Trwa ładowanie...
05-12-2016 15:55

Umowa o wynajem mieszkania. 5 przydatnych zapisów

Wynajem mieszkania wydaje się biznesem doskonałym. Wystarczy zainwestować na sam początek, a potem co miesiąc na nasze konto spływają pieniądze od najemców. Jest tylko jeden haczyk – umowa wynajmu mieszkania.

Umowa o wynajem mieszkania. 5 przydatnych zapisów
d3j1gmm
d3j1gmm

Wynajem mieszkania wydaje się biznesem doskonałym. Wystarczy zainwestować na sam początek, a potem co miesiąc na nasze konto spływają pieniądze od najemców. Jest tylko jeden haczyk – umowa wynajmu mieszkania. Źle skonstruowana może sprawić, że zamiast zrobić doskonały interes, tylko narobimy sobie kłopotów. Jak się przed tym uchronić? Istnieje kilka ważnych zapisów w umowie, o których często się zapomina, a które mogą uratować wynajmującego od poważnych problemów. ##Umowa o wynajem mieszkania z najemcą, czyli z kim? Każda umowa zaczyna się od wyszczególnienia danych obu podpisujących ją stron. Wpisujemy imiona, nazwiska, numery dowodów i pesele. Co jednak robić w sytuacji, gdy najemców jest kilku? Oczywiście, należy zawrzeć w umowie dane każdego z nich. Czy to wszystko? Niestety nie. Wyobraź sobie, że wynajmujesz lokal trójce studentów. Niestety, choć dwojgu z nich nie można nic zarzucić, trzeci z nich znika nie płacąc czynszu. Pozostali dwoje jasno dają do zrozumienia, że zamierzają pokryć tylko swoją część
opłat i nie mają ochoty zwracać długów byłego współlokatora. Mogą też próbować renegocjować umowę i wymusić na tobie obniżkę czynszu. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Rozwiązaniem jest tak zwana klauzula solidarności najemców. To ważny zapis, o którym powinien pamiętać każdy, kto wynajmuje mieszkanie więcej niż jednej osobie. Klauzula powinna znaleźć się w umowie, jako punkt mówiący, że najemcy odpowiadają solidarnie za zobowiązania wynikające z umowy najmu. Dzięki takiemu zapisowi jesteś zabezpieczony i możesz domagać się spłaty całego czynszu nawet od jednego najemcy, w przypadku, gdy pozostali okażą się niewypłacalni. Wówczas ciężar egzekwowania pieniędzy od niesolidnego lokatora nie jest już sprawą, która dotyczy ciebie, lecz czymś, co najemcy muszą załatwić pomiędzy sobą.

** ##Umowa wynajmu mieszkania czyli miejsca, gdzie się mieszka Jaka jest najgorsza rzecz, jaką najemca może robić w naszym mieszkaniu? Oczywiście, w pierwszej kolejności może nam wydawać się, że do największych problemów wynajmującego należy bałagan lub zniszczenia, jakie mogą pozostawić po sobie niechlujni lokatorzy. Niestety znane są przypadki, przy których potłuczone lustro lub zepsuty piekarnik wydają się nic nie znaczącym drobiazgiem. Co bowiem zrobisz, jeśli przypadkiem dowiesz się, że sympatyczne małżeństwo, z którym podpisałeś umowę kilka miesięcy temu, prowadzi w twoim mieszkaniu salon masażu? W dodatku para robi to legalnie, posiada zarejestrowaną działalność i twierdzi, że nie masz podstaw do zerwania umowy. W najlepszym razie, gdy uda ci się usunąć lokatorów, będziesz musiał liczyć się z tym, że kolejni mieszkańcy będą co jakiś czas nachodzeni przez byłych klientów, przekonanych, że firma nadal funkcjonuje pod starym adresem.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami, w umowie o wynajem mieszkania koniecznie zawrzyj zapis mówiący o tym, że najemca zobowiązuje się do wykorzystywania lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jest to bardzo ważne także z perspektywy podatkowej. Jeżeli wynajmujesz komuś lokal z przeznaczeniem na cele mieszkalne, taka usługa będzie zwolniona z podatku VAT. Natomiast musisz odprowadzić VAT w sytuacji, gdy udostępniasz najemcy mieszkanie na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. ##Umowa o wynajem mieszkania a kwestia twojego dostępu do lokalu Czy wiesz, że formalnie nie masz prawa wchodzić do wynajmowanego przez ciebie mieszkania bez zgody najemcy? Wyobraź sobie sytuację, że sąsiedzi skarżą się na hałasy, bałagan na klatce schodowej lub niepokojące zachowania twoich lokatorów. Natychmiast chcesz sprawdzić, co dzieje się w twoim mieszkaniu. Gdy mieszkańcy nie otwierają drzwi, wyjmujesz własne klucze i w pierwszym odruchu chcesz wejść do lokalu. Uważaj! Jeśli to zrobisz, najemca
może cię oskarżyć o zakłócanie miru domowego. W świetle prawa, jako osobie wynajmującej lokal, należy mu się prawo do nietykalności mieszkania jako dobra osobistego. Masz prawo wejścia do domu tylko w sytuacji awarii grożącej wywołaniem szkód w innych mieszkaniach, czyli na przykład zalania. Lecz nawet w tej sytuacji musi towarzyszyć ci funkcjonariusz policji lub straży miejskiej.

