Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZU szykuje się do przejęć, ale nie banków. Conajmniej połowa zysku na dywidendy

5
Podziel się:

Powszechny Zakład Ubezpieczeń będzie w najbliższych czterech latach przeznaczyć na dywidendę połowę zysku netto. Inwestycja w rozwój Alior Bank nie zahamuje wypłat dla akcjonariuszy. PZU chce przejmować firmy ubezpieczeniowe.

PZU szykuje się do przejęć, ale nie banków. Conajmniej połowa zysku na dywidendy
(Rafał Guz/ PAP)

Powszechny Zakład Ubezpieczeń będzie w najbliższych czterech latach przeznaczać na dywidendę co najmniej połowę zysku netto. Inwestycja w rozwój Alior Bank nie zahamuje wypłat dla akcjonariuszy. PZU chce przejmować firmy ubezpieczeniowe. Na giełdzie informacja bardzo się spodobała. Inwestorzy przystąpili do zakupów.

PZU - zgodnie z ogłoszoną dziś nową polityką dywidendową - do 2020 roku zamierza przeznaczać do 20 proc. zysku na rozwój organiczny, do 30 proc. na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć oraz co najmniej 50 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

- Naszą preferencją będzie dążenie do górnej granicy przedziału dywidendy, tj. 50-100 proc., jeśli chodzi o pay-out. Każdorazowo będziemy analizować wewnętrzne projekty rozwojowe, jak i cele akwizycyjne - podkreślił Krupiński. - Zarząd podejmie decyzję w przyszłym roku - dodał.

Ta informacja bardzo spodobała się inwestorom na giełdzie w Warszawie. Akcje ubezpieczyciela zyskują w połowie sesji 4,5 proc., co jeśli się utrzyma do końca sesji będzie największym jednodniowym skokiem kursu od lutego i szóstym w historii notowań PZU. Głównie przez obawy o wypłaty dywidendy i zbyt duże inwestycje w sektorze bankowym obecny kurs PZU nadal jest jednak o 19 proc. niższy niż na początku roku.

Notowania tygodniowe akcji PZU

Alior nie powstrzyma wypłat z zysku. Planowane przejęcia ubezpieczycieli

Jak zapewnia prezes, transakcje realizowane obecnie przez Alior Bank na rynku bankowym nie będą miały wpływu na wysokość dywidendy.

- Transakcje, nad którymi teraz pracuje Alior Bank, będą realizowane z kapitału nadwyżkowego. Nie zakładam, że wpłyną na poziom dywidendy, w szczególności nie wpłyną w roku przyszłym - powiedział podczas konferencji prasowej.

Prezes podkreślił, że w pierwszej kolejności inwestycje będą finansowane z kapitału nadwyżkowego. Jeśli jednak grupa potrzebowałaby dodatkowego finansowania (powyżej 30 proc. środków na akwizycje zapisane w nowej polityce dywidendowej), to w drugiej kolejności sięgnie po dług podporządkowany, zaś środki z puli dywidendowej dopiero w trzeciej kolejności.

- Chcemy, by przez wszystkie lata obowiązywania strategii poziom dywidendy na akcję wzrastał - dodał.

Prezes poinformował, że grupa PZU jest zainteresowana - oprócz przejmowania banków - akwizycjami podmiotów ubezpieczeniowych, choć na razie nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie.

- Nie zakładamy spożytkowania całego kapitału na akwizycje bankowe. W przyszłości myślimy o transakcjach w sektorze ubezpieczeniowym, ale na dziś nie prowadzimy rozmów w tym zakresie. Patrzymy przede wszystkim na atrakcyjność finansową inwestycji. Jesteśmy też ograniczeni liczbą celów akwizycyjnych, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodnim. DNA tej firmy są ubezpieczenia, jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z wyników spółek bałtyckich. Uczymy się nadzoru nad spółkami zagranicznymi - powiedział Krupiński.

Wcześniej ubezpieczyciel zapowiadał, że Alior Bank jest jedną z najlepszych platform do konsolidacji sektora, ze względu na dużą efektywność operacyjną, innowacyjność i wysoki poziom zaawansowania komercyjnego oraz technologicznego. Celem Grupy jest budowa grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami o wartości ponad 140 mld zł.

Obecnie PZU ma 25,26 proc. akcji Alior Banku, który - po niedawnym przejęciu Meritum Banku - pracuje nad przejęciem Banku BPH.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Polak
7 lat temu
Super fotka jak z podręcznika psychologii.
Polak
7 lat temu
Odebrać holenderskiemu eureko wyłudzone w oszukańczy sposób pieniądze.
andrzej369
7 lat temu
Czyli najpierw zlikwidują konkurencję, a potem podniosą ceny polis !!!!
Nalesnik
8 lat temu
A mnie się wydaję, że zamiast konsolidować sektor bankowy, to lepiej by było gdyby PZU zajęło się swoim podstawowym biznesem, czyli ubezpieczeniami, bo obecnie z taką łatwością oddają klientów zagranicznym firmom.
hehe
8 lat temu
Zysk będzie nędzny, to i opowiada takie kocpoały.