Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister Jasiński: Raczej rozliczenie miesięczne VAT przez pierwszy rok w nowej ustawie

3
Podziel się:

- Wiele wskazuje na to, że w nowej ustawie o VAT będzie zapis o comiesięcznym rozliczaniu tego podatku przez pierwszy rok od zarejestrowania firmy - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Dodał, że projekt kompleksowej nowelizacji ustawy o VAT będzie gotowy "jeszcze w tym miesiącu".

Wiesław Jasiński
Wiesław Jasiński (PAP/Radek Pietruszka)

Jasiński, który jest generalnym inspektorem kontroli skarbowej i generalnym inspektorem informacji finansowej, spotkał się z dziennikarzami z okazji uroczystości 15-lecia powołania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, czyli instytucji mającej przeciwdziałać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Wiceminister finansów powiedział m.in., że prace nad kompleksową nowelizacją ustawy o VAT są na ukończeniu. Jedną z nierozstrzygniętych spraw były zapisy i terminach rozliczenia podatku VAT. MF rozważał, żeby obok pozostawienia rozliczenia kwartalnego dla małych firm (do 1 mln 200 euro obrotów za poprzedni rok) i miesięcznego dla dużych wprowadzić miesięczne rozliczenie dla wszystkich nowo rejestrowanych podmiotów przez pierwszy rok.

Jasiński w poniedziałek przyznał, że to rozwiązanie najprawdopodobniej znajdzie się w projekcie. - Zostało to przyjęte pozytywnie (w ramach konsultacji), więc można wstępnie zakładać, że powinno się to znaleźć w projekcie, który przedstawimy w tym miesiącu - zaznaczył wiceminister finansów.

Szykowany w MF projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT, dzięki której rząd chce walczyć z wyłudzaniem tego podatku, wprowadza m.in. kaucję przy rejestrowaniu podatników VAT, mechanizmy łatwiejszego wyrejestrowywania nieaktywnych firm oraz odmowy rejestracji.

Jasiński podkreślał także, że to dobrze, że GIIF udało się zachować przez 15 lat "w podobnej strukturze, z podobnymi zadaniami". Mówił, że GIIF "ma swoją rolę" w uszczelnianiu systemu podatkowego.

- Przez ten okres staraliśmy się zmodyfikować prace Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, on częściej niż wcześniej przekazuje informacje wynikające z własnych analiz, częściej też współpracujemy też z organami kontroli - zaznaczył Jasiński.

- Kiedy wiemy np., że do karuzeli podatkowej wykorzystywane są centra logistyczne, czyli takie miejsca, gdzie gromadzony jest towar będący przedmiotem handlu w karuzeli VAT-owskiej, to staramy się stosunkowo wcześnie przekazywać do organów kontroli skarbowej informacje, które posiadamy w bazie GIIF i daje to rezultaty - dodał.

Instytucja Generalnego Inspektora Informacji Finansowej istnieje od 2001 roku.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Mirek
8 lat temu
Ot mi reforma wiec co sie zmieniło? Tym co biorą 500+ taki kit i to ma uszczelnić wyłudzenia VAT, gdzie i skąd wylowiliscie takich mędrców to nie ta epoka tutaj trzeba specjalistów finansowych bo to co chcecie wprowadzić g.....o zmieni dowalicie tylko uczciwym firmom. Jeśli nie wiecie jak to zrobic pojedzie do USA maja prosty racjonalny sposób nie wynudzisz vat bo musisz go do urzędu zapłacić a nie drugiemu przedsiębiorcy proste i logiczne ale przecież nie da sie w takiej formie przekrętów robić a tu przecież chodzi jak udawać ze walczy sie z przestępcami wiec jeśli nie macie pomysłu ja wam go w 4 godziny dam za polowe wynagrodzenia mędrców średniowiecza
grzegorz
8 lat temu
Jaka jest różnica miedzy podatkiem handlowym, podatkiem bankowym? Jeden kwestionują a drugi nie, dlaczego?
ddfghhh
8 lat temu
gorszej jełopy nie było