Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w lepszej kondycji. Większy wzrost składek, mniejszy wypłat

105
Podziel się:

Jak wynika z zeszłorocznego bilansu FUS - rośnie zdolność do obsługi bieżących zobowiązań ze spływających składek.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w lepszej kondycji. Większy wzrost składek, mniejszy wypłat
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w najlepszej kondycji od co najmniej 10 lat. Jak wynika z zeszłorocznego bilansu FUS - rośnie zdolność do obsługi bieżących zobowiązań ze spływających składek.

"Najważniejsza informacja to wzrost tak zwanej wydolności, czyli zdolności pokrywania wydatków na renty, emerytury czy inne świadczenia ze spływających składek. W zeszłym roku była ona powyżej 74 proc. Rok wcześniej było to 72 proc., a w 2014 r. 68 proc. Najgorzej było w kryzysowym roku 2010, gdy wydolność wyniosła tylko 55 proc. a FUS trzeba było ratować nie tylko coroczną dotacją, ale także pożyczkami z budżetu" - czytamy w artykule "Dziennika Gazety Prawnej".

Poprawę wydolności spowodowała różnica między tempem wzrostu wpływów i wydatków. "Z jednej strony bilans pokazuje, że w porównaniu z 2015 r. w 2016 r. aż o ponad 6 proc. wzrosły wpływy do funduszu". O tyle zwiększyły się składki na ubezpieczenie społęczne pobierane przez ZUS od pracowników i pracodawców. Z drugiej strony wydatki funduszu zwiększyły się w porównaniu z 2015 r. tylko o 3 proc. "Wzrost wypłat emerytur i rent, które są głównym kosztem, był nawet mniejszy" - pisze gazeta.

Poza tym od 2013 r. systematycznie podnoszono wiek emerytalny. "To zwiększało liczbę osób, które były aktywne zawodowo i odprowadzały składki na ZUS, dzięki czemu wydatki na emerytury rosły wolniej" - zauważa dziennik i przestrzega, że "poprawa sytuacji w FUS nie jest dana raz na zawsze".

"Tegoroczne obniżenie wieku emerytalnego spowoduje spadek wpływów i wzrost wydatków funduszu. W przyszłym roku ma ono kosztować łącznie ok. 10 mld zł" - podsumowuje "DGP".

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Antyidiota
7 lat temu
1. prawda:ZUS nie ma pieniedzy, on je tylko rozdziela. Jak nie bedzie wplat do ZUS to nie bedzie emerytur. 2. prawda: zmiany femograficzne + zadluzenie spowoduja ze w przyszlosci nie bedzie na emerytury. Bedzie jak ze sluzba zdroeia: teoretyvznie jest bezplatna i nalezy sie kazdemu ale predzej doczekamy sie grabarza po deformie jaka nam zafundowal dr Mengele
obywatelrp
7 lat temu
A małe firmy poszły się paść lokale stoją puste kioski polikwidowane bo ZUS ich zajechał na składki dla 40 letnich emerytów a tu się ciągle pieprzy o polepszaniu się gospodarki propaganda działa jak za komuny im gorzej w realu tym lepiej w mediach.
Marek
7 lat temu
po jaka ... budowalismy system w którym każdy odkładał na swoja emeryturę, dzisiaj chwalimy się, że bieżące składki pokrywają bieżące emerytury, nie tak to miało być...!!!
OSZUKANY
7 lat temu
Wg. Wawryszuka pieniądze spadły z nieba i FUS się wzbogacił . Prymitywni dziennikarze robią kariery. TO MNIE PO I TUSK OKRADŁO BO EMERYTURĘ DOSTAŁEM PÓŁ ROKU PÓŹNIEJ A NIE PRACOWAŁEM ROK BO STAREGO NIKT NIE CHCIAŁ ZATRUDNIĆ . OKRADLI MNIE NA PRZESZŁO 90 TYSIĘCY ZŁ A WZGLĘDEM TYCH CO PRZESZLI NA WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY NA KILKASET TYSIĘCY I REDAKTORZYNY NAZYWAJĄ TO DOBRYM RZĄDZENIEM POPRZEDNIEGO RZĄDU. Po takim artykule chętnie kupilbym to działko które przewoziły Ukrainki.
ja
7 lat temu
propaganda. ZUS jest bankrutem, a nasze pieniądze w nim to fikcja. Więcej zyskamy gdy weźmiemy życie we własne ręce niż hejtując w interecie na wszystko i wszystkich. Trzeba inwestować w siebie i brać się do roboty. Słyszeliście o książce "Emreytura nie jest Ci potrezbna"? Żeby ludzi zmotywować, by zmienili swoje podejście, bo od narzekania nasza sytuacja się nie poprawi.
...
Następna strona