomocą usługi cashback. Polega ona na tym, że pieniądze wypłaca nam kasjer w sklepie przy okazji opłacania zakupów. Usługa cashback jest darmowa w większości banków, jednak ma jedną podstawową wadę – za jej pomocą wypłacimy jedynie ograniczoną ilość gotówki – w przypadku karty Visa nie więcej niż 300 zł, a Mastercard maksymalnie 500 zł.

Na koniec polecamy jeszcze: Zbliżeniowy BLIK. Jak i w którym banku zapłacisz Blikiem zbliżeniowo?

Icon ocena 4.6 / 6 (327 głosów)
Czy ten artykuł był pomocny?
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Dodano: 7/25/2019 Zaktualizowano: 1/20/2022

Sprawdź podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz
Ekspert
  • Ekspert
    Jola
    11 sierpnia 2023
    wypłata z bankomatu PKO BP za pomocą karty ING jest przegięciem, od kwoty 1500,00 zł opłata wynosi 75,00 zł , to jest chore.
    • Ekspert
      Kazimierski Maciej Analityk finansowy
      Icon Jola
      ·
      14 sierpnia 2023
      Dzień dobry, prowizja za drugą i każdą następną wypłatę gotówki kartą debetową ING Banku Śląskiego z dowolnego bankomatu w Polsce (np z urządzenia należącego do PKO BP) kosztuje 2,5 zł. Tak dużą prowizję bank może pobrać za wypłatę gotówki kartą kredytową.