Emerytura na własną rękę

  • 10 Gru 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(4)
Według prognoz ZUS seniorzy z przyszłości będą mieli dwa razy lepiej niż aktualnie emeryci, a na ich konto bankowe ma wpływać ok. 4,5 tys. zł. Haczyk jest tylko jeden. Taka emerytura na konto może zasilać portfele seniorów dopiero w 2080 r., ale eksperci podkreślają, żeby się do tego nie przywiązywać. Z roku na rok jest coraz gorzej i coraz więcej osób nie otrzymuje nawet świadczenia minimalnego. Co zrobić? Warto o emeryturę zadbać samemu.
Emerytura na własną rękę

Z tego artykułu dowiesz się:

ZUS podał nowe prognozy, odnośnie emerytur i okazuje się, że przewidywana wysokość świadczenia w 2080 roku wyniesie 21 tys. zł! Nie popadaj jednak w nadmierny optymizm. Biorąc pod uwagę wzrost cen, za tę kwotę kupisz produkty i usługi, które są aktualnie warte 4,5 tys. zł.

Money.pl cytuje Roberta Gwiazdowskiego, ekonomistę i byłego członka rady nadzorczej ZUS, który powiedział, że: prognozy na 50, 60 lub 70 lat do przodu nie mają żadnego sensu. Ta wielka emerytura może i wygląda imponująco, ale wciąż będzie ułamkiem otrzymywanego w tym momencie wynagrodzenia.

Nie zmieni się więc to, że przechodząc na emeryturę będziesz biedniejszy niż podczas pracy zawodowej. A na swoje konto bankowe będziesz spoglądał raczej z żalem niż z radością. Wyjście jest tylko jedno – wziąć sprawy w swoje ręce i oszczędzać na emeryturę.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Na stronie ZUS-u znajdziesz kalkulator emerytalny. Możesz tam wpisać swoje aktualne dochody, płeć, datę urodzenia, wysokość składek, które dotychczas zostały zgromadzone na Twoim koncie emerytalnym, rok rozpoczęcia pracy i deklarowany wiek przejścia na emeryturę. Na tej podstawie kalkulator wyliczy, jakiej emerytury na konto możesz się spodziewać.

Pamiętaj jednak, że te wyliczenia są mocno szacunkowe i zakładają naprawdę optymistyczne okoliczności. Że nie przerwiesz pracy na umowie o pracę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, a Twoje pensja będzie systematycznie rosła. W życiu zdarzają się różne sytuacje i nie możesz przewidzieć, czy nie będziesz zmuszony przerwać pracy np. z powodu choroby. A wtedy emerytura, która wpłynie, na Twoje nawet darmowe konto bankowe, będzie niższa.

Weź także pod uwagę, że wysokość Twojej emerytury nie zależy tylko od Ciebie. Ważnymi czynnikami są także sytuacja gospodarcza Polski oraz struktura demograficzna. Kiedy gospodarka będzie w złej kondycji, a liczba emerytów będzie przewyższać liczbę pracujących, to państwo nie będzie miało z czego wypłacać świadczeń.

Mimo tego, że świadczenie 500+ wywołało pozytywny wpływ na liczbę urodzeń, to wciąż jeszcze daleko do zastępowalności pokoleń, czyli sytuacji, gdzie rodzi się więcej niż dwoje dzieci na jedną kobietę w wieku rozrodczym.

emerytura

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Najlepsze konto bankowe – czy pomoże w oszczędzaniu na emeryturę?

Jedynym wyjściem, aby wraz z zakończeniem pracy zawodowej nie zakończyć dostatniego życia, jest samodzielne oszczędzanie. Masz kilka opcji.

Pracownicze Plany Kapitałowe, w ramach których Ty, Twój pracodawca i państwo składacie się na Twoją emeryturę. Jest to dość prosty sposób na oszczędzanie, który nie wymaga od Ciebie specjalistycznej wiedzy czy dużych nakładów pracy. Wadą programu jest to, że zależy on od aktualnie rządzącej partii politycznej, więc nie masz pewności, co za kilkadziesiąt lat stanie się z Twoimi pieniędzmi. Pamiętaj tylko, że jeśli zechcesz wypłacić zgromadzone oszczędności przed swoimi 60. urodzinami, to zapłacisz podatek Belki (19%). Pieniądze podlegają dziedziczeniu.

Polisa emerytalna to produkt, który wykupujesz u ubezpieczyciela. Ty regularnie płacisz składki, a towarzystwo ubezpieczeniowe inwestuje je zgodnie z wybraną przez Ciebie strategią. Im bliżej do emerytury, tym jest ona mniej ryzykowna. Zaletą polisy jest możliwość większych zysków, które jednak wiążą się z wyższym ryzykiem. Jeśli w trakcie swojego życia, nie uda Ci się skorzystać z polisy, środki nie przepadają, tylko są przekazywane Twoim spadkobiercom. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie oszczędnościowe, to od swoich zysków nie musisz płacić podatku Belki.

Jeśli zdajesz sobie sprawę z niewielkich zysków, a bardziej zależy Ci na bezpieczeństwie, możesz wybrać konto oszczędnościowe. Te najlepiej oprocentowane są zazwyczaj przeznaczone dla posiadaczy konta bankowego w konkretnej instytucji. Masz gwarancję wypłaty wszystkich środków, a nawet gdyby bank miał problemy z wypłacalnością, to Twoje środki (do 100 tys. euro) odda Ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Konto bankowe – ranking

Znalazłam dla Ciebie najlepsze konta bankowe. Jeśli założysz którekolwiek z nich, to możesz skorzystać ze specjalnej oferty oszczędnościowej w danym banku:

  • Konto Citi Priority Citibank – 3% na koncie oszczędnościowym przez 6 miesięcy do 100 tys. zł
  • Konto Proste Zasady w Getin Banku – 2,8% na koncie oszczędnościowym przez 4 miesiące do 200 tys. zł
  • Konto 360 Bank Millennium – 2,7% na koncie oszczędnościowym przez 92 dni do 100 tys. zł

Niezależnie od tego, którą formę oszczędzania na emeryturę wybierzesz, warto zacząć odkładać pieniądze jak najszybciej. Dzięki temu mniejszym wysiłkiem zgromadzisz większy kapitał na jesień życia.

Dodano:
10 Gru 2019

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Serafin Anna Ekspert 15 stycznia 2020
    No jasne ;) Zobaczymy zatem, czy program zyska na popularności.
  • Piórkowska Ekspert 05 stycznia 2020
    Mimo tej całej nagonki ludzi na ppk mysle ze program sam w sobie jest rozsądny. Powiem Ci, ze siostra kilka lat mieszka w Stanach a tam ppk funkcjonuje od lat. Ma uzbieranych juz dobrych pare $ wiec nie ma wiekszych obaw o swoja emeryture. Według mnie to kwestia czasu jak ppk sie przyjmie. Wiadomo - na poczatku my Polacy potrzebujemy konkretów, zeby sie przekonać do programu
    eryk Ekspert 21 listopada 2020
    tak jak ofe
  • Serafin Anna Ekspert 03 stycznia 2020
    Cześć, a Ty osobiście zamierzasz oszczędzać na PPK?
  • Piórkowska Ekspert 28 grudnia 2019
    Umiesz liczyć to licz na siebie i jednak sporo w tym prawdy. Człowiek całe życie pracuje, nie chodzi na urlopy i nagle budzi sie po 60. z kilkoma stówkami z emerytury. Gdzie w tym sens? Dlaczego ppk weszło dopiero w tym roku? Tak przynajmniej byłoby pare złotych wiecej

Podobne artykuły