Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa inwestycja Energi zostanie ukończona za 7 lat

3
Podziel się:

- Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, należy budować na nowych mocach w oparciu również o węgiel - mówił prezes Energii

Dariusz Kaśków, prezes Energi
Dariusz Kaśków, prezes Energi (Energa S.A.)

Budowa bloku C w Elektrowni Ostrołęka przyczyni się do redukcji poziomu emisji CO2 i tym samym wypełnienia przez Polskę zapisów porozumienia klimatycznego, poinformował prezes Energi Dariusz Kaśków.

- Zagwarantowanie tzw. samowystarczalności energetycznej, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, należy budować na nowych mocach w oparciu również o węgiel. Polska posiada bogate złoża tego surowca i powinniśmy z niego korzystać. Porozumienie klimatyczne gwarantuje, że będzie można wykorzystywać zasoby polskiego węgla - także w energetyce. To dla nas optymistyczna wiadomość w kontekście planowanych inwestycji - powiedział Kaśków, cytowany w komunikacie.

- Redukcja emisji CO2 będzie bowiem realizowana przez nas poprzez stosowanie, m.in. przy budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce, najbardziej zaawansowanych technologicznie i sprawdzonych rozwiązań. Sukcesywne zastępowanie pracujących obecnie wysłużonych bloków węglowych w Polsce nowoczesnymi i wysoce efektywnymi, wpłynie na znaczne obniżenie wskaźnika emisji CO2 na jednostkę generowanej energii - dodał prezes.

Porozumienie klimatyczne wprowadziło koncepcję neutralności klimatycznej. Ma ona polegać na dążeniu do zbilansowania emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem.

Energa i Enea podpisały 19 września br. list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji bloku węglowego klasy 1 000 MW w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C). Spółki zakładają, iż ustalone zasady współpracy powinny przyczynić się do podjęcia decyzji o ogłoszeniu przetargu w 2016 roku, z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 roku. Budowa potrwa ok. 60 miesięcy. Potencjalne nakłady szacowane są na ok. 5,5-6 mln zł/MW.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku. Akcje spółki od grudnia 2013 roku są notowane na GPW.

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Helianthus an...
7 lat temu
[QUOTE] - Redukcja emisji CO2 będzie bowiem realizowana [/QUOTE] Pytanie kontrolne: Ile razy nasycenie CO2 w oceanach przewyższa nasycenie w wodach śródlądowych i dlaczego? Podpowiedź- atmosferyczne i słodkowodne praktycznie takie same. :)))
zUK
7 lat temu
Tylko Wegiel i odnawialne zrodla! W UK maja po kilkanascie awarii ROCZNIE w ich elektrowniach atomowych!
maciej
7 lat temu
za 3 lata PIS straci władze i Ostrołeka bedzie wstrzymana