d3j1gmm

Jak zatem zapewnić sobie prawo do dostępu do lokalu oraz zweryfikowania, czy mieszkańcy przestrzegają waszych ustaleń? Zawrzyj w umowie zapis mówiący, że masz prawo na przykład raz w miesiącu, po wcześniejszym powiadomieniu najemcy wejść do mieszkania i sprawdzić, czy jest ono użytkowane w sposób właściwy.

Pamiętaj o tym, że źle skonstruowana umowa najmu może być źródłem wielu problemów zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Możesz temu zapobiec, jeśli zaufasz specjalistom. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana umowa najmu (przygotowana we współpracy z Kancelarią adwokacką Whitestone Legal)>> ##Umowa o wynajem a kwestia kontaktów z administracją Załóżmy, że masz lokatorów idealnych. Płacą na czas, są kontaktowi, a w dodatku nie musisz martwić się, że będą hałasować lub niszczyć lokal, ponieważ całe dnie spędzają w pracy, a w weekendy jeżdżą na ryby. Nie posiadasz się z radości, dopóki administracja budynku nie zadzwoni do ciebie z pretensjami, że od dwóch miesięcy pracownik spółdzielni nie może dostać się do lokalu, aby sprawdzić drożność wentylacji lub zbadać szczelność instalacji gazowych. Pomimo licznych powiadomień wysyłanych na adres twojego mieszkania
kontroler ciągle zastaje zamknięte drzwi. Taka sytuacja to nie tylko kłopot polegający na przymusowym kontakcie ze spółdzielnią. Kontrola różnych instalacji bynajmniej nie jest bowiem kolejnym biurokratycznym wymysłem. Tego typu uszkodzenia niestety się zdarzają i stanowią poważne zagrożenie dla lokatorów.

Jak zatem zapobiec zaniedbaniom w tej sferze? Zawrzyj w umowie zapis mówiący, że najemca jest zobowiązany do współpracy z administracją budynku w zakresie udostępniania mieszkania do okresowych kontroli i przeglądów technicznych. ##Koniec umowy o wynajem mieszkania, czyli kiedy musisz zwrócić kaucję W końcu zawsze nadchodzi moment, gdy lokatorzy opuszczają mieszkanie. Pozostaje wówczas do załatwienia sprawa często będąca zarzewiem konfliktów – kaucja. Chcąc rozliczyć kaucję musisz mieć czas na to, żeby dokładnie sprawdzić stan mieszkania. Nie ograniczaj się do szybkiego spaceru po mieszkaniu w obecności najemców i stwierdzenia, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze. Daj sobie czas na dokładne sprawdzenie stanu podłóg, ścian i sprzętów. Oczywiście, najlepiej zrobić to po wyprowadzce lokatorów i w towarzystwie kogoś, kto pomoże ci ocenić ewentualne straty. Tego wszystkiego nie da się przeprowadzić w pośpiechu. Dlatego nie ulegaj naciskom lokatorów, którzy natychmiast po wyprowadzce chcą otrzymać
kaucję. Aby uniknąć sytuacji, gdy mieszkańcy naciskają na natychmiastowy zwrot pieniędzy zastosuj prosty zabieg: zawrzyj w umowie zapis mówiący o terminie zwrotu kaucji. Wystarczy, kiedy napiszesz, że wynajmujący zobowiązany jest zwrócić? kaucje? najemcy w ciągu określonej liczby dni od wygaśnięcia umowy.

Pamiętaj, że dobrze skonstruowana umowa pozwoli ci zabezpieczyć twoje interesy oraz zapewni jasne zasady w komunikacji z lokatorami.

Artykuł powstał we współpracy z homla.pl

d3j1gmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1gmm