Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Programy wsparcia dla firm na jednej stronie www. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: "Uczę się na błędach"

14
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju ma stać się polskim bankiem rozwojowym z prawdziwego zdarzenia. Rzecz tylko w tym, że to już nie pierwsze podejście do jego utworzenia. Dlaczego tym razem miałoby się udać? - Wcześniej brakowało jednolitych standardów działania - mówi w wywiadzie dla money.pl Paweł Borys, prezes PFR.

Programy wsparcia dla firm na jednej stronie www. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: "Uczę się na błędach"
(money.pl)

Polski Fundusz Rozwoju ma stać się polskim bankiem rozwojowym z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to nasz rodzimy wynalazek, bo podobne instytucje mają już Niemcy, Włosi, Francuzi i Węgrzy. Rzecz w tym, że to nie pierwsze podejście do jego utworzenia. Dlaczego tym razem miałoby się udać? - Wcześniej brakowało jednolitych standardów działania. Mieliśmy do czynienia z Polską resortową. Większość instytucji działała wewnątrz ministerstw i liczne obszary wzajemnie nachodziły na siebie - wyjaśnia Paweł Borys, prezes PFR w wywiadzie dla money.pl.

PFR powstał w miejsce spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, która była prorozwojowym konceptem poprzedniego rządu. Na pomyśle się jednak skończyło. Nakłady były znaczne, a efekty mizerne. Teraz ma być jednak inaczej, bo jak zapewnia prezes Funduszu, umie uczyć się na błędach swoich poprzedników.

Jak tłumaczy, w nowym podejściu najważniejsze jest to, żeby nie mnożyć bytów. W poprzedniej próbie wspierania przedsiębiorczości Polskie Inwestycje Rozwojowe, Agencja Rozwoju Przemysłu i Krajowy Fundusz Kapitałowy wykonywały bardzo podobne zadania. PFR ma takie działania zintegrować, nie łącząc instytucji w jeden organizm, tylko tworząc grupę z jedną strategią i poszczególnymi kompetencjami.

- Najistotniejsze jest to, żeby w ramach Funduszu były jasno określone centra kompetencyjne i żeby każdy wiedział, za co odpowiada - wymienia Borys. - Chcemy, żeby poszczególne obszary już na siebie nie nachodziły. Ponadto wiele z obecnie działających instytucji bardzo słabo porusza się w poszczególnych obszarach. Tak jest np. ze wsparciem eksportu. KUKE ma tylko 8 proc. udziału w rynku, PAiIZ zajmował się głównie przyciąganiem kapitału do Polski, a skala finansowania eksportu przez BGK jest minimalna.

Prezes PFR zapewnia także, że już wkrótce polski przedsiębiorca na jednej stronie internetowej albo za pośrednictwem infolinii uzyska informacje na temat wszelkich możliwych programów i instrumentów stosownego wsparcia.

Zobacz także: Polskie firmy mogą liczyć na wsparcie państwa w ekspansji zagranicznej

wiadomości
gospodarka
impact 2016
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
ADAM
8 lat temu
NAJWYSZA PORA ZEBY ROZLICZYC TUSKA ROSTOSKIEGO I CALEJ WSPANALEJ PARTI PO KTOZY TYLE OBIECALI A CO ZROBILI JAKIE ZADLUZENIE POLSKI BYLO PRZED TUSKIEM A JAKIE JEST PO JEGO RZDACH CO ZROBIL TEN LUZER ZE STOCZNAMI I POLASKIM PRZMYSLEM TO ZDRACA POLAKI JAK JUDASZ TEGO LUZERA TRZRBA ROZLICZYC BO ON MIAL PRACOWAC DLA NAS POLAKOW A CO ZROBIL I TAK WSZYSTKICH POLITYKOW TRZEBA ROZLICZAC ONI PRACUJA DLA NAS A JESLI NIE TO NA TACZKACH ALBO SZBIENICA PUBLICZNA
PRAWDA
8 lat temu
JAK MOZNA WSPIERAC LUZEROW I DROKAWAC POENADZE I POMAGAC IM A POZNIEJ PODATNICY ZA TO PLACA TO CHANBA TRZEBA TYCH LUZEROW KTOZY DO TEGO DOPUSZCZJA MAM NA MYSLI POLITYKOW W NORMALNYM SWIECIE ONI PRACUJA DLA NAS DEMOKRACIA PO TO ZOSTANI WYBRANI ZEBY NAM SLUZYC A CO ROBIA JDASZE ZYJA Z NAS JAK CHENY TRZEBA TYCH TRUTNI USUNAC TYLKO ZOSTAWIC DOBRYCH LUDZI
riki
8 lat temu
do pierdla z tuskiem i z tom całom jego bandom
oko
8 lat temu
Tusk niedługo to ty będziesz wzywał podziałowego we wronkach
rak
8 lat temu
Tusk czeka na ciebie cela i pizamka w paski