Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Minister nauki: Zbudujemy polsko – niemieckie centra naukowe

7
Podziel się:

W 2018 roku powstaną trzy pierwsze centra doskonałości Maxa-Plancka, potem siedem kolejnych – ogłosił wicepremier Jarosław Gowin podczas targów przemysłowych w Hanowerze

Minister nauki: Zbudujemy polsko – niemieckie centra naukowe
(EAST NEWS)

W 2018 roku powstaną trzy pierwsze centra doskonałości Maxa-Plancka, potem siedem kolejnych – ogłosił wicepremier Jarosław Gowin podczas targów przemysłowych w Hanowerze

– Będziemy drugim krajem po Izraelu, który zawarł takie partnerstwo z Niemcami – podkreślił wicepremier. Podobne centra w Izraelu rozsławiły na cały świat tamtejszą naukę.

Podczas targów Hannover Messe 2017 wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali porozumienie o współpracy naukowej miedzy Instytutem Fraunhofera, a polskimi instytutami badawczymi.

Co z niego wynika?

Niemcy chcą współpracować z polskimi specjalistami

– Po pierwsze to porozumienie dotyczy współpracy przy projektach europejskich – mówił w Hanowerze Jarosław Gowin.

Drugim elementem porozumienia jest współpraca naukowa w dziedzinie górnictwa ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego.

- To jest duże wyzwanie dla polskiej i niemieckiej gospodarki. Strona niemiecka jest zainteresowana współpracą z polskimi naukowcami, bo pod tym względem mamy się czym pochwalić – powiedział wicepremier.

Jednocześnie podpisany został list intencyjny dotyczący utworzenia w Polsce 10 centrów doskonałości Maxa-Plancka.

- Będziemy drugim krajem na świecie po Izraelu, który już wcześniej stał się strategicznym partnerem Instytutu Maxa-Plancka – chwalił się Jarosław Gowin.

- Mam nadzieje, że po tym generalnym liście intencyjnym szczegółowe porozumienie, czyli taka kropka nad „i”, zostanie podpisane jeszcze w czerwcu, najdalej w lipcu. Umówiliśmy się z panią minister na spotkanie w Polsce, wtedy dojdzie do podpisania porozumienia – mówił wicepremier.

Polska może tylko na tym zyskać

Centra doskonałości mają mieć charakter międzynarodowy. Polska i Niemcy będą je współfinansować, choć nie wiadomo jeszcze, jakie środki zostaną na to przeznaczone.

Pytany o to, czego oczekuje po centrach doskonałości wyjaśnił, że tego typu program realizowany przez Niemcy i Izrael doprowadził nie tylko do intensyfikacji współpracy międzynarodowej między tymi państwami, ale przede wszystkim zdecydowanie zwiększył międzynarodową rozpoznawalność nauki izraelskiej.

- Jestem przekonany, że podobny sukces możemy założyć w przypadku współpracy polsko-niemieckiej – powiedział Gowin.

Współpraca z najlepszymi noblistami

Czym te nowe centra będą różniły się od istniejących instytutów naukowych?

– To nie będą nowe instytuty, to będą centra doskonałości powołane przy jednostkach naukowych, czyli przy uczelniach, instytutach Polskiej Akademii Nauk albo przy instytutach badawczych. Inaczej mówiąc, Polska i Niemcy pod tak prestiżową marką, jaką jest instytut Maxa-Plancka, będą współfinansować międzynarodowe zespoły badawcze – wyjaśnił wicepremier.

Podmiotami tego porozumienia nie będą dwa państwa, ale dwie niezależne instytucje. Po stronie niemieckiej to centrum Maxa-Plancka, po stronie polskiej to Narodowe Centrum Nauki.

Obie te instytucje ogłoszą konkursy i międzynarodowe grono recenzentów w 2018 roku wyłoni trzy pierwsze centra, a kolejne siedem w kolejnych latach. Intencją jest, żeby te dziesięć centrów reprezentowało różne obszary nauki.

- Zaczniemy od nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu, ale chcielibyśmy, żeby powstało takie centrum doskonałości również w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych –deklarował wicepremier.

Naukowcy z centrum Maxa-Plancka to jedna z najbardziej prestiżowych organizacji prowadzących działalność badawczo-rozwojową na świecie - otrzymali kilkanaście nagród Nobla.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
aryman
7 lat temu
"- Zaczniemy od nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu, ale chcielibyśmy, żeby powstało takie centrum doskonałości również w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych –deklarował wicepremier." No ja tam bym z Niemcami nad ustrojem nie pracował. To kraj, który zaraził świat socjalizmem a potem rozwinęli go jeszcze do nazizmu. Cokolwiek będzie dalej, będzie gorzej.
ao
7 lat temu
Mamy już parki technologiczne ,które nie mogą tworzyć tzw. wartości dodanej a więc nie mają finansowania np.: Kaliskie Centrum Doskonałości Kół Zębatych. Pomysł dobry ale należy wypracować zdrowe mechanizmy działalności. Instytut Fraunhofera ściśle współpracuje z przemysłem , czy tak będzie w Polsce , zobaczymy....
asw
7 lat temu
i znowu na kolanach przed niemcami?wiadomo sami niczego nie zbuduja ale jako pomocnicy polscy "naukowcy" sa wspaniali.
WERT
7 lat temu
DRUGI PO MORAWIECKIM - MITOMAN- WYGRANYMI BEDA TYLKO NIEMCY BO MY NIE WDROZYMY NICZEGO DO SERYJNEJ PRODUKCJI
Etam
7 lat temu
Tzn, że to co Polacy wymyślą Niemcy wykorzystają. Panie Gowin taka spółka to sprzedanie się. Robisz Pan dobrą minę do złej gry.